خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در هرات خیمۀ اعتراضی بخاطر سهم ندادن مردم در روند صلح برپا گرديد

در هرات خیمۀ اعتراضی بخاطر سهم ندادن مردم در روند صلح برپا گرديد

Aug 29, 2020 - 16:28

شهر هرات (پژواک، ۸ سنبله ۹۹): شماری از اعضای حرکت صلح ملی افغانستان بخاطر سهم ندادن مردم در روند صلح، خیمۀ اعتراضی را در برابر مقام ولایت هرات برافراشتند.

معترضان در این برنامه همچنان از آغاز نشدن مذاکرات بین الافغانی و عدم آتش بس از سوی طرفین جنگ، به ویژه طالبان ابراز نگرانی کرده اند.

محمد اسماعیل بارک عضو حرکت صلح ملی افغانستان و برگزار کنندۀ این خیمۀ اعتراضى هشدار میدهد، تا زمانیکه مردم را به روند صلح سهیم نسازند، صلح به میان آمده، درد مردم را دوا نخواهد کرد.

وی تاکید دارد، تا هنگامیکه از سوی طرفین آتش بس صورت نگیرد و مردم رسماً در پروسۀ صلح سهیم نباشند، این اعتراض های مدنی ادامه خواهد داشت.

وی می گوید که درجرگۀ مشورتی صلح مردم به رهایی ۴۰۰ زندانی طالب فیصله کرده اند و اکنون نباید دولت بخاطر چند سفارت خانه مانع رهایی این زندانیان و روند صلح شود.

سعید محمد حسینی یکی دیگر از اعضای حرکت صلح ملی افغانستان تاکید کرد که در این برنامۀ اعتراضی از اقوام گوناگون زون غرب سهم دارند و تنها خواست آنان آتش بس و سهم دادن مردم در روند صلح است.

موصوف از به درازا کشیده شدن روند گفتگوهای صلح انتقاد کرد و گفت که باید موانع سد روند صلح برای مردم روشن شود.

او بیان داشت که مردم صلحی را میخواهند که به نفع شهروندان افغانستان باشد نه به نفع کشورهای منطقه و یا همسایه.

نذیر احمد صالحی یکی از فعالان مدنی که در این برنامۀ اعتراضی حضور داشت، گفت که مردم افغانستان تشنۀ تامین صلح اند اما برخی ازسفارت خانه ها و کشورها بخاطر منافع خود، مانع آغاز گفتگوهای بین الافغانی میشوند.

او اظهار داشت که اگر خواسته های مردم در روند صلح در نظر گرفته نشود، صلح در افغانستان نتیجه نخواهد داد.

فیصل یک تن از اشتراک کنندگان در این برنامه اعتراضی گفت که تاکنون رهبران سیاسی افغانستان برای تامین صلح هم صدا نشدند و هر کدام شان یک تعریف جداگانه از صلح دارند.

وی از رهبران سیاسی کشور میخواهد که برای تامین صلح هم صدا شوند.

خیمۀ اعتراضی  اعضای حرکت صلح ملی افغانستان در هرات درحالیست که پس از تصميم حکومت برای رهایی ۴۰۰ طالب خطرناک، برخی سفارخانه های کشورهای جهانی به رهایی برخی از این زندانیان که درکشتن سربازان شان دست داشته اند، مخالفت ایجاد کرده اند.

از سوی هم گفته میشود تا یک هفتۀ دیگر گفتگوهای بین الافغانی شروع خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement