"تا دوماه آینده، روند استملاک بخش های سوم، چهارم وپنجم سرک قیصار- لامان تکمیل می شود"

کابل (پژواک،۲۳اسد۹۹):سرپرست وزارت فواید عامه می گوید که تلاش می شود تا دوماه آینده، روند استملاک بخش های سوم، چهارم وپنجم پروژه سرک قیصار- لامان تکمیل گردد.

یما شمس سرپرست وزارت فواید عامه که امروز در یک کنفرانس خبری سخنرانی می کرد گفت که در ماه های اخیر روند استملاک بخش اول پروژه قیصار- لامان تکمیل گردیده و کار استملاک وقیمت گزاری بخش دوم آن در جریان است.

وی عدم تکمیل بودن دیزاین، تکمیل نشدن روند استملاک، ضعف مدیریت قرار دادی و دوام کار ماین پاکی در سال های گذشته و همچنان نا امنی را، از دلایل عمده عقب مانی کار پروژه سرک قیصار- لامان در ولایت بادغیس، عنوان کرد.

او افزود بخش های سوم، چهارم وپنجم این پروژه به طول ۱۵۱ کیلومتر، تثبیت ملکیت وقیمت گذاری شده که به زودی کار آن از اداره محلی تکمیل وبه وزارت فرستاده خواهد شد تا در زمینه اقدام صورت گیرد.

سرپرست وزارت فواید عامه گفت، تلاش می شود که تا دوماه آینده، روند استملاک بخش های سوم چهارم وپنجم این پروژه تکمیل گردد.

شمس، در مورد پیشرفت های اخیر در پروژه قیصار- لامان گفت در حال حاضر کار دو بخش از این پروژه به قرار داد، داده شده است. بخش اول این پروژه، از لامان تا شهر قلعه نو، مرکز ولايت بادغيس، به طول۳۴ کيلومتر و با هزینه ۳۶ میلیون دالر امریکایی، با شرکت هندی IVRCLقرار داد گردیده و کار آن تا اکنون بیشتر از ۵۲ درصد پیشرفت دارد.

موصوف می گوید که بخش دوم پروژه ساخت سرک قیصار- لامان، از مرکز قلعه نو تا ولسوالى قادس ولایت بادغيس، به طول ۴۸ کيلومتر وبا هزینه حدود ۵۰ میلیون دالر امریکایی، با شرکت چینایی "چنداو" قرارداد گردیده و کار آن تا اکنون بیشتر از ۴۰ درصد پیش رفته است.

قابل یادآوریست که سرک قیصار-لامان از شاه رگ های اصلی سیستم زیربنایی ترانسپورتی افغانستان و تکمیل کننده سرک حلقوی کشور می باشد که سمت شمال را به غرب وصل می‌ کند.

این سرک از یک قسمت دره لامان آغاز و از طریق مرکز قلعه نو، به دره بوم ولسوالی مقر ولایت بادغیس و بلاخره به ولایت فاریاب وصل و پایان می یابد.

تبصره کنيد