خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​شبکه هاى ولايتى زنان، برحضورمعنى دار زنان وجوانان درگفتگوهاى صلح تاکيد کردند

​شبکه هاى ولايتى زنان، برحضورمعنى دار زنان وجوانان درگفتگوهاى صلح تاکيد کردند

Aug 15, 2020 - 16:44

کابل(پژواک، ۲۵ اسد ۹۹): اعضای شبکه های ولایتی زنان طى نشستى درکابل از حکومت و طالبان خواستند که در گفتگوهاى بين الافغانى، مسايلى چون آتش بس فورى، حضور معنى دار زنان، تحکيم وحدت ملى و نظارت از آتش بس جدى گرفته شوند.

اين درحاليست که بر اساس توافق صلح امریکا- طالبان که بايد حکومت افغانستان ۵۰۰۰ زندانی طالبان را و طالبان ۱۰۰۰ اسیر دولت را از بند رها می‌کردند .٤٦٠٠ زندانى طالبان ويکهزارزندانى حکومت آزاد شدند؛ اما قرار برآن شد که  درمورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان ؛ باید لویه جرگۀ مشورتی تصمیم بگیرد.

حکومت افغانستان بتاريخ ١٧ اسد لویه جرگه را برگزار کرد و حدود ۳۲۰۰ نمایندۀ شرکت کننده از سرتاسر افغانستان در این جرگه که سه روز طول کشید، به رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان توافق کردند و اشرف غنی نیزگفت که بر اساس مشورۀ لویه جرگه فرمان رهایی این زندانیان را صادر می‌کند.

ده ها زن از اعضاى شبکه هاى ولايتى زنان  امروز طى نشستى در شهرکابل گفتند که اکنون هيچ بهانۀ  براى به تاخير انداختن مذاکرات بين الافغانى وجود ندارد .

شینکی کروخیل نماینده مردم کابل در ولسی جرگه دراين نشست اظهار اميدوارى کرد که مذاکرات بين الافغانى هرچه زودتر آغاز وهمزمان با آغاز آن آتش بس نيز اعلام شود.

وى در حالى که خواهان نقش معنى دار زنان در گفتگوهاى صلح شد، افزود:«هیات مذاکره کننده طالبان باید با  نماينده هاى زنان نشست داشته باشند تا زنان کشور از نگرانی های که دارند اطمینان حاصل کنند.»

موصوف می گوید، حدود ۶۰ در صد نفوس افغانستان را جوانان تشکیل میدهد و بايد به جوانان فرصت داده شود که نماينده هاى شان را براى شرکت در گفتگوهاى صلح تعيين کنند.

وی درحاليکه برنقش معنى دار زنان و جوانان در پروسۀ صلح تاکيد کرد افزود ، تا زمانى که این پروسه حمایت زنان و جوانان را نداشته باشد، کامياب نخواهد شد .  

در همين حال فروزان رسولی معاون نهاد برابری برای صلح و دموکراسی در اين نشست گفت، بعد از برگزارى جرگه ملی مشورتی صلح که آزادی ٤٠٠ زندانی دیگر طالبان را تایید کرد، تمام مراحل اساسی برای آغاز مذاکرات بین الافغانی تکمیل گردید و هیچ بهانه یی برای به تاخیر انداختن مذاکرات باقى نمانده است.

وى نيز خواهان آغاز هرچه زودتر گفتگوهاى صلح شد و از طرفين خواست که در اين روند، براى زنان نقش معنى دار داده شود تا آنان بتوانند مشکلات و خواسته هاى خود را به صورت دقيق مطرح کنند.

در اين نشست امروز اعلاميۀ که از سوى اشتراک کنندگان آن تهيه گرديده بود، نيز به خوانش گرفته شد.

آتش بس

دراعلاميه آمده است:«ما از همه طرف های زیدخل میخواهیم تا در نخستین مذاکرات بین الافغانی در مورد آتش بس بشر دوستانه توافق نمایند، چون این ناعادلانه است که نخبه گان سیاسی هر دو طرف گفتگوهای مسالمت آمیز را در کشورهای خارجی به پیش ببرند، در حالیکه کشتن افراد بی گناه در کشور ادامه داشته باشد. »

آنان از دولت و طالبان میخواهند تا در اولین مذاکرات بین الافغانی در مورد آتش بس توافق نموده و از تطبیق صادقانه آن اطمینان دهند و همچنان جامعه مدنی و جامعه بین المللی باید میکانیزم های مستقل برای نظارت از تطبیق آتش بس ترتیب نموده و نقض کننده های آتش بس افشا و پاسخگو ساخته شوند.

حضور معنى دار

در اعلاميه آمده است :« براى زنان کشور حضورشان  زمانی معنی دار است که حد اقل ۳۰٪ اشتراک کنندگان همه نشستهای صلح در تمام سطوح شامل زنانی باشد که دارای تجربه و شهرت در ترویج حمایت و دفاع از حقوق زنان باشند، حضور تنها ۷۳۰ زن از ۳۴۰۰ نماینده که فقط ۲۱ فیصد را تشکیل میدهند برای ما قابل قبول نیست. »

درادامۀ اعلامیه از زنان رهبرخواسته شده تا ارتباطات شان با گروه های زنان و قربانیان را در سراسر کشور ادامه دهند، دیدگاه های زنان را در تمام نشستهای ارایه نمایند و بدون آگاهی و اجماع زنان، حقوق زنان را به خطر نیندازند.

آنان همچنان از دولت و جامعه بين المللى خواسته اند تا تعهد و جديت خود را در مورد حقوق و مشارکت زنان نشان دهند.

ثبات و وحدت

دربخشى از این اعلامیه نوشته شده است که همه گروه های حامی نظام باید اختلافات خود را کنار گذاشته و برای صلح و منافع ملی کشور با هم همکاری کنند.

به نقل از اعلاميه، شورای عالی مصالحه ملی باید تمرکز بيشتر به نشست هاى مشورتى با اقشار مختلف جامعه به ويژه قربانيان جنگ و همه زنان و مردان سياستمدار داشته باشند.

 ادغام مجدد

در اعلاميه آمده است: «مصالحه و ادغام مجدد طالبان براى صلح پايدار ضرورى است، ما از تيم هاى مذاکره کننده از هردو طرف ميخواهيم تا در مشوره با شرکاى مختلف مخصوصا نهادى جامعه مدنى برنامه مصالحه و ادغام مجدد براى جنگجويان و باز گشت مهاجرين طرح نمايند تا بعداز توافق صلح سريعا آماده تطبيق باشد. »

منبع در ادامه مى نويسد که رهبران طالبان بايد جنگجويان خويش را تشويق کنند که اسلحه خود را به زمين گذاشته و به برنامه مصالحه ملى و ادغام مجدد بپيوندند.   

 نظارت

دراين اعلاميۀ از وجود خشونت ها در جريان آتش بس هاى قبلى بحث شده و آن را غير قابل خوانده اند.

در اعلاميه آمده است:«ما بايد ميکانيزم مستقل براى نظارت داشته باشيم تا مراحل مختلف روند صلح را بررسى نموده و بى طرفانه به مردم گزارش دهيم و بدين ترتيب مخالفين صلح را شناسايى و آشکار نماييم، به طور مثال، نظارت گردد تا زندانيان طالبان که آزاد گرديده اند به جنگ بر نگردند و اگر اين اتفاق بيفتد طالبان بايد مسوول و پاسخگو باشند.»

در پايان اعلاميه آمده است که زنان اکنون خوشبين هستند که دولت افغانستان، طالبان، ايالات متحده امريکا و بقيه جامعه بين المللى به وعده هاى خويش پابند بوده و افغانان را در بازسازى کشور شان و زندگى صلح آميز کمک مى کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement