خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​۸۶ درصد اشتراک کنندگان نظرسنجی آنلاین با قطعنامۀ لوی جرگۀ مشورتی موافق اند

​۸۶ درصد اشتراک کنندگان نظرسنجی آنلاین با قطعنامۀ لوی جرگۀ مشورتی موافق اند

Aug 09, 2020 - 18:15

کابل (پژواک، ۱۹ اسد ۹۹): ۸۶ درصد اشتراک کنندگان نظرسنجی آنلاین پژواک می گویند که در رابطه به رهایی ۴۰۰ تن زندانیان طالبان با قطعنامۀ لوی جرگه موافق اند، اما ۱۴ درصد اشتراک کنندگان با این قطعنامه مخالفت کرده اند.

از روی توافقنامۀ به امضاء رسیده بین ایالات متحدۀ امریکا و طالبان، دولت۴۶۰۰ زندانی گروه طالبان را که شامل فهرست داده شده از سوی طالبان بودند، رها کردند اما گفت که رئیس جمهور صلاحیت ۴۰۰ زندانی دیگر را ندارد و در این مورد لوی جرگۀ مشورتی می کند.

جرگۀ یاد شده بتاریخ ۱۷ ماه اسد تدویر گردید و امروز قطعنامه را صادر کرد.

جرگه فیصله کرد که ۴۰۰ زندنی یاد شدۀ طالبان رها شوند و مذاکرات بین الافغانی هرچه زودتر آغاز شود.

آژانس خبری پژواک در صفحۀ فیسبوک خود از مردم پرسیده است که لوی جرگۀ مشورتی صلح، فیصلۀ رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان و خواست آتش بس کرد؛ شما با فیصلۀ جرگه موافق هستید؟

در حدود یک ساعت ۸۵۰۰ تن به این پرسش پاسخ داده اند.

۸۶ درصد جواب دهنده گان می گویند که با فیصلۀ لوی جرگه در رابطه به رهایی ۴۰۰ تن زندانی طالبان موافق، اما باقی ماندۀ دیگر با آن مخالفت کرده اند.

قابل یادآوریست که این نظرسنجی به گونه آنلاین برگزار شده و معیارهای سروی را تکمیل کرده نمی تواند.

۷۲ تن از اشتراک کنندگان سروی در این باره تبصره های مختلف کرده اند.

عبدالسلام نوشته است: "آن کسانی مخالف اند که دزدی کرد اند، قتل کردند، حق دیگران را خورده اند و از زور کار گرفته اند، دیگر تمام افغانها با صلح موافق اند. خداوند صلح دایمی بیاورد."

یک تن بنام عبدالحکیم در مورد زندانیان طالب نگاشته است: "باید رها شوند، بخاطر آرامی وطن که بهانه های هر دو طرف (طالبان و حکومت) پایان یابد."

دارندۀ یک اکونت دیگر فیسبوک بنام سلام افغانستان نوشته: "با رهایی زندایان طالبان موافق هستم، اما مصرف ۳۳۰ میلیون افغانی انداختن خاک در چشم های مردم اند."

رحمان الله می نگارد: "بلی [زندانیان رها شوند] به شرطیکه آتش بس نیز شود."

یک تن بنام ړنگ ارمان نوشته می کند: "بخاطری موافق هستیم که این بهانه ی شان ختم شود، میبینیم که بعداً چه می شود."

شفیع الله سمیر نگاشته است: "ما افغانها برای گفتگوهای صلح همیشه آماده هستیم، اما نه اینکه این بار بازی دیگر صورت گیرد، دست آوردهای بیست سال گذشته مان به هیچ عنوان از دست داده نمی توانیم."

اما نصیر بصیری نوشته است: "وقت را ضایع نکنید، بیشتر این زندانیان امریکایی ها بازداشت کرده بودند و حالا هم امریکا وعدۀ رهایی آنها کرده است. و این چهارچوب و تقسیم اوقات صلح نیز امریکا ساخته است و این دزدهای دولت هم به آن مجبور ساختند که قبول کنند."

عاشق الله امرخیل نگاشته است: "باید این را تایید می شد، فرض کنید اگر این لوی چرگۍ این را تائید هم کرده باشد، در قطر امریکا بابا سه ماه پیش تاپۀ تائید بر آن زده بود، پس کدام گپی کلان نیست."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement