خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فعالین حقوق زن:جامعه جهانى بايد درمورد قطع مداخله سیاسی و نظامی به افغانستان ضمانت عملى بدهد

فعالین حقوق زن:جامعه جهانى بايد درمورد قطع مداخله سیاسی و نظامی به افغانستان ضمانت عملى بدهد

Aug 10, 2020 - 11:35

کابل(پژواک،٢٠ اسد ٩٩): شمارى از فعالین حقوق زن، صلح را نیاز جدى خوانده؛ اما بر حفظ نظام جمهوری، قانون اساسى، نیرو های امنیتی و دفاعی،حقوق زنان و قربانیان جنگ تاکید نموده و خواهان آتش بس فورى شده اند.

لویه جرگه مشورتی صلح که در هفدهم اسد  با اشتراک ۳۲۰۰ تن به منظور چگونگی رهایی چهار صد زندانی گروه طالبان در کابل برگزار شد و سه روز ادامه داشت، ديروز، رهایی چهار صد زندانی طالبان را تایید نمود و ضمن تاکید بر آتش بس دایمی گفت که درصورت رهایی این زندانیان، مذاکرات مستقیم صلح  آغاز شود.

شمارى ازفعالين حقوق زن امروز٢٠ اسد، يک روز پس از ختم لويه جرگه مشورتى صلح با صدور اعلاميه اى موقف خويش را در مورد روند صلح در کشور اعلام کردند.

در اعلامیۀ آنها که به دسترس آژانس خبرى پژواک قرارگرفته ، آمده است :«  امروز ما هزاران زن بیوه، معلول، فقیر و بی بضاعت در اجتماع خود داریم و متأسفانه باید گفت که در بعضی موارد برخی از زنان در جریان جنگ حتی مورد خرید و فروش نیز قرار گرفته اند. بنابراین زنان افغانستان، خواهان صلح سرتاسری، عادلانه ،با عزت و پایدار در کشور مى باشند. » 

آنان همچنان گفته اند که جمهوریت یکی از ارزش های اساسی پذیرفته شده در جهان امروز است. تأمین مشارکت شهروندان در روند حکومتداری تنها با نظام جمهوری امکان پذیر است. زنان افغانستان در دو دهۀ اخیر نقش جدی در عرصۀ تقویت روند مردم سالاری و جمهوریت داشته اند و حفظ نظام مبتنی برجمهوریت را یکی از خطوط اساسی مطالبات خود دانسته و برآن تأکید می نمایند.

همچنان دربخشى ديگر اين اعلامیه به حفظ قانون اساسی تاکید گردیده است.

منبع در ا دامه می نویسد: « حقوق برابر شهروندی، تنوع قومی و مذهبی ،آزادی بیان ومطبوعات، احترام به ارزش های حقوق بشری، آزادی اجتماعات و تأمین مشارکت زنان از شاخصه های اصلی قانون اساسی فعلی است. فصل دوم قانون اساسی که در برگیرندۀ حقوق اساسی و وجایب اتباع می باشد، زمینه ساز تأمین و تضمین حقوق شهروندی بوده و در صورت لزوم تعدیل قانون اساسی، زنان افغانستان برحفظ این فصل تأکید جدی می نمایند.»

به همينگونه در اعلامیه به حفظ نیروهای امنیتی و دفاعی توجه شده وخاطرنشان گرديده است:« ما نه تنها حفظ و تقویت این نیروها را در راستای تقویت نظام جمهوری اسلامی مهم تلقی می کنیم؛ بلکه جانفشانی های هرکدام آنها را شایستۀ تقدیر و ارج گذاری میدانیم. »

درادامۀ اعلاميه، حفظ حقوق زنان و قربانیان جنگ مهم خوانده شده است.

منبع می نویسد:« اکنون  زنان با داعیه های متفاوت و فراتر از گذشته در عرصۀ های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نقش و حضور فعال دارند. زنان افغانستان نه تنها از موقف فعلی به عقب بر نمی گردند؛ بلکه ضرورت است تا براساس قانون اساسی و حقوق برابر شهروندی، خواهان حضور معنی دار و جدی تر از قبل در انکشاف، توسعه و حکومتداری در افغانستان باشند. »

 به نقل از اعلامیه ، احترام به قربانیان جنگ در واقع ارج گذاشتن به مبارزات طولانی افرادی است که در راه ثبات و آرامی وطن، عزیزترین های شانرا از دست داده اند.

اين فعالان حقوق زنان به اين باورند که، صلح زمانی عادلانه و پایدار خواهد بود که ضمن احترام به قربانیان جنگ، نقش، دیدگاه و حضور آنها  را در تمامی عرصه ها بعنوان یک دین ملی در نظر گرفته شود.

اين زنان با تاکيد به آتش بس فورى نيزگفته اند: « ما در این برهۀ حساس تاریخ به طرفین جنگ به خصوص طالبان و هم چنین حامیان روند صلح افغانستان صدا می کنیم که با احترام به حقوق بشری مردم افغانستان، این جنگ خانمانسوز را هرچه زودتر خاتمه داده و آتش بس فوری،دایمی و سرتاسری را اعلام نمایند. »

دراعلاميه خطاب به جامعۀ جهانى گفته شده است:« ما زنان از جامعه جهانی به خصوص ایالات متحده امریکا جدا تقاضا داریم تا ضمانت های لازم وعملی را در قسمت قطع هر نوع مداخله سیاسی، نظامی ، رقابت های تسلیحاتی ،جنگ های نیابتی و حمایت از گروهای دهشت افگن علیه کشور ما از جانب هر کشوری که باشد، ارایه نمایند. »

اين تعداد فعالان حقوق زنان، خواهان حمایت مالی و تخنیکی به افغانستان پس از صلح به ویژه به نیرو های امنیتی و دفاعی کشور که در خط مقدم مبارزه با هراس افگنی جهانی بوده اند، نيزمیباشند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement