خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رياست زراعت غور: گياهان طبى درحال انقراض قرار دارند

رياست زراعت غور: گياهان طبى درحال انقراض قرار دارند

Aug 17, 2020 - 16:43

فيروزکوه(پژواک، ٢٧ اسد ٩٩): بازارفروش گياهان طبى در غور درحالى رونق يافته و براى شمار مردم درآمد زا شده است که رياست زراعت اين ولايت از احتمال انقراض برخى اين گياهان هشدار مى دهد.

هنگ، شرين بويه، يام، کاکوتى و زيره از جمله گياهان خود رو در ولايت غور اند که در اين فصل حاصلات خوبى داشته و برخى باشندگان اين ولايت آنها را جمع آورى و بالاى تجار به قيمت خوبى به فروش مى رسانند.

جمعه خان يک تن از دهاقين در قريه بهاری در حومه شهر فیروزکوه به آژانس خبرى پژواک گفت که دراين روزها مصروف جمع کردن«يام» مى باشد .

وى درحالى که مى گفت روزانه حدود پنج کيلوگرام يام جمع آورى مى کند، افزود: « روزانه می ‌روم به بند بایان (سیاه کوه) یام

 جمع ‌آوری می‌کنم، باز می‌آورم و می‌فروشم بعدا آنرا می‌برند به پسابند و از آنجا نمی‌دانم به کجا انتقال ميدهند. هر کیلوگرام یامه دو صد افغانى از نزد ما مى خرد.»

«يام» يا کچالوى شرين، يکى از گياهان خود رو در ولايت غورمى باشد، پوست بيرونى آن قهوه يى رنگ و گوشت آن سفيد است که داراى ويتامين ها و فوايد زيادى مى باشد.

عبدالجبار يک تن ديگر از باشنده هاى قریه آهنگران درشهر فيروز کوه مى گويد که گياهان طبى را از دامنه های سیاه کوه جمع آوری وبعدا بالاى تجار مى فروشد.

 وى درحالى که مى گفت از اين کارش عايد خوبى به دست مى آورد، افزود:«هر روز با بچه هايم در دامنه کوه ميرويم، شرين بويه و يام جمع آورى مى کنيم، در بازار آهنگران درشهر فيروز کوه، تجار استند که اين گياه ها را از ما به قيمت بسيار خوب خريدارى مى کنند.»

موصوف که در مورد قيمت فروش گياهان چيزى نمى گويد ، گفت : « همى گياهان است که زندگى ما را مى چرخاند، عايدى خوبى به دست مياوريم، ما هيچ فکر نمى کرديم که در کوه هاى ما اينقدر گياهان با ارزش وجود داشته باشد.»

به گفتۀ او ده ها باشندۀ غور مصروف جمع آورى گياهان طبى اند و از اين بابت عايدى خوبى نيز دارند.

کسانى که اين گياهان را از باشندگان غور خريدارى مى کنند، در بازار آهنگران شهر فيروز کوه مى باشند. 

مردى که اين گياهان را خريدارى مى کند و نمى خواهد درگزارش نامش ذکر شود، به پژواک گفت: «ما چند نفر همى کار را مى کنيم، گياهان طبى را از باشندگان غور به قيمت بسيار خوب مى خريم و به پاکستان مى بريم و در آنجا به قيمت بلند تر مى فروشيم.»

وى در ادامه اضافه کرد :« يک گروه ما که گياهان را جمع مى کنند، گروه ديگر ما اين گياهان را خريدارى مى کنند و گروه سوم  گياه هاى جمع آورى شده را به پاکستان وايران مى برند. » 

به گفتۀ او از جمله گياهان يادشده بيشترين علاقه مندان يام در پاکستان مى باشند که به قيمت خيلى بلند فروش مى شود اما زيره و شرين بويه در ايران فروش بيشتر دارد.

موصوف به سوالى مبنى بر اين که آيا جمع آورى و صادرات آن به کشور هاى همسايه خلاف قانون نيست؟ گفت: «اين گياهان خود شان مى رويند و خود نمو مى کنند و اگر از آن استفاده نشود، از بين مى روند خوب است که يک منبع عايداتى براى مردم باشد.»

اما مسئولان اداره زراعت ولایت غور می‌گویند که هر سال برای جلوگیری از انقراض این گیاهان کمیته‌هایی با حضور نیروهای امنیتی تشکیل می‌دهند، اما قاچاق گیاهان کمیاب از مناطق دوردست همچنان ادامه دارد.

فریداحمد، فردوس سرپرست ریاست زراعت ولایت غور به پژواک گفت که این گیاهان در کشورهای ایران، پاکستان و هند خریدار دارند و در این کشورها از آنها برای ساخت دارو استفاده  مى شود. 

وى افزود:« یک تعداد افراد استفاده جو گیاهانی مانند هنگ، یام، شیرین‌بویه، زیره و دیگر نباتات طبی که با ارزش استند از این ولایت به نام نباتات طبی به شکل غیر قانونی و بی‌ رحمانه به جاهایی که دولت دسترسی ندارد، قاچاق می‌کنند، خارج از ولایت و خارج از کشور به هند، پاکستان و ایران می‌برند که ضربۀ بر پیکر اقتصادی جامعه ما است، متاسفانه این نباتات ولایت ما در حال انقراض قرار دارند.» 

مسئولان امنیتی ولایت غور می‌گویند که سال گذشته چندین قاچاقبر این گیاهان را باز داشت کردند و اکنون نیز آمادگی کامل برای جلوگیری از قاچاق این گیاهان دارند. 

ولایت غور در مرکز افغانستان از جمله ولایات کوهستانی است که در کوه پایه‌های آن گیاهان طبی زیادی می‌روید. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement