خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"مذاکرات بین الافغانی روز یکشنبۀ آیند آغاز می شود"

"مذاکرات بین الافغانی روز یکشنبۀ آیند آغاز می شود"

Aug 10, 2020 - 13:51

کابل (پژواک، ۲۰ اسد ۹۹): قرار است که بین جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، مذاکرات بین الافغانی به روز یکشنبۀ آینده آغاز خواهد شد.

تلویزیون ملی به تاریخ ۲۰ اسد به حوالۀ منابع حکومتی خبر داده است که این مذاکرات به تاریخ ۲۶ ماه روان پلان شده است.

از طرف دیگر سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز گفته است که اگر ۴۰۰ زندانی باقی ماندۀ آنها آزاد شوند، پس این مذاکرات در یک هفته آغاز خواهد شد.

از روی توافقنامۀ به امضاء رسیده بین طالبان و امریکا در قطر، حکومت افغانستان باید پیش از گفتگوهای بین الافغانی ۵۰۰۰ زندانی طالبان و طالبان باید ۱۰۰۰ زندانی حکومت را رها کنند.

این توافقنامه بتاریخ دهم ماه حوت سال ۱۳۹۸ به امضاء رسیده بود.

حکومت افغانستان تا حال ۴۶۰۰ زندانی طالبان را رها کرده است، اما بخاطر ۴۰۰ زندانی خطرناک باقیمانده، رئیس جمهور لوی جرگۀ مشورتی را فرا خواند و روز گذشته جرگه از رهایی این زندانیان حمایت کرد.

رئیس جمهور غنی در روز نهایی جرگه در بیانیه خود اظهار داشت که فرمان آزاد شدن این زندانیان به زودی امضاء می کند.

از طرف دیگر تعدادی منابع گفته اند که رئیس جمهور امروز این فرمان امضاء خواهد کرد و مطابق آن پروسه رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان آغاز خواهد شد.

زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص امریکا نیز ضمن استقبال فیصله های جرگه مشورتی گفته است که اگر زندانیان بزودی رها شوند، پس در روزهای نزدیک مذاکرات بین الافغانی آغاز خواهد شد.

برخی منابع به آژانس خبری پژواک گفته است که برای مذاکرات بین الافغانی هیئت مذاکره کنندۀ افغان و تعداد ژوناليستان بر روزهای چهارشنبه یا پنجشنبه راهی قطر خواهند شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement