خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسی جرگه گشت زنی با شلیک های هوایی دیروز در کابل را توهین به شهداء خواند

ولسی جرگه گشت زنی با شلیک های هوایی دیروز در کابل را توهین به شهداء خواند

Sep 09, 2020 - 15:54

کابل(پژواک،۱۹ سنبله ۹۹): برخى اعضاى ولسى جرگه، فيرهاى هوايى و ایجاد ترس از سوى هوادارن احمدشاه مسعود   حين گشت زنى در شهر کابل را مورد انتقاد قرار داده، خواستار شناسایی و مجازات کسانی شدند که دست به این عمل زده اند.

احمدشاه مسعود قوماندان مشهور جمعيت اسلامى افغانستان، به تاریخ ۱۸ سنبلۀ سال ۱۳۸۰ هجری شمسی، توسط دو حمله کنندۀ انتحاری عرب تبار که خود را خبرنگار یک شبکۀ خبری خارجی معرفی کرده بودند، در منطقۀ خواجه بهاءالدین ولایت تخار، کشته شد. از این روز که آغاز «هفته شهيد» نيز مى باشد، همه ساله يادبود مى شود.

با آن که معاون اول ریاست جمهوری و برخی مقام های دیگر حکومت، پیش از رسیدن هجدهم سنبله، به تاکید گفته بودند که در این روز باید از اذیت مردم و فیرهای هوایی خودداری شود، اما دیروز نيز مانند سال هاى گذشته، هواداران احمدشاه مسعود در شهر کابل، در موترها گشت زنى نمودند و حين اين گشت زنى فيرهاى هوايى مى کردند.

در نشست امروز ولسی جرگه برخی اعضای این جرگه، گشت زنى با فيرهاى هوايى در شهر کابل را سخت انتقاد نمودند.

سید احمد سیلاب نماینده مردم کندهار در ولسی جرگه گفت که دیروز یک تعداد افراد دست به حرکاتی زدند که توهین به خون شهداء بود و باید در آینده از این چنین حرکت ها جلوگیری شود.

وی خواهان برخورد با متخلفین امن و نظم عامه در کابل شد و افزود:«تنها نیروهای امنیتی به اساس قانون صلاحیت استفاده از سلاح را دارند، اما دیروز دیده شد که سلاح از سوی برخی افراد غیر مسوول نیز نگهداری و استفاده می شود، یا حکومت جلو این کار را بگیرد و یا جرگه مصوبه ای را تصویب کند که کسی حق نداشته باشد که در روز یاد بود از شهدا چنین کاری بکند، مسلمانان در روز شهادت قهرمانان شان ختم و خیرات می کنند، نه این که در سرک ها بیرون شوند و به مردم مزاحمت ایجاد بکنند.»

خان محمد وردک نماینده مردم کابل در ولسی جرگه نیز گفت که عملکرد دیروز شماری از هواداران احمد شاه مسعود سبب برهم زدن امن و نظم عامه شده بود و باید کسانی که دست به چنین کاری می زنند شناسایی و مورد پیگیرد قرار گیرند.

میر رحمان رحمانی رییس ولسی جرگه نیز گشت زنی و فیرهای هوایی شماری از افراد غیر مسوول را در هژدهم سنبله نگران کننده خواند و گفت که باید جلو افرادی که از «شهادت» احمد شاه مسعود سوء استفاده می کنند گرفته شود.

وی از نیروهای امنیتی خواست تا کسانی که دست به ایجاد «مزاحمت و وحشت» در شهر زده اند شناسایی و مجازات شوند تا عبرت به دیگران گردد.

این در حالی است که قوماندانی امنیه کابل با نشر اعلامیه ای گفته است که دیروز ۳۵ تن در پیوند به اخلال امن و نظم عامه در نقاط مختلف شهر کابل بازداشت شده اند.

منبع می افزاید که افراد بازداشت شده بر خلاف فیصله کمیسیون بزرگداشت از هفته شهید دست به فیرهای هوایی و اخلال امن و نظم عامه در نقاط مختلف شهر کابل زده و بالفعل بازداشت شده اند.

بنا بر معلومات وزارت امور داخله، یک مقدار سلاح و چند عراده وسایط اخلال گران نیز از سوی پولیس ضبط شده و شماری از اخلال گران دیگر که دست به فیرهای هوایی و اخلال نظم عامه زده بودند نیز تحت تعقیب پولیس قرار دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement