خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخی هوتل های عروسی در کابل، دستورالعمل های صحی را عملی نمی کنند

برخی هوتل های عروسی در کابل، دستورالعمل های صحی را عملی نمی کنند

Aug 11, 2020 - 11:52

کابل(پژواک، ٢١ اسد ۹۹): شماری از شهریان کابل، از عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی در هوتل های عروسی انتقاد کرده و می گویند که اگر به توصیه های صحی عمل نشود، شهروندان شاهد شیوع موج دوم ویروس کرونا در کشور خواهند بود.

این در حالی است که به منظور جلوگيرى از شيوع ويروس کرونا در شهرکابل حکومت به تاریخ (۹ حمل) در گشت و گذار محدویت وضع کرد،برخى ادارات دولتى وغيردولتى و مراکز تعليمى وتحصيلى غيرضرورى را مرخص نمود و فعاليت هاى هوتل ها ورستورانت ها نيزمتوقف ساخت  .

اما درپى کاهش  ثبت واقعات مثبت ويروس کرونا درکشور، حدود یک ونيم ماه پیش به هوتل ها، رستورانت ها، پارک های تفریحی، حوض های آببازی و ... به شرط عملی کردن رهنمودهای صحی اجازه فعالیت دوباره داده شد.

کاظم، یکتن از شهروندان کابل، با رعایت نشدن توصیه های صحی وزارت صحت عامه، از سوی هوتل های عروسی انتقاد کرده و می گوید که مالکان هوتل ها به جیب خود فکر می کنند؛ اما به صحت مردم، اندک ترین توجه صورت نمی گیرد.

وی افزود: «اگر توصیه های صحی رعایت نشود و هوتل های عروسی به همین منوال به کار شان ادامه بدهند، شاهد موج دوم ویروس کرونا و خطرناک تر از بار اول خواهیم بود.»

حامد یک تن از شهروندان کابل که شب گذشته در عروسی یک دوستش در یکی از هوتل های شهرکابل دعوت بود، گفت که در یک تالار سربسته، نزدیک به یکهزار مهمان جمع شده بودند که به دلیل هوای گرم سالون و نبود هواکش، مهمانان به مشکل تنفس می کردند.

موصوف، با نگرانی از عدم رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و دستکش توسط مهمانان، علاوه کرد: «جای بسا تاسف اینست که گارسون های هوتل و سایر کارمندانی که مسئولیت سرويس غذا را بر روی میز داشتند، دستکش بر دست و ماسک بر صورت نداشتند و هیج نوع توصیه های صحی را رعایت نمی کردند.»

شهروندان کابل، از مسئولان خواستند تا از چگونگی رعایت توصیه های بهداشتی در هوتل های عروسی و رستورانت ها و سایر اصناف شهر کابل نظارت کنند و اجازه ندهند که چند نفر بخاطر بدست آوردن پول، جان مردم را در خطر بيندازند.

نادر قرغه یی، رئیس اتحادیه هوتل های عروسی در کابل، به پژواک گفت که مالکان هوتل های عروسی و رستورانت ها، بخاطر فعالیت دوباره تعهد سپرده اند که نکات صحی را مراعات کنند.

وی، رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و دستکش هنگام کار و رعایت حفظ‌الصحه آشپزخانه، مایع ضد عفونی کننده دست در درب ورودی هوتل و ... از جمله توصیه های عنوان کرد و افزود که موارد ذکرشده خط سرخ کمیته اضطرار است و باید عملی گردد.

او تصریح کرد: «هوتل های که تعهدات و توصیه های صحی را مراعات نکنند، با آنها برخورد جدی و قانونی صورت می گیرد.»

ازسوى هم ناصر مهری، سخنگوی والی کابل می گوید که هيات نظارتی کمیته اضطرار که متشکل از اعضای کمیته هاى آگاهی‌عامه، صحی، امنیتی، نمایندگان وزارت صحت عامه و وکلای گذر اند، همه روزه از چگونگی رعایت توصیه های بهداشتی در هوتل های عروسی و رستورانت های شهر کابل نظارت می کنند.

وی گفت که هيات ياد شده همه روزه، به هوتل های عروسی و رستورانت ها، سر می زنند و از چگونگی رعایت توصیه های صحی نظارت می کنند. این تیم ضمن، آگاهی دهی از اضرار ویروس کرونا و به منظور جلوگیری از مصاب شدن به آن، جلو تخلف ورزی اصناف از توصیه های بهداشتی را نیز می گیرند.

موصوف می گوید که  مالکان هوتلها نیز به تیم های نظارت کمیته اضطرار تعهد سپرده اند که موارد بهداشتی توصیه شده از سوی وزارت صحت عامه را رعایت کرده و به مراجعین شان نیز رعایت نکات بهداشتی را گوش زد می کنند.

مهری، با بیان این که تاکنون هیچ هوتل عروسی به دليل رعايت نکردن توصيه هاى بهداشتى مسدود نشده است، گفت که اگر دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نکنند، در نخست توصیه، سپس مسدود خواهند شد.

به گفته اى سخنگوی والی کابل، روند نظارت از هوتل های عروسی، رستورانت ها، دکان ها، پارک های تفریحی، حوض های آب بازی در نواحی شهر کابل، در روزهای آینده نیز ادامه میداشته باشد.

بربنیاد معلومات وزارت صحت عامه، از آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون در افغانستان، ٣٧١٦٢ مصاب، ٢٦٢٢٨ بهبود یافته و ١٣٢٨ دیگر وفات کرده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement