خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«نتيجه بررسى هاى يک هيئت درمورد قتل گردهمايى اعتراضى در غور، با رياست جمهورى شريک شده »

«نتيجه بررسى هاى يک هيئت درمورد قتل گردهمايى اعتراضى در غور، با رياست جمهورى شريک شده »

Aug 15, 2020 - 17:46

فيروزکوه(پژواک،٢٥ اسد٩٩):خانواده­هاى قربانيان يک گردهمايى اعتراضى درماه ثورامسال درغور،حکومت را متهم به بى کوتاهى در قسمت شناسايى عاملان قتل خانواده­هاى شان کردند، اما معاون لوی څارنوالی افغانستان گفت که به زودى جزييات اين موضوع با مردم شريک مى شود.

 در٢٠ ثور سال روان شماری از باشنده گان ولایت غور در پیوند به توزیع ناعادلانه کمک های یک موسسه قطری در غور اعتراض کردند، اما اعتراض آنان به خشونت کشیده شد و در نتيجه شليک مرمى بالاى آنان شش تن جان باختند و ٢٠ تن ديگر زخمى گرديدند.

به دنبال حادثه يادشده، ریاست جمهوری هیئت حقیقت یاب را برای پیگیری و شناسایی علاملان این کشتار به غور فرستاد اما تا امروز ٢٥ اسد، هيئت نتيجه بررسى هاى خود را اعلان نکرده و عاملان حادثه يادشده شناسايى نشده است.

خانواده های قربانیان اکنون حکومت را عامل کشتار فرزندان شان مى دانند و تاکید دارند که باید حکومت این قضیه را روشن نماید.

نور احمد که فرزندش را در این رویداد از دست داده است مسوولان اداره محلی غور را عامل اصلی کشته شدن فرزندش مى داند.

او میگوید که بارها خواستار شناسایی عاملان کشتار این رویداد شده است، اما تا اکنون هیچ کس صداى او و ساير خانواده هاى قربانيان را نشنیده است.

وى افزود: «احمدخان پسرم که داخل دفتر خود بود بعد از سر صدا از دفتر خود بیرون شد که ببیند چی گپ است؟ وقتی که دم سرک آمد....، اولین کسیکه به شهادت رسید پسر من بود.»

موصوف مدعى است که امر شليک بالاى اعتراض کنندگان را قوماندان امنيه غور داده بود.

نوراحمد مى گويد که پس از حادثه يادشده، حکومت هيئتى را جهت بررسى اين قضيه موظف ساخت، اما تاکنون نتيجه بررسى اين هيئت معلوم نيست.

عیدماه يکتن ديگر خانواده هاى قربانيان حادثه يادشده است، مى گويد که شوهرش کاریگر بود و برای پیدا کردن لقمه نان آن روز به بازار رفته بود بی خبر از این که دیگر به خانه برنمى گردد.

موصوف درحالى که مى گريست،افزود:«هرصبح میرفت به کار کردن و ساعت سه بجه به خانه مى آمد، اما همان روز احوال مرگش برايم رسيد.»

عيد ماه که مادرسه فرزند است از وضعيت بد اقتصادى شکايت دارد، مى گويد که حيران است چه کند و چگونه زندگى را پيش ببرد.

وى نيز بالاى کار هيئت تعيين شده از سوى رياست جمهورى انتقاد کرده مى گويد که تاهنوز نتيجه بررسى هاى خود را اعلان نکرده است .

او درحالى که از حکومت مى خواهد برايش کمک هاى مالى کند، خواستار اعلان نتيجه تحقيق هيئت يادشده نيز مى باشد.

اما فرید احمد غوری، معاون لوی څارنوالی افغانستان به پژواک گفت که نتیجه بررسی های شان را به ریاست جمهوری فرستاده اند و منتظر نهايی شدن آن از سوی ریيس جمهور هستند.

­وى افزود:«در این مورد ما تصمیم گرفتیم و تصمیم قانونی خوده گرفتیم و گزارش را ترتيب داده به رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان فرستاديم. »

موصوف مى گويد، همين که اين گزارش از سوى رياست جمهورى تکميل و نهايى گردد، نتيجه آن با مردم از طريق رسانه ها شريک خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement