خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مذاکرات صلح باید در حضور رسانه ها انجام شود

مذاکرات صلح باید در حضور رسانه ها انجام شود

Aug 13, 2020 - 11:23

کابل(پژواک٢٣ اسد٩٩): ادارۀ حمايت کنندۀ رسانه هاى آزاد افغانستان مى گويد که مذاکرات پشت درهای بسته برای مردم افغانستان مشروعیت نداشته و قابل قبول نیست وبايد مذاکرات صلح در حضور رسانه ها انجام شود.

دراعلاميۀ ادارۀ حمايت کننده رسانه هاى ازاد(نى ) که به دسترس آژانس خبرى پژواک قرارگرفته ،آمده است  که اين اداره نگران وضعیتی که گویا پس از خواست طالبان مبنی بر انجام مذاکرات صلح پشت در های بسته به میان آمده است، می‌باشد.

به باور دفتر نى ، مذاکرات پشت در های بسته خواست مردم افغانستان نبوده و برای شهروندان افغانستان قابل قبول نیست.

اين درحاليست که در جرگه مشورتی صلح اشتراک کنندگان یکصدا خواستند تا از تمام آنچه درمذاکرات میان افغان‌ها اتفاق می افتد آگاه شوند.

دربخشى ازاعلاميۀ نى ،خواست طالبان خلاف خواست مردم وقوانین نافذه در افغانستان خوانده شده، و از نهاد های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و همچنان از دولت ایالات متحده امریکا  تقاضا گرديده  تا بالای کشور قطر فشار وارد نموده زمینه صدور ویزه را برای خبرنگاران افغان مساعد سازند.

نی بدین باور است که مشروعیت هر اقدام ملی از رضایت مردم حاصل می‌شود، به باور نی مذاکرات پشت در های بسته برای مردم افغانستان مشروعیت نداشته و قابل قبول نیست.

 نى ، درحالى برآغاز مذاکرات بين الافغانى درحضوررسانه هاى ملى و بين المللى تاکيد مى کند که برخی منابع به آژانس خبری پژواک گفته اند که قرار است برای مذاکرات بین الافغانی هیئت مذاکره کنندۀ افغان و تعداد ژوناليستان بر روزهای چهارشنبه یا پنجشنبه  هفته جارى راهی قطر خواهند شد.

 اين درحاليست که بر اساس توافق نامۀ صلح امریکا-طالبان که به تاریخ ١٠ حوت ١٣٩٨ میان خلیلزاد و ملا عبدالغنی برادر، در قطر امضا شد، حکومت افغانستان ۵۰۰۰ زندانی طالبان را رها کرده و طالبان نیز ۱۰۰۰ اسیر دولت را از بند رها می‌کردند.

اما روند رهایی زندانیان آن گونه که در توافقنامۀ دوحه صراحت یافته بود، تطبیق نشد و ماه‌ها به طول انجامید.

درادامه اين روند ، حکومت ٤٦٠٠ زندانى طالبان را آزاد ساخت وطالبان همچنان اعلان کردند که يکهزارزندانى حکومت را رها کرده اند

سرانجام رییس جمهور غنی در روز نخست عید قربان اعلام کرد که رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان که به ارتکاب جرایم سنگین متهم بوده و به گفتۀ مقام‌های افغان "ادعای حق العبدی" بر آنان وجود دارد، صلاحیت وی نیست و باید لویه جرگۀ مشورتی در مورد آنان تصمیم بگیرد.

حکومت افغانستان بتاريخ ١٧ اسد لویه جرگه را برگزار کرد و حدود ۳۲۰۰ نمایندۀ شرکت کننده از سرتاسر افغانستان در این جرگه که سه روز طول کشید، به رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان توافق کردند و اشرف غنی نیزگفت که بر اساس مشورۀ لویه جرگه فرمان رهایی این زندانیان را صادر می‌کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement