خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئيس جمهورغنى: در گفتگوهای صلح میان افغانان بايد از نظام جمهوریت پشتیبانی صورت گيرد

رئيس جمهورغنى: در گفتگوهای صلح میان افغانان بايد از نظام جمهوریت پشتیبانی صورت گيرد

Sep 20, 2020 - 18:02

باميان(پژواک، ٣٠ سنبله ٩٩): رئيس جمهورغنى درسفرش به باميان برحفظ آثارتاريخى وچشم اندازهاى طبيعى اين ولايت تاکيد کرد وگفت، که امنیت شاهراه ها بايد تامين گردد،از اخاذی های دشمن جلوگيرى شود وتغییرات در قوماندانی های امنیه بر اساس معیار و شایستگی صورت گيرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز در راس یک هیات عالی رتبه دولتی به منظور بررسی وضعیت عمومی ولایت بامیان، به آن ولایت سفر نمود.

در این سفر رئیس جمهور را امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری، استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی و شمار دیگری از اراکین بلند رتبه دولتی، همراهی می کردند.

رئیس جمهور پس از مواصلت به میدان هوایی شهید مزاری، از سوی والی و سایر مسئولین محلی و اعضای شورای ولایتی مورد استقبال قرار گرفت.

 سپس جلسه فوق العاده امنیتی رهبری حکومت که در آن مشاور امنیت ملی و مسئولین سکتور امنیتی نیز حضور داشتند، برگزار شد.

در این جلسه وضعیت عمومی امنیتی کشور مورد بررسی قرار گرفت و روی پلان گذاری های امنیتی، عملیات ها، دفع تهدیدات دشمن، چالش ها و ظرفیت های موجود ارگان های امنیتی و دفاعی، بحث صورت گرفت.

مسئولین ارگان های امنیتی و دفاعی ضمن اینکه در خصوص تعبیه قوت ها گزارش شان را ارائه کردند، خواهان گسترش حکومتداری و عرضه خدمات بیشتر به سطح ولسوالی ها شدند.

رئیس جمهور غنی با تاکید به اولویت های امنیتی و دفاعی، گفت : (باید در زمینه حفاظت از مردم و تامین امنیت پروژه های انکشافی توجه جدی مبذول گردد و برنامه های اصلاحی و انکشافی ارگان های امنیتی و دفاعی مورد تطبیق قرار گیرد.)

رئیس جمهور همچنان بر تامین امنیت شاهراه ها، جلوگیری از اخاذی های دشمن، تغییرات در قوماندانی های امنیه بر اساس معیار و شایستگی تاکید کرده، گفت: آن عده منسوبین امنیتی و دفاعی که در اجراات شان از خود شایستگی نشان داده اند، تقدیر شوند.

خبرنگار پژواک درولايت باميان گزارش مى دهد که رییس جمهور غنی در نشستی در جمعی از بامیانی‌ها از پروژه های ملی در حال کار سرک های دوشی- بامیان، دره ‌صوف- بامیان و انتقال خط برق ۲۲۰ کیلوولت یاد کرد و گفت که انتقال خط برق ۲۲۰ کیلو ولت و ایجاد شهرک صنعتی در بامیان ضرورت جدی به شمار می رود .

رییس جمهور غنی هم‌ چنان از اهمیت آثار تاریخی و چشم انداز های طبیعی بامیان یاد کرد و بر حفظ این آثار به هدف توسعه‌ٔ صنعت گردشگری تأکید کرد.

وى از بامیانی ها خواست که در گفتگوهای صلح میان افغانان از نظام جمهوریت پشتیبانی کنند.

از سوی هم امرالله صالح معاون نخست رياست جمهورى درصحبت هايش گفت  که حضور جوانان ولایت های بامیان و دایکندی در صفوف نیروهای امنیتی اندک است.

صالح از جوانان این دو ولایت خواست که از طریق پوهنتون هاى پولیس و ارتش حضور‌شان را در بخش های امنیتی پر رنگ سازند.

معاون نخست ریاست جمهوری از دور جدیدی گفتگوهای صلح با طالبان یاد کرد و افزود که طالبان و امارت طالبانی در برابر میزان آگاهی و دانش شهروندان کشور کهنه شده است.

سرور دانش معاون دوم رئيس جمهورغنی نیز گفتگو های صلح میان افغانان را فرصتی سرنوشت ساز و تاریخی خواند و گفت؛ نظام امارتی طالبان یک نظام فراقانونی و مطلقه است که هیچ‌گونه تفاوتی با حکومت میراثی ۲۳۰سالهٔ محمد زایی ها و سدوزایی‌ها ندارند.

در این نشست مقام های محلی بامیان ضمن حمایت از موقف حکومت در برابر طالبان، خواسته های‌شان را مبنی بر ایجاد واحد های اداری، اعمار میدان هوایی بین المللی، پایین آمدن قیمت برق، توسعهٔ صنعت گردشگری، ایجاد لوای ارتش ملی، سرعت در کار پروژهٔ سرک بامیان-دوشی و... با رهبری حکومت شریک کردند.

سیدانور رحمتی والی بامیان گفت که به اساس هدايت رییس جمهور غنی ساحات تاریخی این ولایت استملاک و در اطراف آن دیوار حفاظتی اعمار خواهد شد، از ساخت و ساز غیر معیاری در وادی بامیان پیش‌گیری صورت ميگیرد و کمربند سبز طبیعی در بندامیر ایجاد مى شود.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement