خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طالبان موقف حکومت را در مورد گفتگو های صلح و زندانیان طالب دور از واقعیت میپندارد

طالبان موقف حکومت را در مورد گفتگو های صلح و زندانیان طالب دور از واقعیت میپندارد

Aug 15, 2020 - 16:47

کابل (پژواک، ۲۵ اسد ۹۹): طالبان میگویند، گفتگو های صلح و آغاز مذاکرات از تمام طرف ها درخواست نیت خوب و صادقانه را دارد، شایعه پراگنی، اظهارات بی مورد و سخنان تحریک آمیز به فایده هیچ جهتی تمام نمیشود.

لویه جرگی مشورتی که به تاریخ ۱۷ ماه اسد تصمیم گرفت که ۴۰۰ زندانی طالب را که رییس جمهور اختیار رهایی شان را ندارد، نیز از زندان آزاد سازد.

جرگه تاکید کرد که بعد از رهایی این زندانی ها هر چه زودتر گفتگو های بین الافغانی صلح آغاز شود.

رییس جمهور محمد اشرف غنی فرمان آزادی این زندانی ها را امضا کرد و گفته شده بود که این زندانی ها به زوترین فرصت رها و گفتگو های صلح آغاز خواهد شد، اما تا کنون از این زندانی ها فقط ۸۵ تن رها شده اند.

غنی روز گذشته گفته بود که رهایی این زندانی ها به افغانستان و جهان تهدید است و به این کار قیمت هنگفتی را برای آوردن صلح در افغانستان پرداخته است.

ذبیح الله مجاهد اشاره به این اظهارات میگوید، از چند روز به اینسو مقامات حکومت موقف برخلاف آغاز گفتگو های صلح و زندانیان طالب میگیرد.

وی میگوید، که طالبان به هیچ کدام کشور خارجی تهدید نبود و نیست.

همچنان به گفته مجاهد، دو روز قبل یک مشاور رییس جمهور گفت که در روند مذاکرات  کلمه "بین الافغانی" نادرست استعمال میشود، که گویا گفتگو میان حکومت و طالبان میباشد.

به گفته او، این در حالی است که طالبان حکومت افغانستان را به صفت کدام نظام نمیشناسد.

سخنگوی طالبان با اشاره به رییس جمهور غنی و مشاور وی می افزاید: "در مسیر مذاکرات این گونه اظهارت بی مسوولیت نشان میدهد که اداره کابل هنوز هم مصروف است و در مقابل صلح چالش ایجاد میکند و میخواهد توسط شایعه پراگنی به سطح جهانی تحریک کند."

مجاهد میگوید: "ما آغاز مذاکرات را قبول داریم و نیز اماده ایم که در توافق تاریخی دوحه تسجیل شده و آن مذاکرات بین الافغانی است که تمام جهت های متنازع افغان را احتوا میکند."

صدیق صدیقی سخنگوی رییس جمهور در این مورد میگوید، بهتر است که طالبان واقعیت های امروزی افغانستان را درک نمایند.

وی میگوید طرف اصلی طالبان، دولت جمهوری اسلامی افغانستان است که از اکثریت مردم افغانستان نمایندگی میکند.

وی افزود که اظهارت اخیر طالبان جستجوی بهانه و تکتیک ضایع کردن وقت است.

صدیقی میگوید: "بعد از رهایی زندانیان خطرناک طالبان به طالبان هیچ بهانه یی باقی نمانده است. وقت این رسیده است که این گروه که از هیچ قسمت خاک ما نمایندگی نمیتوانند، از خشونت ها دست بردارند و بخاطر پایان جنگ خواست مردم افغانستان را قبول کنند."

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement