خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

لویه جرگۀ حدود چهار هزار نفری۳۳۰ میلیون افغانی هزینه می­برد

لویه جرگۀ حدود چهار هزار نفری۳۳۰ میلیون افغانی هزینه می­برد

Aug 06, 2020 - 13:47

کابل (پژواک، ۱۶ اسد ۹۹): در لویه جرگۀ مشورتی صلح که فردا به هدف مشوره روی آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان و مسایل صلح در کابل تدویر می شود، حدود چهار هزار تن شرکت می کنند و تدویر آن ۳۳۰ میلیون افغانی هزینه می­برد.

قرار است این جرگه فردا (هفدهم اسد) درخیمه لویه جرگه درشهرکابل تدویر شود.

به اساس توافق نامه صلح ایالات متحده امریکا و طالبان،  باید قبل از آغاز مذاکرات بین الافغانی صلح، دولت افغانستان پنج هزار زندانی طالبان و طالبان یک هزار زندانی دولت را آزاد کنند.

مقام های حکومت می گویند که دولت ۴۶۰۰ زندانی گروه طالبان را که شامل فهرست داده شده از سوی طالبان می باشند و ۳۱۷ زندانی دیگر این گروه را آزاده کرده اند. طالبان گفته اند که یک هزار زندانی حکومت را آزاد نموده و باید حکومت ۴۰۰ زندانی یادشده را نیز رها کند.

اما حکومت افغانستان می گوید که در میان ۴۰۰ زندانی یادشده، کسانی هستند که محکوم به اعدام شده و تعدادی آنها متهم به جرایمی چون قتل و اختطاف می باشند و به دلیلی باید در این مورد با جرگه مشورتی صلح مشوره می شود که رییس جمهور صلاحیت آزاد کردن این۴۰۰ زندانى را ندارد.

 محمد معصوم ستانکزی رییس هیات گفتگوکننده صلح حکومت افغانستان، دیروز در یک نشست خبری گفت که برگزاری لویه جرگه مشورتی تداوم جرگه مشورتی صلح دو سال قبل بوده، زیرا رییس جمهور در آن جرگه تعهد کرده بود که با مردم در مورد پروسۀ صلح مشوره می کند و این جرگه به منظور مشوره تدویر می شود.

وی گفت:«عجله در برگزاری جرگه به دلیلی صورت گرفت که تاخیر در آغاز مذاکرات [بین الافغانی] سبب تداوم خون ریزی می شود و تاخیر در آن به معنی تداوم جنگ است، تلاش این است که پروسه صلح به نتیجه برسد، وحدت ملی حفظ شود و دیگر مذاکرات به تعویق افتاده نشود و خونریزی در افغانستان پایان یابد»

اشتراک کننده گان جرگه 

به اساس سند اداره عملياتی و حمايويی انکشاف ملی که کاپی آن در اختیار پژواک قرار گرفته، قرار است در این جرگه ٣٥٠٠ تا ٤٥٠٠ تن شرکت کنند.

مقام های مسوول تدویر این جرگه، گفته اند که اعضای لویه جرگه مشورتی قبلی، هیات گفتگو کننده صلح حکومت و شورای عالی مصالحه ملی، در جرگه مشورتی صلحی که قرار است روز جمعه تدویر شود، شرکت خواهند کرد.

جرگه قبلی که در ماه ثور سال ١٣٩٨ در کابل تدویر شد، به علاوۀ ٣٠٠ مهمان، ۳۲۰۰ عضو داشت و به هدف اجماع روی میکانیزم مذاکرات صلح با طالبان تدویر شده بود.

در جرگه سال گذشته، اعضاى شوراى ملى و شوراهاى ولايتى، علماء، متنفذين قومى، زنان، اعضاى جامعۀ مدنى، نمايندگان کوچى ها و معلولين، تاجران و صنعتکاران، حقوقدانان، واليان، خبرنگاران، برخی نامزدان رياست جمهورى و نمايندگان مهاجرين از ایران و پاکستان شرکت کرده بودند. 

هیات اداری جرګه

ستانکزی رییس هیات گفتگوکننده صلح حکومت افغانستان می گوید جرگه مشورتی صلح که قرار است فردا تدویر شود، با هیات اداری جرگه قبلی به کارش ادامه خواهد داد تا از ضایع شدن وقت و منابع جلوگیری شود.

عبدرب الرسول سياف رييس جرگه مشورتی صلح سال گذشته بود و حبیبه سرابی، عبدالرووف ابراهیمی، عبدالرووف انعامی و فضل الهادی مسلمیار به حيث معاونين این جرگه تعیین شده بودند. 

هزینه و آماده گی­ها

کاپى پیشنهاد اداره عملياتی و حمايوی انکشاف ملی که کاپی آن در اختیار پژواک قرار گرفته است، نشان می دهد که اداره یادشده ۳۳۰ میلیون افغانی را برای مصارف تدویر این جرگه به ریاست جمهوری پیشنهاد نموده است.

رییس جمهور محمد اشرف غنی، متن این پیشنهاد را منظور نموده و هدایت داده است:«وزارت مالیه مبلغ ٣٣٠ ميليون افغانی را از سرجمع بودجه ملی به شمول کود احتياط (٩١) طور تحويل به بودجه اداره امور رياست جمهوری اسلامی افغانست تزييد و اجراء نمايد.»

عبدالسلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح دیروز گفت که تمام تدابیر امنیتی، صحی و غیره برای تدویر جرگه مشورتی صلح روی دست گرفته شده است.

او خاطر نشان کرده است که این جرگه به اساس تفاهم ملی و جهانی راه اندازی می شود و هدف از تدویر آن، به نتیجه رساندن پروسه‌ صلح می باشد و رییس جمهور تمام موضوعات مربوط به پروسه صلح را با نماینده گان مردم در جرگه شریک خواهد کرد.

این در حالی است که طالبان می گویند، جرگه مشورتی یادشده از ملت نماینده گی کرده نمی تواند و تدویر آن پیش از تامین صلح سراسری و توافق سیاسی، حیثیت قانونی ندارد و امکان دارد که از آن خلاف صلح و خواسته های مردم افغانستان استفاده شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement