خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ده­ها دانش آموز دختر در ولسوالى هاى نسى و مايمى بدخشان از امتحان کانکور بازماندند

ده­ها دانش آموز دختر در ولسوالى هاى نسى و مايمى بدخشان از امتحان کانکور بازماندند

Aug 22, 2020 - 16:51

فيض ­آباد (پژواک، اول سنبله ٩٩): منابع محلى در بدخشان مدعى اند که حدود سه صد دختر داوطلب امتحان کانکور، در ولسوالى­هاى نسى و مايمى اين ولايت به دليل هشدار طالبان از امتحان کانکور باز ماندند اما طالبان مى گويند که در اين زمينه جزئيات را بعداً شريک خواهند کرد.

امتحان کانکور در ولايت بدخشان براى سه روز، در ٣٠ سرطان آغاز و تا امروز اول سنبله ادامه داشت.

عبدالسمیع ابدیار رییس معارف بدخشان به آژانس خبرى پژواک گفت، قرار بود که پنجشنبه متقاضیان کانکور از ولسوالی های مایمی و نسی در ولسوالی شکی دروازها در امتحان کانکور اشتراک کنند ، اما طالبان مستقر در ولسوالی نسی مانع اشتراک دختران در آزمون کانکور گردیدند .

به گفتۀ وى، طالبان از طريق مساجد به طور لفظى اخطار داده و مانع اشتراک دختران در امتحان کانکور شده اند.

موصوف می گوید که به دلیل ممانعت گروه طالبان حدود ٣٠٠ دختر از این دو ولسوالی از امتحان کانکور باز مانده اند.

در همين حال نظرمحمد یکی از بزرگان قوم در ولسوالی مایمی به پژواک گفت: «طالبان به مردم اخطار داده است که هرگاه دختران شان درامتحان کانکوراشتراک کنند جریمه می شوند، چهل هزار افغانى جريمه مانده بودند.»

به گفته اى او، طالبان از طريق مساجد و ريش سفيدان اين پيام را به مردم فرستاده اند.

اما کامبیز قربانی ولسوال مایمی ولایت بدخشان در صفحۀ فیسبوکش نگاشته است که امروز شنبه دختران واجد شرایط امتحان کانکور ولسوالی مایمی ، باهمکاری مالی مقام ولایت از اين ولسوالى جهت اشتراک در امتحان کانکور به ولسوالی شغنان انتقال داده مى شوند.

وى اضافه کرده است که امسال حدود ١٨٤ دختر از ولسوالی مایمی قرار است در امتحان کانکور اشتراک کنند.

دخترانى که از امتحان کانکور باز مانده اند از حکومت مى خواهند براى رفع اين مشکل شان راه حل داشته باشد.

نفیسه فارغ صنف دوازدهم یکی از لیسه های ولسوالی مايمى به پژواک گفت: «براى امتحان زياد آمادگى داشتم ولى متاسفانه که طالبان اخطار داده و ما در امتحان اشتراک کرده نتوانستيم.»

وى درحالى که مى گفت، زياد آرزو دارد به تحصيلاتش ادامه دهد از حکومت خواست زمينه امتحان کانکور براى او ساير دختران در اين دو ولسوالى مساعد گردد.

اخترمحمد خیرزاده، معاون والی بدخشان مى گويد که رفت‌وآمد بین ولسوالی‌های مایمی و نسی به دلیل حضور «مخالفان مسلح دولت» در امتداد این مسیر غیر ممکن است.

به گفتۀ او، قرار بود که آزمون کانکور در ولسوالی نسی برگزار شود و به دلیل همین تهدیدات، محل برگزاری این آزمون ولسوالی شکی انتخاب شده است.

او افزود که حدود ۳۰۰ دانش ‌آموز از ولسوالی مایمی و نسى در ولسوالی شکی باید آزمون کانکور را سپری می‌کردند، اما طالبان مانع شرکت شماری از این دانش‌آموزان شده ‌اند.

در عين حال ذبيح الله مجاهد يکتن ازسخنگويان گروه طالبان به پژواک گفت: «مه در این مورد معلومات خود را تکمیل می کنم، بعداً به شما جزئیات را شریک می سازم.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement