خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​برخی سناتوران: سرور دانش به دلیل سخنانش در بامیان بايد معذرت خواهی کند

​برخی سناتوران: سرور دانش به دلیل سخنانش در بامیان بايد معذرت خواهی کند

Sep 22, 2020 - 14:59

کابل (پژواک،اول میزان۹۹): برخی اعضای مشرانو جرگه، اظهارات سرور دانش معاون دوم رییس جمهور، در مورد نظام های«امارت و سلطنت» را توهین آمیز و مبتنی بر آجندای بیرونی به هدف ایجاد تفرقه میان اقوام درافغانستان می دانند.

سرور دانش معاون دوم رئيس جمهوردو روزقبل  درباميان گفته است که نظام امارت با يک نظام کاملا استبدادى و ديکتاتورى هيچ فرقى ندارد، نظام طالبانى با سلطنت سدوزايى و محمدزايى که به مدت ٢٣٠ سال بر افغانستان حکومت کردند، از نگاه روح و محتوا هيچ تفاوتى ندارد.

وى گفته بود که در آن نظام ها هم يک گروه کوچک از يک قبيله به صورت مورثى با استبداد و ديکتاتورى بر افغانستان حکومت کردند و در نظام امارت نيز حکومت يک- يک فرد به طور مادام العمر بر سرنوشت يک ملت مطرح است و نظام امارت يک نظام فراقانونى، نامحدود و مطلقه است.

اين سخنان سروردانش سبب خشم برخی اعضای مشرانو جرگه شده است.

گلالی نور صافی نماینده مردم بلخ در این جرگه گفت :«اظهارات دانش جز آجندای اجنبی ها است تا میان مردم افغانستان تفرقه ایجاد شود.»

وی افزود که سرور دانش باید به دلیل این سخنانش از مردم معذرت خواهی کند.

به باور او، این چنین اظهارات، برخی پروژه کشورهای همسایه چون پاکستان و ایران است تا در این شرایط حساس، پروسه صلح افغانستان را سبوتاژ کنند.

فوزیه سادات څمکنی عضو دیگر این جرگه نیز نظر مشابه داشت و گفت که این اظهارات سبب ایجاد تفرقه میان اقوام ساکن در کشور می شود و دانش باید از مردم افغانستان معذرت بخواهد.

او بر رییس جمهور محمد اشرف غنی نیز انتقاد کرد و گفت که نباید رییس جمهور اجازه می داد که معاونش به تاریخ و مردم افغانستان توهین کند.

غیرت بهیر عضو دیگر این جرگه بدون این که از کسی نام ببرد، گفت که مسوولین متوجه اظهارات شان باشند، مسوولانه سخن بگویند و چیزی را نگویند که پروسه صلح را متضرر سازند.

زلمی زابلی نماینده مردم زابل در این جرگه گفت:«اگر سرور دانش معذرت نخواست، مردم خاموش نخواهد نشست و در برابر او ایستاده گی خواهند کرد، دانش مردم و تاریخ افغانستان را توهین کرده است.»

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیر از سرور دانش خواستند که از مردم مغذرت بخواهد.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه گفت که دیروز دانش در مراسمی که در ارگ برگزار شده بود در مورد صحبت هايش وضاحت داده است و در این شرایط حساس باید مسوولان و اعضای شورای ملی مسوولانه صحبت بکنند تا سبب متضرر شدن روند صلح در کشور نشود.

سرور دانش دیروز در مراسمی که به منظور تجلیل از روز جهانی صلح در ارگ برگزار شده بود، گفته است:« لازم است یادآوری کنم که من در صحبت های خود در بامیان نیز یک مقایسه ای بین جمهوریت و نظام های سلطنتی و امارت داشتم. هدف از این مقایسه نه نگاه قومی بوده است و نه شخصی. برخی از آن برداشت دیگری کرده اند. ما به همه تاریخ، فرهنگ، اقوام، بزرگان و پیشینیان خود و شخصیت های تاریخی افغانستان مخصوصا شخصیت هایی مانند احمد شاه درانی مؤسس افغانستان نوین و شاه امان الله خان غازی و مانند آنان احترام داريم. اما چیزی که با مطالعه دقیق و مستند تاریخ سیاسی ما و از نگاه حقوقی، فقهی و دینی برای همه ما مسلم است این است که در دنیای امروز میزان و معیار مشروعیت حکومت ها و نظام های سیاسی، آرای مردم و انتخابات عمومی و گردش قدرت و انتقال مسالمت آمیز قدرت بر مبنای قانون است و این معیار تنها با نظام جمهوریت قابل تحقق است و نه سلطنت های موروثی و یا نظام امارت. ما نباید همه چیز را سیاسی و یا قومی و قبیله ای بسازیم..»

دانش گفته بود:«این نوع بحث ها دامنه گسترده تاریخی ، سیاسی و حقوقی و دینی دارد که باید با دقت و تعقل و انصاف در باره آن ها اظهار نظر شود و نه با سلایق شخصی و احساسات و عواطف. ما امروز به گفتمان های مثبت و سازنده نیاز داریم. من به قضاوت ها و نظریات همه احترام می گذارم و همین فضای باز نقد سالم و تحمل نقد هم واقعا از برکات جمهوریت است که همه آوازها و همه قضاوت ها و نظریات متفاوت در آن شنیده می شود.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement