خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مجمع رهبران جوان: در توافقات صلح نبايد "منافع ملى" درمعرض خطرقرار داده شود

مجمع رهبران جوان: در توافقات صلح نبايد "منافع ملى" درمعرض خطرقرار داده شود

Sep 06, 2020 - 14:03

کابل (پژواک، ١٦ سنبله ٩٩): "مجمع رهبران جوان بنیاد فریدریش ایبرت"، روند فعلی صلح و مذاکرات بین حکومت افغانستان وطالبان را فرصت بی نظیر برای پایان دادن به جنگ میدانند و از طرفين خواستار آغاز هرچه زود تر اين روند و آتش بس دوامدار شدند.

اين مجمع امروز ١٦ سنبله با صدور اعلاميۀ گفته است :« ما به عنوان گروهی از جوانان در مجمع سال ٢٠٢٠ و ٢٠٢١ ، روند فعلی صلح و مذاکرات بین جمهوری اسلامی افغانستان وطالبان را فرصت بی نظیر برای پایان دادن به جنگ میدانيم؛ زيرا چتر خشونت و جنگ، منجر به آسيب هاى فراوان براى همه طرف هاى درگير به خصوص براى مردم افغانستان شده است. »

جوانان اين مجمع تاکيد مى نمايند که بايد از فرصت به دست آمده  براى رفع خشونت ها خوب استفاده شود و طرفين براى رسيدن به صلح پايدار درکشور تلاش کنند.

منبع درادامه مى نويسد:« حالانکه ما از تمام تلاش ها براى برقرارى صلح در افغانستان استقبال مى کنيم ؛اما پس از ارزيابى اين روند ؛ نگرانى ها و پيشنهادات خود را نيز در زمينه تلاش هاى ملى جارى براى صلح ارايه مى داريم ؛ آنچه ما اعضاى مجمع جوانان را  با وجود پيشينه هاى مختلف  سياسى، مسلکى، ديدگاه هاى مشخص و حتى ديدگاه هاى متفاوت در مورد صلح در اين جا متحد مى سازد دستيابى به يک صلح همه شمول، پايدار و مداوم در افغانستان است.»

جوانان اين مجمع پرسش­هاى:«ساختار سیاسی اینده چگونه خواهد بود؟ ، حقوق فردی هر افغان چگونه خواهد شد؟ ، چگونه میشود از تروریزم و جنایات سازمان یافته رهايی یافت؟، چگونه میتوانیم اقتصاد خود را توسعه بخشیده و برای همه ی افراد زندگی خوب فراهم کنیم؟ خدمات اجتماعی چگونه میتواند برای هر فرد قابل دسترس باشد؟ چگونه میتوان طالبان را غیر نظامی و مجددا به جامعه ادغام نمود و به عدالت انتقالی دست یافت؟ » را مطرح نموده اند و در پاى هر پرسش پيشنهاداتى نيز شريک کرده اند.

پيشنهادات

  • تمام احزاب سیاسی باید از تحولات فعلی در جریان مذاکرات صلح مطلع گردند و بعد از تصمیم گیری در مورد دولت جدید، در ساختار دولت شامل شوند، تیم مذاکره کننده دولت افغانستان در تقسیم قدرت باید مصالحه و دقت لازم را درنظر بگيرد و جمعاً تعهد کنند که این توافقات صلح به هیچ وجه منافع ملی را به خطر نمی اندازد؛ بلکه منافع ملی را حفظ و نگهداری کنند.
  • د مورد فصل دوم قانون اساسی افغانستان-"حقوق اساسی و وجایب اتباع، حقوق بشر، حقوق زنان، و حقوق اقلیت ها" هیچگونه سازشی نباید صورت بگیرد. 
  • ما جدًا از طالبان خواهان پایان دادن به فعالیتهاى تروريستى و آغاز مذاکرات و آتش بس مداوم مى باشيم .
  •  همه طرفها باید متعهد به پیشرفت اقتصادی، از جمله زراعت و تجارت باشند و  بعد از توافق صلح، همه طرفها باید بیشترین تلاشهای خویش را برای توسعه و پیشرفت روابط اقتصادی با کشورهای مختلف منطقه يى و بین المللی انجام دهند .
  • طرفین باید به ارائه خدمات بهتر اجتماعی توافق نموده و از سیاسى سازی این خدمات اجتناب نمایند؛ دسترسی الزامی به تعلیم و تربیه به همه شهروندان به خصوص زنان یک امر لازمی میباشد.
  • همه طرفها باید عدالت انتقالی را جدی بگیرند. اشخاصی که مرتکب جرم شده اند، از جمله زندانیان، جنگسالاران، و فرماندهان نظامی از هر دو طرف، حداقل باید از ملت معذرت خواهی کنند.

براى مطالعه متن کامل اعلاميه اينجا کليک کنيد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement