خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نهادهاى جوانان: جلو فساد در دسترخوان ملى گرفته شود

نهادهاى جوانان: جلو فساد در دسترخوان ملى گرفته شود

Aug 11, 2020 - 15:24

کابل (پژواک،۲۱ اسد ۹۹): اجماع نهادهاى جوانان، درگردهمایی اعتراضی از احتمال فساد در برنامه دسترخوان ملى سخن زده از حکومت خواستند که مدیریت اين برنامه در همکاری با فعالان جامعه مدنی ونمايندگان شوراها و نواحى تنظیم شود.

رییس جمهورغنى به تاریخ ۲۸ سرطان برنامه "دسترخوان ملی" را افتتاح کرد و گفت که از طریق این برنامه به ارزش ۲۴۴ میليون دالرامریکایی مواد اولیه به مردم توزیع می شود.

اما ولسی جرگه در٣١ سرطان برنامۀ "دسترخوان ملی" را به دلیلی رد کرد که  روند قانونی آن طی نشده و از سوی آن جرگه به تصویب نرسیده بود.

امروز ٢١ اسد نمايندگان نهادهای جوانان نواحی کابل، گروه نسل ٢١ و جمعی از نهادهای جامعه مدنی زون غرب (هرات) در پارک شهر نو کابل شهر، گردهم آمده ازاحتمال فساد دربرنامه دسترخوان ملى  خبرداده و  اعتراض خود را در اين زمينه اعلام کردند.

عبدالله صوفی زاده رییس اجماع نهاد های جوانان ناحیه پنجم شهر کابل در اين گردهمايى گفت:«دسترخوان ملی که قرار است از سوی حکومت و با حمایت جامعه جهانی  راه اندازی شود دسترخوان ملی نه بلکه سفرۀ فساد است.»

وی افزود که با شیوع ویروس کرونا از شش ماه به اینسو حکومت به نام کمک، برنامه هايی را راه اندازی کرده که جزء توهین به مردم، گسترده ساختن فساد، و فرصت دادن به فساد پیشه گان نتیجه دیگری نداشته است.

موصوف مى گويد: « فساد و مدیریت ناسالم حکومت باعث شده است که مردم نسبت به برنامه های حکومت اعتماد شان را از دست بدهند و وضعیت اقتصادی کشور بدتر از گذشته شود.»

موصوف درادامه صحبت هايش، از اختلاس بزرگ دربودجه توزيع نان خشک و بودجه های شفاخانه کوید ١٩ بعنوان نمونه اى  بارز فساد گسترده  درکشور ياد کرد واز حکومت خواست  که جلو فساد در دسترخوان ملى را بگيرد.

اشتراک کنندگان اين گردهمايى قطع نامه اى را نيز صادر کردند و از حکومت خواستند که جلو فساد در برنامه دسترخوان ملى را بگيرد.

در بخشى ازاين قطعنامه ،آمده است که تدوین برنامه دسترخوان ملی شفاف نیست، باید در نحوه اجرای آن شفافیت بیشتر به وجود بیاید.

بگفته اى منبع، در برنامه دسترخوان ملی افراد مستحق واقعی شناسایی نشده اند، احتمال زیاد وجود دارد که افراد زورمند و واسطه دار دوباره بجای افراد مستحق مشمول این کمک ها شود.

 منبع مى نويسد که در توزیع این کمک ها باید نخست افراد مستحق شناسایی شده، سپس در بخشی از کارهای دولتی و عام المنفعه استخدام شوند، و از بودیجه دسترخوان ملی به آنها معاش داده شود، یعنی مزد در عوض کار باشد.

درادامۀ قطع نامه پيشنهادى به حکومت داده شده که به منظور شناسایی افراد مستحق و نیازمند مدیریت دسترخوان ملی در همکاری با  فعالان جامعه مدنی ونمايندگان شوراها و ناحیه ها دوباره تنظیم شود.

منبع همچنان هشدار داده اند که اگر به خواسته هاى آنها توجه نگردد به اعتراضات مدنی خویش ادامه خواهند داد.»

 پژواک خواست تا ديدگاه  رياست جمهورى را دراين زمينه بدست بياورد اما با وجود تماس هاى مکرر موفق به اين کارنشد

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement