خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

لویه جرگه مشورتی صلح آغاز گردید

لویه جرگه مشورتی صلح آغاز گردید

Aug 07, 2020 - 10:28

کابل (پژواک، ۱۷اسد ۹۹): لویه جرگه مشورتی صلح با اشتراک حدود ۳۵۰۰ تن بخاطری رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان آغاز گردید.

این جرگه امروز(۱۷اسد) در تالار لویه جرگه شهرکابل آغاز گردید و برای سه الى پنج روز ادامه خواهد داشت.

در لویه جرگه مشورتی صلح ، برعلاوه رئیس جمهور محمد اشرف غنی ، داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحه ملی ، اعضای کابینه ، اعضای شورای ملی، رهبران جهادی، نماینده گان کشور های خارجی و هزاران تن از اقشار مختلف کشور اشتراک کرده اند.

پس از امضای توافقنامه میان امریکا و طالبان و آغاز مذاکرات بین الافغانی باید پنج هزار زندانی گروه طالبان توسط حکومت افغانستان و یک هزار زندانی حکومت توسط طالبان رها میشدند.

مقام های حکومتی می گویند که دولت افغانستان ٤٦٠٠ زندانی طالبان را  که شامل لیست است از جمله ٣١٧ دیگر زندانیان رها شده اند  اما رئیس جمهور صلاحیت رهایی ٤٠٠ زندانی دیگر طالبان را ندارد به همین منظور لویه جرگه مشورتی صلح را جهت مشوره برگزار کرد. طالبان گفته است که یک هزار زندانی حکومت را آزاد می کنند و این پروسه را تکمیل کرده اند.

اما حکومت افغانستان می گوید که از جمله ٤٠٠ زندانی تعداد آنها محکوم به اعدام هستند و شماری دیگر آنها در موارد قتل، اختطاف و فساد مالی متهم می باشند و به همین دلیل باید با اعضای لویه جرگه در این مورد مشوره صورت گیرد که رئیس جمهور کشور صلاحیت رهایی ٤٠٠ زندانی طالبان را ندارد.

اما از سوی دیگر،طالبان مسلح می گویند که لویه جرکه مشورتی یاد شده نمایندگی از ملت نمی کند و به اساس توافقنامه سیاسی و صلح حیثت قانونی نیز ندارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement