خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در هرات پنجمین جشنوارۀ انگور، عسل و انجیر برگزار گرديد

در هرات پنجمین جشنوارۀ انگور، عسل و انجیر برگزار گرديد

Sep 01, 2020 - 15:16

شهر هرات(پژواک، ١١ سنبله، ٩٩): پنجمین جشنوارۀ انگور، عسل و انجیر هرات امسال با حضور برخی از مسوولان محلی در صحن ریاست زراعت برگزار شد.

عبدالصبور رحمانی رییس زراعت هرات در این جشنواره گفت که در این برنامه ٣٥ نوع انگور به ویژه، لعل، فخری، میراحمدی، پوشنگی به نمایش گذاشته شده است.

وی از افزایش حاصلات انگور امسال خبر داد وگفت که درسال جاری ١٤٠ تُن انگور از باغ‌های هرات برداشت شده است که نسبت به سال گذشته، ٢٠ تُن افزایش را نشان میدهد.

او همچنان بیان داشت که سال گذشته ١٥٠ تُن عسل در این ولایت تولید شده بود اما امسال تولید عسل به ٢٠٠ تُن رسیده است.

رحمانی بیان داشت: "سطح تولید انگور در سال گذشته ما به 115 تا 120 تُن تولید داشتیم و امسال به 140 تُن انگور رسیده است، عسل ما 150 تُن بود امسال به 200 تُن رسیده و انجیر ما به 8 هزارتُن رسیده است."

رییس زراعت هرات همچنان اظهار داشت که امسال یک هزار ٢٧ کشمش خانه و ٤٢٠ پیازخانه در ولایت هرات ساخته اند که تا چند هفتۀ آینده کار آنان تکمیل و به بهربرداری سپرده خواهد شد.

در همین حال سید وحید قتالی والی هرات در این جشنواره گفت که کشورهای حوزۀ خلیج علاقمندی به انگور هرات دارند ؛اما بخاطر بحران کرونا، امسال صادرات این میوه، مقدور نبوده است.

 والی هرات تاکید کرد که وزارت تجارت باید در سال آینده روی صادرات انگور به کشورهای خارجی تلاش کند.

او گفت:" امسال را نباید ما الگو بگیریم امسال بخاطر کرونا تمام نظم دنیا به هم خورده است ما باید برنامه های خود را در سال بعد تنظیم بکنیم که این انگور آماده گی این را دارد که استفاده های خوب در کشورهای مختلف از آن شود."

اما کامران علیزایی رییس شورای ولایتی هرات در پنجمین جشنواره انگور هرات با انتقاد از بی توجهی حکومت در راستای صادرات انگور به خارج از کشور گفت، در سال‌های قبل که ویروس کرونا وجود نداشت، حکومت هیچ اقدامی برای صادرات انگور به خارج انجام نداده است.

وی گفت: "درحقیقت که امروز جشن انگور است ای کاش که به جای آن به انگور ماتم می‌گرفت ، بخاطراینکه کدام جشن؟ انگوری که باید به خارج صادر میشد اما امسال به خاطر کرونا نشد و سال‌های قبل هم که کرونایی نبود چرا صادر نمیشد."

در همین حال شماری از باغداران انگور و تولید کنندگان عسل و انجیر هرات از نبود بازار فروش محصولات شان شکایت دارند.

آنان از حکومت به ویژه وزارت تجارت می خواهند که برای محصولات شان بازارهای خارجی جستجو کند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement