خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​ولسوال زن در فاریاب: در ساحۀ تحت اداره من امنیت تامین است

​ولسوال زن در فاریاب: در ساحۀ تحت اداره من امنیت تامین است

Aug 06, 2020 - 11:22

شبرغان(پژواک، ١٦ اسد ۹۹): یک ولسوال زن در فاریاب که درسه سال دوره کاری اش، توانسته است برای ده ها پروژه انکشافی میلیون ها دالر کمک جامعه جهانی را به دست بیاورد می گوید تلاش دارد تا در رُشد اقتصادی باشندگان این ولسوالی کار کند.  

دُرتاج یماق خالقی از سه سال به این طرف به صفت ولسوال  خان چهار باغ ولایت فاریاب ایفای وظیفه می کند.  

شماری از باشندگان این ولسوالی از کار خانم دُرتاج راضی اند و می گویند این خانم ولسوال درکارهایش موفق بوده است.  

دُرتاج یماق خالقی ، در مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت که در این سه سال توانسته است به حمایت مالی جامعه جهانی میلیون ها دالررا بالای پروژه های مختلف دراین ولسوالی هزینه کند.  

موصوف افزود با جذب پروژه های مختلف توانسته است سیمای ولسوالی خان چهارباغ را تغییردهد و ازاین طریق برای هزارها تن زمینه کار را فراهم نماید.

 این زن علاوه میکند :« امنیت ولسوالی ما چنان است که زنانی زیادی اکنون درترکیب اداره ولسوالی ما با خیال راحت دوشادوش مردان کارمیکنند.»

 او ضمن اشاره به تطبیق پروژه تمدید انرژی برق، احداث سرک های اسفلت شده، ساختمان مکاتب، تمدید فاز اول خط آهن درولسوالی خان چهارباغ گفت:» پروژه های که اکنون اینجا دربخش تمدید خط آهن و تامین انرژی برق درحال تطبیق است پروژه های ملی است که کتله وسیع مردم درسطح کشوراز آن مستفید خواهند شد.«

دُرتاج افزود که اکنون کارساخت و ساز یک مهمانخانه مجهزدربندرآقینه، یک محراب مسجد، فازاول خط آهن و تمدید آب آشامیدنی از بستردریای آمو به ولسوالی چهارگانه اندخوی ( خان چهارباغ، قرمقُل، قرُغان و اندخوی ) درحال اتمام است و این پروژه ها به زودترین فرصت بسرخواهد رسید.

 وی اضافه کرد:« درساحات تحت اداره من امنیت تامین است و هیچ نوع چالش دراین راستا برسرراه کسی وجود ندارد ، شاگردان مصروف پیشبرد امور درسی اند ، دهاقین مصروف کار زراعتی اند و از طریق بندرآقینه روزانه صد ها واسطه نقلیه مصروف انتقال اموال تجاری اند.» او با اطمینان خاطرگفت :« تلاش هایم برآن است تا با جذب مساعدت های جامعه جهانی بتوانم درقسمت رشد اقتصاد مردم این ولسوالی بعداً مردم شمال کشور نقش کلیدی داشته باشم .»

 وی تصریح کرد که مردم این ولسوالی از ناحیه کمبود آب آشامیدنی و زراعتی دچارمشکل اند و درتلاش آن است تا بتواند برای رفع این معضل نیز راه حلی را جستجو نماید.

 باشندگان این ولسوالی از کارکرد خانم دُرتاج قدردانی می کنند.  

ماه گل یکی از زنانیکه به صفت مامور در ولسوالی خان چهارباغ کارمیکند می گوید که پس از تقررخانم دُرتاج ساختمان ولسوالی اعمار شده ، شبکه اجتماعی زنان در سطح ولسوالی ایجاد گردیده، مکاتب باز است و زنان زیادی درترکیب ادارات دولتی مصروف کاراند.

 ی علاوه کرد که قبل از تقررخانم دُرتاج در ولسوالی خان چهارباغ وضعیت چنین نبود، زنان درحاشیه قرارداشتند و همه محصورخانه ها بودند.  

او افزود:« ازاینکه درسطح ولسوالی امروز به زنان ارج گذاشته می شود برای ما خیلی اهمیت دارد زیرا قبلاً مشارکت زنان در پروسه کارحیات اجتماعی دراین ولسوالی بیشتربه یک خواب و رویا میماند و بس.» همچنان سُمیه مدبر یکی از باشنده های دیگر این ولسوالی گفت : «جامعه جهانی در ولسوالی ما کار های زیادی را عملی نموده است، تمدید خط آهن دربندرآقینه ، تعمیرولسوالی و احداث سرک های اسفلت کارهایست که ما آنرا مشاهده میکنیم .»

 وی اضافه کرد:« این پروژه ها می تواند تاثیرات مثبت بالای زنده گی مردم گذارد، اگر سرک ساخته شده برای ما سهولت ترانسپورتی ایجاد نموده و اگر مکتبی ساخته شده اطفال ما درآن مصروف درس خواندن اند واگر فردا کار پروژه خط آهن بسرمیرسد برای ما ازلحاظ اقتصادی فوایدی را درقبال خواهد داشت.»

 موصوف در ادامه می افزايد:  »ما میخواهیم تا اینجا پروژه های بیشتری عملی گردد تا حجم بیکاری در محیط ما کاهش یابد و مردم زیادی مصروف کار شوند«.  

ولسوالی خان چهارباغ بیشتراز يکصد کیلومتربا مرکزولایت فاریاب فاصله دارد و از شمار ولسوالی های امن این ولایت محسوب میگردد. این ولسوالی درنزدیکی مرز کشورترکمنستان واقع است و بندرآقینه نیز دراین ولسوالی موقعیت دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement