خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان شهر فيروزکوه: ما آب آشاميدنى مى خواهيم

باشندگان شهر فيروزکوه: ما آب آشاميدنى مى خواهيم

Sep 23, 2020 - 18:04

فيروزکوه(پژواک،٢ميزان٩٩):شمارى از باشندگان شهر فيروزکوه ولايت غور، از عدم دسترسى به آب آشاميدنى صحى شکايت داشته از مسئولان محلى مى خواهند که به اين مشکل شان رسيدگى شود.

شمایل باشندۀ شهرک مهاجرين درشهرفيروز کوه ولايت غور به آژانس خبرى پژواک گفت :«آب پاک نداريم ، ما زن ها هر روز ، حدود دو کيلومتر راه را طى مى کنيم که آب بيارويم،  طفل های خوده خانه میمانيم وقتی میآیم یا دیگ ما سوخته و یا چای که مانده ایم جوش خورده و چپه شده و يا هم اطفال ما به گريه استن. »

وى درحالى که مى گفت از ده سال است  که دراين شهرک زندگى مى کند افزود، تمام خانواده ها دراين شهرک از بابت نداشتن آب آشاميدنى صحى به تنگ آمده اند و خواستار رسيدگى به اين مشکل مى باشند.

موصوف افزود: « ما آب مى خواهيم، براى ما آب پاک بياورين که بسيار به تنگ هستيم. »

 

در همين حال صفی الله باشندۀ تپه شهدا فیروزکوه نیز از نبود آب در محل زندگی اش شکایت دارد و میگوید: « یک چاه آب در منطقه ما وجود دارد همه از آن آب می‌برند. ما نوبت داریم. بسيار روز ها دو سه روز بعد نوبت ما می‌رسد. ‌سه یا چهار بشکه آب می‌بریم. دیگران یکی از دریا، دیگری با مرکب کسی با بایسکل و بعضی ديگر به پُشت خود از فاصله هاى دور آب می‌آورد. واقعاً خیلی با مشکل مواجه هستیم،  بلکه حکومت توجه کند. »

 وى مى گويد با آن که رودخانه‌های بزرگ هریرود، مرغاب و فراه ‌رود از این ولایت می‌گذرند، اما باشندگان غور هنوز هم با کمبود منابع آب آشامیدنی روبررواند.

سید یحیی باشنده جرصیفور درغرب شهر فیروزکوه می‌گوید از مدتی به این سو آب تمام چاه‌هایی که حفرکرده‌اند، خشک شده است و آنان اکنون از آب‌های آلوده و رودخانه استفاده می‌کنند.

به گفتۀ او، به دلیل استفاده از آب‌های غیرصحی، آنان و کودکان آنها به بیماری‌های زیادی مبتلا شده‌اند.

وى افزود:«ما ازآب آلوده که کثافات شهر با همین آب یکجا می‌شود استفاده می‌کنیم که باعث به وجود آمدن مریضی‌ها شده است. »

اين مصاحبه شونده ها می‌ گویند موضوع مشکل آب آشاميدنى را با مقام‌های دولتی در میان گذاشته‌اند، اما نتیجه‌ای به دست نیاورده‌ اند.

محمد مهدوی عضو شورای ولایتی غور نیز میگوید که بارها باشنده گان شهر درمورد مشکلات آب شان به انان شکایت کرده اند و آنان نیز مشکلات مردم را با اداره محلی و موسسات شریک ساخته اند اما تا هنوز توجه نشده است.

درعين حال محمد عارف قاضی زاده شاروال فیروزکوه  به پژواک گفت که از ده سال به این سو نهادهای مختلف دولتی وغیردولتی در تلاش انتقال آب از مناطق دور دست به شهر فیروزکوه هستند، اما به دلیل مداخله شماری از زورمندان نتوانسته‌اند که به مشکل کمبود منابع آب آشامیدنی پایان دهند. 

اما  شاروال فیروزکوه  بدون اراييه جزييات، میگوید که برنامه های مختلف برای پایان دادن به این مشکل روی دست دارند.

وى افزود:« تعداد از ادارات دولتی ما و موسسات که در داخل شهر کار میکنند چندین بار خواستند از چشمه ها و کوه ها آب را به شهر انتقال دهند ؛اما متاسفانه که بعضی افراد و اشخاص اجازه ندادند که از بالای زمین های شان بگذرد. حال ما هم در تلاش هستیم و چند بار تا اکنون خط اندازی کرده ایم. انشاءالله که به این مشکل به زودی ها پایان خواهیم داد. »

 از سوی دیگر عبدالرووف غفوری رئيس مهاجرین ولایت غور نیز مشکل آب را در این شهرک تايید میکنند ؛اما میگوید که به تازه گی وزارت انکشاف دهات یک پروژه آبرسانی را در این شهرک تطبیق کرده است که به خانه ها آبرسانی نماید.

وى گفت:« شهرک مهاجرین فعلا از طرف ریاست انکشاف دهات آبرسانی شده است. باید برای یکهزار باشنده شهرک مهاجرین آبرسانی میشد اما بدبختانه برای ٢ هزار خانواده آبرسانی شده که آب کافی نیست و نمیتواند به صورت کافی  به مردم شهرک مهاجرین آبرسانی کند. اما بازهم در تلاش حل این مشکل هستیم. »

اين درحاليست که ریاست انکشاف دهات ولایت غور با آغاز سال جاری به ارزش ٢٨ میلیون افغانی از بودجه این وزارت پروژه ابرسانی را برای شهرک مهاجرین افتتاح کرد اما این پروژه به گفته ساکنان شهرک مهاجرین و مسئولان در آمریت مهاجرین غورنمی تواند مشکل آب آنان را حل کند.

هرچند سکتور خصوصی نیز تلاش های زیادی کرده است که برای باشنده گان شهر فیروزکوه آبرسانی کند اما این کار آنان به دلایل نامعلوم کوتاه مدت بوده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement