خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

« آزادى بيان و دسترسى به اطلاعات در گفتگوهاى صلح از هرگونه محدوديت و تعرض مصئون بماند »

« آزادى بيان و دسترسى به اطلاعات در گفتگوهاى صلح از هرگونه محدوديت و تعرض مصئون بماند »

Sep 16, 2020 - 16:57

کابل(پژواک،۲۶ سنبله ۹۹):نهاد هاى جامعه مدنی و رسانه ها ضمن استقبال از آغاز مذاکرات صلح ميان افغانان درقطر، ازتيم هاى مذاکره کنندۀ دولت وطالبان خواستند که آتش بس دايمى، حفظ دستاورد­ها، دسترسى به عدالت و حفظ  آزادى بيان را درسرخط کارشان قراردهند.

نمايندگان نهادهاى جامعۀ مدنى و رسانه ها امروز ٢٦ سنبله در نشستى زير نام «میکانیزم افغانستان برای صلح همه شمول» در کابل اين خواست ها را مطرح کردند.

در اين نشست ۵۰۰ تن مشمول نمايندگان نهادهاى جامعه مدنى، رسانه­ها، حقوق بشر، متنفذين ، علماى دينى، زنان، جوانان، اساتيد، اعضاى خانواد هاى شهدا و قربانيان جنگ و معلولين از مرکز و تمام ولايت هاى کشور اشتراک ورزيده بودند.

محمد ابراهیم تولا يک تن از فعالان مدنى در کشور در نشست امروز گفت که اطلاع ‌دهی، همآهنگی و همه شمول بودن گفتگوهای صلح برای موفقیت آن امرحتمی است.

وى افزود:« مجتمعی ازجامعه مدنی افغانستان میکانیزمی را ایجاد کرده که جامعه مدنی و مردم این کشور را به میز مذاکره و گفتگوهاى صلح وصل می‌کند. با این کار صدای مردم افغانستان شنیده شده و صلح،  همه‌ شمول می‌شود.»

در این نشست قطعنامه اى يازده ماده ى نيز به خوانش گرفته شد.

درقطعنامه آمده است:«ما نمایندگان جامعه مدنی و رسانه ها ازسراسر افغانستان خواهان آتش­بس دایمی، حفظ دست‌آوردهای ۱۹ ساله، دسترسی به عدالت، تامین حقوق تمام مردم  به شمول اقلیت ها و قربانیان، حفظ دسترسی به اطلاعات و آزادی و رسانه ها مى باشيم. »

آتش بس

در مادۀ اول اين قطع نامه درمورد اعلان اتش بس آمده است:«به باور همه گروه هاى کارى، تامين آتش بس سراسرى و جامع يکى از اولويت اساسى در روند گفتگوهاى بين الافغانى به شمار رفته و همه اعضاى اشتراک کننده در اين نشست، اين  موضوع مهم را به عنوان اولين خواست خويش ابراز نموده و از طرف هاى درگير درخواست مى نماييم  که همزمان با آغاز مذاکرات بين الافغانى رو دررو به آتش بس سراسرى و جامع موافقت نمايند. »

حکومتدارى خوب

اشتراک کنندگان اين نشست، تامين حکومتدارى خوب براى ايجاد صلح و حاکميت قانون را حايز اهميت مى داند. اين نمايندگان تاکيد دارند که عرضۀ خدمات عامه به گونۀ عادلانۀ آن و مطابق خواست مردم افغانستان صورت گيرد. نمايندگان مذکور راه کارهاى؛ سپردن کار به اهل آن، شفافيت در فرآيند حکومتدارى، حساب دهى و انکشاف متوازن را به عنوان مسايل عمده مى خواهند که طرف هاى مذاکره کننده به آن ارجحيت دهند.

دسترسی به عدالت

اشتراک کنندگان اين نشست به این باور هستند که عدم دسترسی به عدالت نتایج ناگوار در پی داشته و طرفین مذاکره باید چهارچوب دسترسی به عدالت را به اساس قوانین ملی و موازین بین المللی مشخص نمایند.

همچنان اشتراک کنندگان تاکید می دارند که طرفین با در نظر داشت نقاط آسیب پذیر و تضمین عدالت اجتماعی نقش نهاد های عدلی و قضایی کشور را مشخص کرده و از آن حمایت می نمایند.

حقوق بشر

حفظ ارزش هاى حقوق بشراز خواست هاى مهم اين نشست عنوان شده است .

دراين قطع نامه اشترک کنندگان نشست گفته اند که طرفین مذاکره کننده ارزش های حقوق بشر را درمطابقت با میثاق هاى بین المللی و قوانین ملی و همچنان اسناد مربوط به آنها نایده نگیرند و همچنان برای جوانان به شمول زنان و اقلیت ها در ساختار اجرایيوی حق اشتراک داده شود و طرف های درگیر برای آموزش و تعلیم دختران و پسران فرصت های مساوی و مناسب را مساعد سازند.

آزادی بیان

تمام اشتراک کننده گان اين نشست ، آزادی بیان و آزادی رسانه ها را یک نیاز مبرم و عمده ی مردم افغانستان دانسته و از آن حمایت کردند .

این اشترک کننده گان تاکید داشتند که ازادی بیان و رسانه های آزاد باید از هر گونه محدود و تعرض مصئون بوده و طرف های درگیر این اصل را بپذیرند.

به همين ګونه نمایندگان رسانه ها و جامعه مدنی در این نشست درخواست کردند تا نمایندۀ رسانه ها و جامعۀ مدنى  به شمول خبرنگاران زن در تمامی نشست های مرتبط به مذاکرات بین الافغانی حضور فعال داشته باشند.

دسترسی به اطلاعات

دراين سند آمده است که دسترسی به اطلاعات به عنوان یکی از حقوق اساسی شهروندان باید رعایت و بر مبنای قوانین از آن پشتیبانی صورت گیرد تمامی موضوعات مطرح شده در میز مذاکره باید به عنوان حق به دسترس مردم افغانستان از طریق رسانه ها و خبرنگاران رسانیده شود.

جامعه مدنی

نهاد ها و فعالین جامعه مدنی در تمامی کشور ها به شمول کشور های اسلامی نقش ناظر بر عملکرد حکومت را دارا بوده و به نظارت عمل می کنند در افغانستان در دو دهه ی اخیر نیز شماری زیادی از این نهاد ها و فعالیت جامعه مدنى نقش نظارتی خویش را ایفا کرده و در داد خواهی از حقوق مظلومان و مستعضعفان و جیبۀ خویش را ادا نموده اند .

شرکت کنندگان این نشست از طرفین مذاکره می خواهند تا تداوم فعالیت نهاد ها و فعالین جامعه ی مدنی را تضمین نموده و هم کاری لازم را به عمل آورند.

حقوق قربانیان دوطرف جنگ

اشترک کنندگان این نشست از طرف های مذاکره کننده تقاضا می کنند که حقوق بازماندگان و قربانیان جنگ چهار دهه ی اخیر در افغانستان به اساس ارشادات دین مبین اسلام ، موازین بین المللی و قوانین ملی هم در جریان مذاکره و هم در زمان صلح در نظر گرفته و میکانیزم خاصی را در این زمینه وضع نمایند ، هم چنان به عنوان یک وظیفه دینی و بشری خویش از آن حمایت نمایند.

حقوق زنان

آن چنان که در شرع شریف و در دین مقدس اسلام ، حمایت از زنان و حقوق آن ها از جملۀ  وظایف اصلی حاکمیت شمرده می شود اشتراک کنندگان تاکید دارند که حقوق زنان در مطابقت با قوانین ملی و تعهدات بین المللی و همچنان بر مبنای اعلامیۀ جهانی اسلامی حقوق بشر تضمین گردیده و طرفین به آن تعهد نمایند در این راستا دست آوردهای دو دهه اخیر در افغانستان باید حفظ گردیده و به تداوم آن تاکید گردد.

حقوق اطفال و جوانان

اشتراک کنندگان اين نشست همچنان می خواهند که طرفین زمینه اشتغال برای جوانان و تعلیم و تربیت سالم را برای اطفال و کودکان کشور تضمین نمایند. البته شایان ذکر است که در امر آموزش جوانان و اطفال هر گونه تبعیض به شمول تبعیض جنسیتی ناروا شمرده شده وبه اصل و برابری تاکید گردد.

حقوق اقلیت ها

اشتراک کنندگان این نشست تاکید کردند که طرف های مذاکره کننده بر اساس دساتیر دینی انسانی و موازین حقوق بشری باید حقوق اقلیت های دینی ،مذهبی ،قومی وزبانی تضمین شده و زمینه ی فعالیت و زندگی مصئون برای اقلیت های مذکور در افغانستان مساعد گردد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement