خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نخست وزیر استرالیا: قاتل سربازان ما در افغانستان را رها نکنید

نخست وزیر استرالیا: قاتل سربازان ما در افغانستان را رها نکنید

Aug 10, 2020 - 17:09

کابل (پژواک، ۲۰ اسد ۹۹): سکوت موریسون نخست وزیر استرالیا از دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا خواسته است که به اساس توافق قطر، قاتل سرباز ان شان در افغانستان را رها نکنند.

به اساس گزارش پژواک که به تاریخ ۱۰ میزان سال ۱۳۹۲ خورشیدی نشر شده بود، یک سرباز افغان به نام حکمت الله به تاریخ ۸ سنبله سال ۱۳۹۱ در منطقه میرآباد مربوط شهر ترینکوت مرکز ارزگان طی یک حمله داخلی سه سرباز استرالیایی را کشته بود.

برید جنرال دیوید هرلی قوماندان نیروهای استرالیایی آن زمان گفته بود که سرباز افغان به نام حکمت بعد از رویداد به پاکستان فرار کرده است و اداره استخباراتی پاکستان(آی، اس ، آی) حکمت الله را در ماه حوت سال ۱۳۹۱ خورشیدی دستگیر کرده بود.

وی افزوده است که آنها از دیر زمان با پاکستان در ارتباط بودند و دیروز توانستن که سرباز مذکور را بخاطر محاکمه به افغانستان انتقال دهند.

نخست وزیر استرالیا گفته است که اکنون این قاتل سربازان شان در لیست پنج هزار زندانی طالبان آزاد میشود.

موریسون از دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا خواسته است که حکمت الله را به اساس توافق قطر، باید با زندانیان طالبان آزاد نشود.

منبع افزوده است که ستره محکمه افغانستان وی را به اعدام محکوم کرده بود، اما تا کنون بر آن عملی نشده است.

به اساس توافق قطر، حکومت افغانستان ۴۶۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرد، اما ۴۰۰ زندانی خطرناک را که گفته میشود حکمت الله نیز  در آن شامل است، از آزاد سازی شان انکار کرد.

اما بخاطر فشار های امریکا، رییس جمهور اشرف غنی لویه جرگه مشورتی را دعوت کرد و دیروز جرگه به شرط آتش بس از آزاد سازی این زندانیان حمایت کرد.

نخست وزیر استرالیا گفته است:" ما میخواهیم که حکمت الله قاتل سربازان  ما در زندان باقی بماند."

به گفته او، وزیر امور خارجه استرالیا و وزیر دفاع با همتا های امریکایی خود نیز بر این موضوع اخیر صحبت کرده اند.

وی افزوده است که حکمت الله قاتل سربازان استرالیایی است و باید هیچ وقتی از زندان آزاد نشود، چرا که آزاد سازی وی به صلح فایده اى نمیرساند.

قابل ذکر است که چند روز قبل وزیر امور خارجه استرالیا با حنیف اتمر همتای افغانی خود نیز صحبت تيلیفونی کرده بود، اما وزارت امور خارجه افغانستان در خبرنامه در مورد حکمت الله چیز نگفته بود.

استرالیا که در افغانستان ۱۶۰۰ سرباز داشت، بیشتر شان در ولایت ارزگان مستقر بودند، اما بعد از ۲۰۱۴ تمام سربازان شان از افغانستان خارج شدند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement