خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنى: طالبان بايد خواهش لويه جرگه را به آتش بس سرتاسرى بپذيرند

غنى: طالبان بايد خواهش لويه جرگه را به آتش بس سرتاسرى بپذيرند

Aug 09, 2020 - 16:24

 کابل (پژواک،١٩ اسد ٩٩):رئیس جمهور غنی مى گويد که امروز انتخاب به دست طالبان است که خواهش لویه جرگه را به آتش بس سرتاسری قبول کنند وتنوع و وحدت مردم افغانستان را بپذیرند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز در مراسم اختتامیۀ  لویه جرگه مشورتی صلح، اشتراک و سخنرانی کرد.

در این مراسم که در تالار لویه جرگه تدویر یافته بود و در آن برعلاوۀ رئیس جمهور، بانوی اول کشور، معاونین ریاست جمهوری، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین کشور، اراکین بلند رتبۀ دولتی و شخصیت های سیاسی و جهادی نیز حضور داشتند، ابتدا قطعنامۀ ۲۵ ماده ای لویه جرگه مشورتی صلح، قرائت گردید.

در قطعنامۀ مذکور ۳۴۰۰ تن از اعضای لویه جرگه مشورتی صلح، ضمن اینکه از پروسه صلح که منجر به امنیت در کشور شود، حمایت کردند، خواستار آتش بس پایدار شدند و بخاطر رفع موانع جهت آغاز مذاکرات صلح، رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را تایید نمودند.

همچنان در این قطعنامه از طالبان خواسته شده است که مکلفیت های خود را در رهایی تمام اسیران ملکی و نظامی دولت اداء و آنان را هرچه عاجل، رها نمایند.

به همین ترتیب در بخشی از این قطعنامه تذکره یافته است که ارزش های اسلامی، نقش علما، نهادهای اساسی دولتی، مردم سالاری و دستآوردهای مردم افغانستان در طول دو دهه گذشته باید حفظ و تقویت گردد.

رئیس جمهور غنی طى صحبتى خطاب به اعضاى لويه جرگه مشورتى گفت که امروز شما تاریخ را ساختید، مردم و مملکت در دو راهی قرار داشتند، شما راه را تعیین نمودید. این قطعنامه تنها فیصله شما نه، بلکه قطعنامه دولت افغانستان و هر فرد افغان است.

رئیس جمهور افزود:(شما افتخار افغانستان و جمهوریت هستید و هر فیصله که در افغانستان به این تدبیر، سرعت و جامعیت باشد، انشاالله هیچ مانعی در سر راه ما وجود نخواهد داشت.)

رئیس جمهوردرادامه صحبت هايش گفت که این وحدت ملی، اخوت اسلامی و مساوات افغان ها است که زن و مرد و عالم در یک خط قرار دارند، یک چیز می خواهند و آن تامین صلح است.

وی تصریح کرد که دیدگاه  افغانها دیدگاه صلح، برادری و خواهری و هم صدایی است و بدون صلح، راه دیگری وجود ندارد.

رئیس جمهور غنی خطاب به اعضای لویه جرگه گفت که شما ظرفیت ملت و دولت را ثابت ساختید و عظمت مردم افغانستان امروز در این تالار است و این نشانۀ وحدت ملی، باورمندی همه شما به قانون اساسی و نظام اسلامی جمهوریت می باشد. نظامی که در آن همه افغانها جایگاه مساوی دارند و در عین حال میخواهند خشونت چهل ساله به ویژه ۱۸ سال گذشته را نقطه پایان بگذارند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: (ملت و دولت که یکجا شود، یک قوت عظیم به وجود می آید و اگر قشر سیاسی در یک صف قرار گیرد، هیچ کسی در مقابل آن ایستادگی نمی تواند.)

وی اضافه نمود که امروز تعهد ملت افغانستان به جمهوریت تجدید عهد شده است، قطعنامه لویه جرگه مشورتی صلح، یک تجدید عهد بر اصول و ارزش های قانون اساسی و جمهوری اسلامی افغانستان می باشد. 

رئیس جمهورخطاب به اعضاى لويه جرگه گفت: (شما مردم سالاری را در عمل ثابت ساختید و این برای جهان یک مثال است. واقعاً لویه جرگه بحیث یک نهاد ملی و تاریخ ساز، حیثیت خود را تثبیت کرد.)

موصوف خاطرنشان کرد که هیچ فردی خواهان تداوم خونریزی نیست، امروز که پیام صلح دادید، انشاالله تمام موانع دور خواهد شد.

وی افزود که فیصله های شما فیصله های ملت است، هر آنچه که در قطعنامه گنجانیده شده، عملی می گردد.

رئیس جمهور دربخشى ازصحبت هايش گفت که نیت دولت و ملت افغانستان، بار بار ثابت شده و این بار هم دشواری ها را در برابر صلح، دور کرده ايد. راه صلح، راه پر خم و پیچ است، اما هدف همه  رسیدن به صلح است وافغانها  ظرفیت رسیدن به صلح و جرئت اخلاقی بیان این مطلب را دارند که جنگ راه حل نیست و تنها و تنها باید راه صلح، همدلی و همدیگر پذیری را تعقیب کنند.  

رئیس جمهور از شجاعت و دلیری نیروهای امنیتی و دفاعی تقدیر کرده، گفت : ( خواهش و امر تان را که به خانواده های شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی رسیدگی صورت گیرد، از دل و جان قبول داریم و آنرا عملی خواهیم کرد.)

وی گفت که جرئت علما و تعبیرشان از عنعنات و اصول مقدس دینی موجب افتخار ماست و فراموش نخواهیم کرد که فتوای متفقه علمای ما بود که راه را برای صلح باز کرد و امروز یکبار دیگر از علمای کرام خواهش می کنم به همان قوتی که ایستاده شده بودند، توصیه های صلح را به طالبان نمایند.

رئیس جمهور از تعهد و جرئت بزرگان و متنفذین و از اینکه زنان افغان از خودشان نمایندگی می کنند و حقوق خویش را می خواهند، تقدیر کرده، گفت که زن افغان امروز نیاز به ترجمان ندارد و دارای موقف واحد ملی و اسلامی می باشد.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی گفت که امروز انتخاب به دست طالبان است، امروز طالبان نشان بدهند که از آتش بس سرتاسری ترس ندارند و خواهش لویه جرگه را به آتش بس سرتاسری و خدمات سرتاسری قبول کنند. مردم افغانستان طالبان را بحیث یک واقعیت قبول دارند، اکنون طالبان باید تنوع و وحدت مردم افغانستان را بپذیرند.

وی گفت که جرئت بزرگ و جهاد اکبر در صلح است، جنگ غیر از بدبختی، درد و رنج چیز دیگری را به ارمغان نمی آورد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: (جامعه بین المللی برای ما وضاحت دادند که موافقت پنهانی با طالبان ندارند و اینکه آیا بالای یک هدف مطلوب که یک افغانستان مستقل، آزاد، دموکراتیک، متحد و واحد در صلح بین خود و با دنیا باشد و ظرفیت حفظ و توسعۀ ارزش ها و دستآوردهای دو دهه گذشته را داشته باشد، در کنار ما قرار خواهند داشت، با یک صدا پاسخ دادند که با شما هستیم.)

رئیس جمهور غنی گفت ، ضرورت واضح است که افغانها  راه خود را با جرئت و آگاهی تعقیب کنند و اگر باز هم خطرات آمد، دوباره بحث ملی خود را آغاز نمايند.

رئیس جمهور در باره پیشنهادات لویه جرگه مشورتی صلح گفت: (امروز حکمی را امضا می کنم که از صلاحیت من بلند بود و اکنون بر اساس اجماع و فیصله اخلاقی تان، حکم رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا می نمایم و آنها رها خواهند شد.)

وی افزود که در قسمت خواست دیگر تان مبنی بر اینکه آن عده افسران و نظامیان کشور که در اثر غفلت وظیفوی در حبس قرار دارند، رها شوند، باید گفت که بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا قبلاً ۱۲ هزار محبوس را به شمول محبوسین نیروهای امنیتی و دفاعی که میعاد حبس شان از پنج سال کم بود، مورد بخشش قرار گرفته اند و رها شدند و به افتخار ۲۸ اسد سالروز استرداد استقلال کشور، خواست تان را در قسمت رهایی آنان عملی خواهد شد.

رئیس جمهور تاکید کرد که ارادۀ ملی و قوت نظام محکم است، ما در خطر فروپاشی قرار نداریم و می توانیم این صلح را به نتیجه برسانیم و آغوش ملت افغانستان به اندازۀ بزرگ است که برای طالبان در آن جای وجود دارد.

رئیس جمهور کشور گفت: (ضرور است که با وحدت، هماهنگی و همدلی بتوانیم مشکلات را تحلیل و جمع بندی کرده و به نتیجه برسیم.) 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement