خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

« حکومت مانع اطلاع رسانی خبرنگاران در روند مذاکرات صلح نشود»

« حکومت مانع اطلاع رسانی خبرنگاران در روند مذاکرات صلح نشود»

Sep 16, 2020 - 13:48

کابل(پژواک، ٢٦ سنبله ٩٩): کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران افغان مى گويد که حکومت نباید مانع اطلاع رسانی خبرنگاران در روند مذاکرات صلح شود وبايد زمینۀ سفر دوبارۀ خبرنگاران براى پوشش تمام روند مذاکرات را به قطر مساعد سازد.

قابل ذکر است که مراسم رسمى افتتاحيه مذاکرات صلح ميان افغانان به تاريخ ٢٢ سنبله سال روان در شهر دوحۀ قطر آغاز شد.

در خبرنامۀ کميتۀ مصئونيت خبرنگاران که بدسترس آژانس خبرى پژواک قرار گرفته ، آمده است که برخی از ژورنالستان برگشته از قطر مى گويند، که حکومت با گذاشتن موانع فرا راه شان، ازماندن آنها در دوحه و کار اطلاع رسانی و خبرنگاری آنها در پیوند با روند مذاکرات صلح جلوگیری نموده است.

منبع مى نويسد: « کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران افغان به این باور است که دسترسی به اطلاعات از حقوق اساسی شهروندان به ویژه خبرنگاران به شمار می رود. دولت مکلف است بدون تبعیض و با در نظرداشت قانون ، زمینۀ دسترسی به اطلاعات را به خبرنگاران فراهم نماید.»

درادامۀ خبرنامه آمده است که اطلاعات در پیوند با روند مذاکرات صلح میان افغانان با سرنوشت همه افغان ها گره خورده است و هر شهروند حق دارد که از چگونگی مذاکرات واقف شود.

کميتۀ مصئونيت درادامه مى نويسد: « برای رسیدن به این مأمول، خبرنگاران و رسانه ها می توانند نقش بسزایی داشته باشند. هر نوع ممانعت خبرنگاران و رسانه ها در امر اطلاع رسانی، در مغایرت با مواد ٣٤ و ٥٠ قانون اساسی و همچنان قانون رسانه های همگانی و قانون دسترسی به اطلاعات است که باالترتیب حق آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات را تضمین نموده است. »

کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران افغان در این زمینه از حکومت افغانستان می خواهد تا مراتب آتی را در نظر بگیرند:

١- حکومت باید متعهد به ارزش های قانون اساسی در امر آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات باقی بماند و با رعایت اصل علنی بودن مذاکرات، چرخ آزاد اطلاع رسانی را محدود نسازد؛

٢- حکومت با درنظرداشت اصل تساوی مانع حضور خبرنگاران در نشست های مرتبط به صلح نشود و زمینۀ سفر دوبارۀ خبرنگاران را به قطر مساعد سازد؛

٣- حکومت درهمآهنگی با دولت قطرسهولت های لازم را در امر دادن ویزا و بود و باش و آزادی اطلاع    رسانی  برای خبرنگاران فراهم نماید تا باشد خبرنگاران با خاطر آرام تمام روند مذاکرات را تحت پوشش خبری قرار دهند.

٤- از شورای عالی مصالحه و وزارت دولت در امور صلح خواسته شده است تا روی راهکار مشخص برای فراهم آوری تسهیلات لازم در امر اطلاع رسانی برای خبرنگاران در روند مذاکرات در تفاهم با خبرنگاران و نهادهای حامی رسانه ها کار نمایند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement