خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

موسوی سام : از طریق ترسیم کاریکاتور در مورد ویروس کرونا اطلاع رسانی می کنم

موسوی سام : از طریق ترسیم کاریکاتور در مورد ویروس کرونا اطلاع رسانی می کنم

Aug 08, 2020 - 10:23

هرات (پژواک ١٨ اسد ٩٩): علی موسوی سام نخستین جوان کاریکاتوریست هراتی است که از مدتی به این سو اعتراض‌های مدنی اش را در مورد مسایل گونا گون روز، با ترسیم کاریکاتور به مخاطبینش می رساند .

کاریکاتور نوع نقاشی است که طراح آن سوژه دلخواه را به صورت خنده آور و يا مضحک ترسیم می کند .

این هنر جهانی با آنکه دارای پیشينه تاریخی زیاد است اما در افغانستان  به ویژه هرات هنر نوپا است که بیشتر آن را به نام کارتونی یاد می کنند.

علی موسوی کاریکاتوریست هراتی به آژانس خبری پژواک گفت که او در این مدت تلاش کرده است که اعتراضش را با ترسیم کاریکاتور به مخاطبین به ویژه دولت مردان برساند .

وی افزود: "کارتونیست ها کوشش می کنند که توسط همین کارتون یاکاریکاتور که می کشند یک زنگ خطر به مسوولین ویا جامعه باشد، بعضی از کارتون های مه که مرتبط به کرونا بود دررابطه فاصله اجتماعی وماسک پوشیدن وخطرات کرونا به صورت طنز آمیز به تصویر کشیدم."

این جوان می گوید که کارش را ازسال 1396 خورشیدی در ولایت هرات آغاز کرده است .

به گفتۀ او، از آغاز کارش تا کنون بیش از 60 کاریکاتور با سوژه های مختلف ترسیم کرده است.

بیشترین فعالیت موسوی در زمان شیوع ویروس کرونا در هرات و قرنطین شهر هرات بوده است.

وی در این مدت 20 کاریکاتور مرتبط به ویروس کرونا ترسیم کرده و از طریق رسانه های اجتماعی به مخاطبینش همگانی ساخته است تا از این طریق بتواند مردم را از خطر شیوع ویروس کرونا آگاهی رسانی کند.

موسوی کارمند یک شرکت خصوصی است و در کنار کارش، روزانه چند ساعت از وقتش را صرف ترسیم سوژه های جدیدش میکند.

وی بیان می کند که کاریکاتورهایش را نیز در چندین ویب سایت کاریکاتورهای جهانی به رقابت گذاشته است و مقام نیز کسب کرده است.

او گفت: "در چندین مسابقات بین المللی بصورت آنلاین شرکت کردم و در یک ویب سایت جهانی کارتون که مربوط به کشور سویدن بود کارتون که در مورد ویروس کرونا ترسیم کرده بودم مقام دوم را گرفتم."

شماری از جوانان در هرات نیز کاریکاتور را یک هنر نوپا در این ولایت میدانند و می گویند که کاریکاتور میتواند تاثیر بسیار زیاد در اصلاح جامعه یا فرد داشته باشد.

این جوانان تاکید دارند که حکومت به ویژه فرهنگیان باید روی هنرکاریکاتور بیشتر تلاش کنند تا از این طریق نیز مشکلات جامعه را به گوش دولت مردان برسانند.

درهمین حال شماری از استادن پوهنتون هرات کاریکاتور را هنرنو پاه و تاثیر گذار در کشور میدانند.

این استادان، ترسیم انتقاد ها را به صورت مضحک وخنده آور را بهترین زبان انتقادی عصر حاضر می دانند .

عبدالناصر استاد  هنرهای زیبای در پوهنتون هرات به پژواک گفت: "حقیقت های بسیار زیادی در کاریکاتور نهفته است، یک نوع حقیقت تلخی است که به مخاطب داده میشود و این خیلی کمک می کند که جامعه متوجه شود و کسی که سوژه است."

براساس روایت تاریخ، ایتالیایی ها نخستین افرادی بودند که کاریکاتور را ترسیم کرده اند و این طرح ظنز آمیز ریشه در این کشور دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement