خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خليلزاد: در روز هاى نزديک بين دولت افغانستان و طالبان مذاکرات آغاز مى شود

خليلزاد: در روز هاى نزديک بين دولت افغانستان و طالبان مذاکرات آغاز مى شود

Aug 10, 2020 - 10:58

کابل (پژواک، ٢٠ اسد ٩٩) : زلمی خلیلزاد، نمایندۀ خاص  امريکا در امور صلح افغانستان از قطع نامۀ لویه جرگۀ مشورتی صلح و تصمیم رییس جمهور محمد اشرف غنی مبنی بر رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان استقبال کرده است.

لویه جرگۀ مشورتى روز گذشته در قطعنامۀ ٢٥ ماده يى از رهايى ٤٠٠ زندانيان طالبان حمايت کرد.

خلیلزاد در چند پیام پیهم تویتراش از پیشرفت در روند صلح افغانستان ابراز خوشبینی کرده و گفته است که اکنون فرصت تاریخی برای صلح ممکن شده است که هم به سود همۀ افغان‌ها بوده و هم برای ثبات منطقه و امنیت جهانی کمک می‌کند.

موصوف نگاشته است: "در چند روز آینده، توقع داریم رهایی زندانیان تکمیل شود، سپس تیم جمهوری اسلامی به دوحه سفر کرده و از آنجا مذاکرات بین الافغانی بی‌درنگ آغاز می‌شود...طرف‌ها روندی را در پیش خواهند گرفت تا به یک نقشۀ راه سیاسی و آتش‌بس دایمی و فراگیر برای ختم جنگ در افغانستان به توافق برسند."

بر اساس توافق نامۀ صلح امریکا-طالبان که به تاریخ ١٠ حوت ١٣٩٨ میان خلیلزاد و ملا عبدالغنی برادر، در قطر امضا شد، حکومت افغانستان ۵۰۰۰ زندانی طالبان را رها کرده و طالبان نیز ۱۰۰۰ اسیر دولت را از بند رها می‌کردند.

اما روند رهایی زندانیان آن گونه که در توافقنامۀ دوحه صراحت یافته بود، تطبیق نشد و ماه‌ها به طول انجامید.

سرانجام رییس جمهور غنی در روز نخست عید قربان اعلام کرد که رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان که به ارتکاب جرایم سنگین متهم بوده و به گفتۀ مقام‌های افغان "ادعای حق العبدی" بر آنان وجود دارد، صلاحیت وی نیست و باید لویه جرگۀ مشورتی در مورد آنان تصمیم بگیرد.

حکومت افغانستان بتاريخ ١٧ اسد لویه جرگه را برگزار کرد و حدود ۳۲۰۰ نمایندۀ شرکت کننده از سرتاسر افغانستان در این جرگه که سه روز طول کشید، به رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان توافق کردند و اشرف غنی نیزگفت که بر اساس مشورۀ لویه جرگه فرمان رهایی این زندانیان را صادر می‌کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement