سفارت امریکا: طالبان از اختلافات سیاسیون نفع می برند

کابل (پژواک، ١٣ سنبله ٩٩) : معاون سفارت امریکا درکابل بر همکاری سیاسیون افغان تاکید ورزیده، می گوید که طالبان از بی اتفاقی آنها نفع می برند.

 این اظهارات را کرن دیکر معاون و شازدافیر سفارت امریکا در کابل طی مصاحبه اختصاصی به آژانس خبری پژواک بیان کرد.

وی می گوید که در ٢٠سال گذشته دست اورد مهم  به وجود آوردن  رسانهاى ازاد بود و رسانهاى افغان در منطيقه بى مانند اند.

 موصوف اضافه کرد که تعداد از رسانه ها به شمول پژواک گزارش ها را در امر مبارزه با فساد و بخش های دیگر منتشر نموده اند.

خانم دیکر به اشاره به فعالیت های امریکا در افغانستان گفت، امریکا در همکاری با افغان ها برای حکومتداری بهتر، دیموکراسی و رسانه های آزاد کار کرده است.

 اما وی علاوه نمود:" من قبول داریم که بعضی از افغان بخاطری آینده شان نگران اند اما من اطمنان ميدهم  که امريکا مثل سابق همراى افغان ها است و بخاطر  امنيت و اقتصاد اين کشور کار ميکند.))

 معاون سفارت امریکا در کابل در پاسخ سوال در مورد پروسه صلح افغانستان گفت که این پروسه به سرعت ادامه دارد و به زودی مذاکرات بین الافغانی آغاز می شود.

 به گفته وی، دولت افغانستان در پنج ماه گذشته کار های زیادی برای مذاکرات صلح کرده است و برای گفتگو ها نیز آماده گی گرفته است.

خانم دیکر در پاسخ به سوال درمورد ایجاد پروسه آشتی ملی و عضویت برخی از سیاسیون گفت که طالبان از اختلافات سیایون افغان نفع می برند.

 وی بر همکاری افغان ها و سیاسیون تاکید ورزیده، می گوید که باید در پروسه صلح صدا تمام افغان ها شنیده شود.

 موصوف در مورد پاسخ سوال مبنی بر آمدن طالبان افزود که آمدن دوباره طالبان و یا تحت حاکمت امارت امکان ندارد.

 وی اضافه کرد:" طالبان در این عرصه پروپاگند زیاد می کنند، بر جهت مخالف خود فشار  مى آورند و تلاش های خود را قوى ميکنند، اما تیم مذاکره کننده دولت افغانستان به نماينه گى از جمهوريت  گفتگو ميکنند."

 وی افزود، طالبان باید بدانند که بعد ازتوافق صلح افغانستان نیاز به همکاری جامعه جهانی دارد، به دست آوردن کمک برای افغانستان کدام شرم نیست، بخاطر که جنگ این کشور را خراب کرده و به کمک ها ضرورت دارد."

 خانم دیکر گفت:" طالبان باید بدانند که کمک امریکا و کشور های دیگر برای مردم مختلف مشروط است حقو زنان ، رسانه های آزاد و حقوق بشری باید واضح باشد."

 به گفته وی، دست آوردهاى ٢٠سال گذشته نه تنها بعد از پروسه صلح حفظ ميشود، بلکه دوام پيدا ميکند.

 وی در پاسخ سوال در مورد افزایش خشونت ها در کشور می گوید که در این راستا آگاهی نادرست انجام شده که در توافقنامه امریکا وطالبان آمده است که بر موضوع آتش بس در مذاکرات بین الافغانی بحث صورت مى گیرد.

 معاون سفارت امریکا افزود، زلمی خلیلزاد و جنرال میلر زیاد تلاش کردند که در افغانستان خشونت ها کاهش یابد.

 وی در مورد کاهش تعداد سربازان امریکایی از افغانستان گفت که این کار بگونه مشروط می باشد.

 خانم دیکر گفت:" ما از طالبان ضمانت می خواهیم که افغانستان مرکز تروریستی برای جهان نباشد در صورتی که آنها ضمانت بدهند ما تمام سربازان خود را بیرون می کنیم اگر این طور نشود سربازان ما در اینجا باقی خواهد ماند."

 او علاوه کرد که امریکایها از تاریخ آموختند و تاریخ را بهتر مطالعه کردند امریکا هیچ گاه شرايط دهه ٩٠ را دوباره تکرار نمی کند.

 به گفته وی، امریکا می خواهد که همکاری هاى  ستراتیژیک خود را ادامه دهد، رهبران افغان باید اختلافات سیاسی را دور بگذارند اگر این مشکل حل نشود به نفع طالبان خواهد بود.

تبصره کنيد