خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسى جرگه: برنامۀ «دسترخوان ملى» منتفی و رد است

ولسى جرگه: برنامۀ «دسترخوان ملى» منتفی و رد است

Sep 21, 2020 - 15:24

کابل(پژواک، ۳۱ سنبله ۹۹): برخی اعضای ولسی جرگه، بارديگر برنامه "دسترخوان ملی" را غیرشفاف خوانده و گفتند که این برنامه منتفی و رد است و اجازه نمی دهند که مصوبه ولسی جرگه در مورد رد این برنامه زیر پا شود.

رییس جمهور در ۲۹ سرطان برنامه «دسترخوان ملی» را افتتاح کرد و گفت که از طریق این برنامه به ارزش ۲۴۴ میليون دالر امریکایی مواد اولیه به مردم توزیع می گردد.

ولسی جرگه به تاریخ ۳۱ سرطان سالروان برنامه یاد شده را رد کرد؛ اما حکومت آن را نپذیرفت و بر تطبیق آن تاکید کرد.

در نشست امروز این جرگه باردیگر روی برنامه دستر خوان ملی بحث صورت گرفت.

عبدالستار حسینی، نماینده مردم فراه در ولسی جرگه گفت که تطبیق دسترخوان ملی، خیانت ملی است.

وی، با تاکید به غیرشفاف بودن برنامه متذکره، افزود: «ما اولویت های دیگری در افغانستان داریم که باید تطبیق شود، نه دسترخوان ملی.»

عبدالقیوم سجادی نماینده مردم غزنی در ولسی جرگه نیز عدم تطبیق فیصله های ولسی جرگه را بی حرمتی به خانه ملت دانسته و گفت که تنها این برنامه نیست، بلکه خیلی از فرامین تقنینی و مصارف صورت می گیرد که نه مبنای قانونی دارد و نه هم پارلمان خبر دارد.

موصوف افزود، مشکلات اقتصادی مردم را درک می کنند؛ اما تمامی بودجه اختصاص داده شده در این برنامه، غارت و حیف و میل می شود.

سجادی، پیشنهاد نمود که حکومت و ولسی جرگه روبرو بنشینند و روی یک طرح بهتر برای کمک به مردم مستضعف به تفاهم برسند و سپس آن را عملی کنند.

حبیب الرحمن پدرام، نماینده مردم هرات در ولسی جرگه، با اشاره به این که از ۱۷ پروژه مربوط به بانک جهانی، مبلغ ۳۲۵ میلیون دالر تنقیص شده است، گفت که بودجه اختصاصی به برنامه دسترخوان ملی، کدام بودجه جدید نیست، بلکه از سایر پروژه ها اساسی داخل بودجه منظور شده کسر گردیده که تطبیق آن پروژه ها را به چالش می کشاند.

به گفته وی، حدود ۳۰ درصد بودجه مربوط به سال ۱۳۹۹ و ۷۰ درصد دیگر آن تعهدات سال های آینده دونر است و تلاش دارند که این تعهدات را با تفاهم تمویل کنندگان زودتر به مصرف برسانند.

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز خواهان ایستاده گی جرگه برای دفاع از مصوبه جرگه شدند و گفتند که باید حکومت از تقابل با ولسی جرگه دست بردارد و به مصوبه جرگه احترام قایل شود.

میر رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگه گفت: «تمام بحث روی دسترخوان ملی منتفی است و از طرف مجلس رد شده است.»

این در حالی است که چندی پیش، صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور غنی در یک نشست خبری در کابل گفت که برنامه دسترخوان ملی یکی از برنامه مهم حکومت افغانستان به هدف رسیدگی به قشر فقیر، ناتوان و کسانی می باشند که از بیماری کوید – ۱۹ متاثر شده اند.

به گفته وی، معلومات ولسی جرگه از برنامه دسترخوان ملی اندک بوده و اعضای جرگه در این مورد در خلای معلوماتی تصمیم اتخاذ کرده است. همچنان وی علاوه کرد که حکومت افغانستان مسئولیت دارد تا به مردم رسیده گی کند و کمک جامع جهانی را جذب بکند.

صدیقی از ولسی جرگه خواسته بود که در کنار مردم خود و حکومت باشد و از برنامه هایی حمایت کند که در زندگی مردم تغيیر مثبت وارد می کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement