خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حدود ٩٠ هزار کودک درغور ازواکسين فلج اطفال محروم اند

حدود ٩٠ هزار کودک درغور ازواکسين فلج اطفال محروم اند

Sep 16, 2020 - 13:39

فيروز کوه(پژواک، ٢٦ سنبله ٩٩): مسئولان صحى در ولايت غور مى گويند، که در کمپاين فرعى فلج اطفال در اين ولايت ١١٠ هزار کودک زير سن پنج سال واکسين مى شوند ؛ اما ٨٩ هزار کودک ديگر به دليل ناامنى و مخالفت والدين از واکسين باز مى مانند.

جمعه گل یعقوبی ریيس صحت عامه ولایت غور امروز ٢٦ سنبله، در مراسم افتتاح کمپاين فرعى فلج اطفال، ضمن بيان اين مطلب گفت که اين واکسين به شکل خانه به خانه تطبيق مى شود اما در کلينيک ها نيز زمينه تطبيق واکسين مساعد مى باشد.

وى افزود:« خوشبختانه تا اکنون در ولایت غور هیچ واقعه مثبت پولیو ثبت نشده است ؛اما با آنهم بخاطریکه در بادغیس و هرات واقعات مثبت است، ما هم در تهدید جدی قرار داریم و ما امروز کمپاین پولیو را در غور آغاز کرده ایم که در آن ١٩٢٠٠٠ کودک هدف برنامه است که متاسفانه ٨٩ هزار آن به ساحات موقعیت دارند که تیم های ما رفته نمیتوانند و این اطفال از واکسین باز میمانند.»

موصوف بدون ارايه جزييات بيشتر گفت که از جمله ٨٩ هزار کودک اکثريت دردو ولسوالى ناامن مى باشند، اما در برخى نقاط هنوز هم خانواده هايى استند که خودشان مانع واکسين کودکان خود مى شوند.

قابل ذکر است که  ولسوالى هاى مرغاب و چهار سده به دليل حضورطالبان، از ناامن ترين ولسوالى ها در اين ولايت مى باشند.   

خلیق مسول دفتر یونسف غور  که در این مراسم صحبت میکرد،  اطفال را قشر آسیب پذیر جامعه عنوان کرد از همه باشنده گان و گروه های مخالف خواست که مانع تطبیق واکسین کودکان نشوند.

وى در مورد تطبیق واکسین پولیو درغورانتقاد کرد افزود:« سال گذشته ما برای نظارت از برنامه پولیو در قریه صوفک رفته بودیم چندین قریه رانظارت کرديم هیچ یکی از تیم های پولیو را در قریه ها ندیدیم بلاخره در دامنه يک کوه دو نفر را دیدیم که بکس پولیو داشتند آنها گفتند مردم اجازه نمیدهند رفتیم با آنها اما متاسفانه مشکل اصلی تیم ها داشتند حرف من این است که باید برخورد تیم ها درست شود.»

از سوی دیگر مسئولان در ریاست ارشاد حج و اوقاف ولایت غور نیز در افتتاح این کمپاین وعده سپردند که از طریق منابر و مساجد برای آگاهی مردم از فواید پولیو معلومات ارایه میکنند.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه افغانستان، در سال روان ميلادى ٤٦ واقعۀ مثبت فلج اطفال در کشور ثبت شده است درحالى که در تمام سال گذشته ميلادى (٢٠١٩) اين رقم به  ٢٩ واقعه مى رسيد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement