خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رقم کارکنان زن در ادارات دولتى بدخشان به ١٧ درصد رسيده است

رقم کارکنان زن در ادارات دولتى بدخشان به ١٧ درصد رسيده است

Sep 10, 2020 - 16:23

فيض آباد(پژواک، ٢٠ سنبله ٩٩): ریاست امور زنان ولایت بدخشان می گويد که در چند سال پسین حضور زنان تحصیل کرده در ادارات دولتی در این ولایت افزایش یافته، اما حضور زنان در سطح رهبرى در اين ولايت هنوز هم انگشت شمارمى باشد.

به گفته این مسوولین، هم اکنون زنان بدخشانی ١٧ درصد  کارمندان ادارات دولتی را دراین ولایت تشکیل میدهند اما فیصدی زنان در بست های کلیدی و ریاست ها انگشت شمار است و هنوزهم مردان بیشترین سمت های مهم دولتی را رهبری میکنند.

در یک دهه اخیر با آنکه ناامنی در گوشه وکنار این ولایت به اوج رسیده است، اما فامیل ها بدون کدام مانع در کنار اینکه اجازه آموزش را برای پسران شان میدهند ، دختران نیز بدون کدام مشکل تا سطح لیسانس در پوهنتونهاى مختلف کشور درس میخواهند.

ازهمین مسوولان در ریاست امور زنان می گویند که هم اکنون زنان این ولایت فیصدی بالای کارمندان ادارت دولتی و خصوصی بدخشان را تشکیل میدهند.

آلینا غیاثی ريیس امور زنان بدخشان می گوید که نظر به ٥ سال قبل حضور زنان در ادارت دولتی ٧ درصد افزایش یافته که اميدوار کننده است.

اما موصوف افزود:« باتوجه به ارقام سال ١٣٩٨ ، حضور زنان شاغل در ادارت دولتی به  ١٧ فیصد میرسد اما متاسفانه در رده های بلند دولتی و بست های کلیدی که بتوانند برای سرنوشت خود و هم نوع خود اثر گزارباشد فیصدی بسیار کم است .»

او مى گويد، ازمیان ٢٧ ریاست دولتی در بدخشان، به شمول ریاست امور زنان، ریاست های حقوق بشر، تربیه معلم ، جندر ولایت و ریاست خانه امن یا نهاد زنان برای زنان ازسوی زنان بدخشانی رهبرى میشود و بقیه ریاست ها هنوز هم در دست مردان است .

غياثى از مقام هاى اداره مرکزى مى خواهد که در اين قسمت توجه جدى نموده تا اين رقم افزايش يابد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement