خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کانادا: هشت نهاد دولتى وغيردولتى را درافغانستان کمک مالی می کند

کانادا: هشت نهاد دولتى وغيردولتى را درافغانستان کمک مالی می کند

Sep 23, 2020 - 15:31

کابل(پژواک، ۲ میزان ۹۹): کانادا، هشت سازمان دولتی و غیر دولتی را در افغانستان در راستاى بلند بردن سطح آگاهی جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، حمایت و توانمندسازی زنان و تساوی جنسیتی و افزایش سطح آگاهی در مورد تغییر اقلیم و مدیريت زباله ها، کمک مالی می کند.

در خبرنامه ی که امروز از سوی سفارت کانادا در کابل، به پژواک مواصلت کرده، آمده است که  پروژه های برگزیده شده برنامه وجهی کانادا برای ابتکارات محلی یا (CFLI)، سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ می باشد.

منبع افزوده است که در میان هشت نهاد همکار، چهار نهاد آن پروژه های مربوط به افزایش سطح آگاهی در مورد ویروس کرونا و جلوگیری از شیوع این بیماری را تطبیق می نمایند که شامل نهادهای مطبوعاتی سلام افغانستان، نهادهای برابری برای صلح و دموکراسی، نهادهای گروه تحقیق و دفاع از حقوق بشر و نهاد ارتقای ظرفیت های تعلیمی در امور تحقیقی، مشورتی و صحی می باشند.

در ادامه خبرنامه آمده است که فعالیت های یکی از این پروژه ها در سرتاسر کشور بوده و متباقی آنها در شهرهای کابل، کندهار، هرات، مزار شریف، جلال آباد، هلمند و لغمان عملی مى گردد.

این پروژه ها به هدف افزایش سطح آگاهی خانواده ها و جوامع در مورد ویروس کوید-۱۹ و ارائه معلومات دقیق و تائیده شده در مورد این ویروس و همچنان بسیج رهبران محلی جامعه به شمول علما و گروهای مدافع حقوق زنان جهت مبارزه با این بیماری به راه انداخته شده اند.

به گفتۀ منبع، دادن آموزش و فراهم نمودن ماشین های خیاطی به زنان برای ساختن ماسک و نیز توزیع این ماسک ها به مردم محل برخی از فعالیت های این پروژه ها به شمار می روند.

به نقل از پروژه، به منظور کاهش فاصله میان مردم و مقامات محلی و نیز بهبود خدمات توسط حکومت های محلی در همچو یک وقت حساس، به راه اندازی کمپاین دادخواهی از فعالیت های دیگر این پروژه ها می باشد.

افزون بر آن، بلند بردن سطح آگاهی از طریق کار و تلاش با جوامع در مورد محو خشونت بر اساس جنسیت به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا از فعالیت های قابل ذکر این پروژه ها می باشد.

طبق معلومات منبع ،پروژه دیگر این برنامه، روی توانمند سازی زنان متمرکز بوده که توسط نهاد افغانستان و آسیای مرکزی در ولایت های کابل، پکتیا و بلخ به اجرا گذاشته شده است و فعالیت های این پروژه مشمول اراده نمودن حمایت های فردی حقوقی برای زنان و ظرفیت سازی آنها برای کارکردن در این مراکز حمایت های حقوقى و نیز فراهم نمودن فرصت های آموزشی برای زنان در بخش رهبری و پالیسی سازی می باشد.

به همين گونه یکی دیگر از  اين پروژه ها ، توسط نهاد "جوانان برای آموزش و همکاری های مدنی" در ولایت های کابل، کندهار، هرات، بدخشان و بامیان به اجراء گذاشته شده است و این پروژه فعالیت های خویش را با فراهم نمودن یک چارچوب برای تساوی جنسیتی و اشتراک معنادار جوانان اعم از پسران و دختران در روند صلح تنظیم نموده است.

افزون بر آن، این پروژه یک فرصت خوبی را برای ظرفیت سازی جوانان و افزایش دانش شان در مورد اساسات حقوق بشری، حقوق مدنی، عدالت اجتماعی و نیز کسب معلومات در مورد قطعنامه شماره ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد در رابطه به زنان، صلح و امنیت در جریان روند صلح فراهم نموده است. همچنان این آموزش ها جوانان را کمک خواهد کرد تا خود شان را به عنوان رهبران موثر در سطح محلی تبارز دهند.

پروژه دیگر در مورد حفظ محیط زیست بوده که توسط نهاد آگاهی و حفاظت از محیط زیست در ولایت های کابل و پروان تطبیق می گردد که هدف کلیدی این پروژه کاهش انتشار کاربن دای اکساید و متان ناشی از بقایای مواد غذایی و کشاورزی می باشد. همچنان ساختن ۴۰ عدد سطل های کمپوست، ده عدد انروبیک و فراهم نمودن آموزش برای دهقانان، مالکین رستورانت ها و محصلین پوهنتون ها جهت بلند بردن سطح آگاهی و دانش در مورد حفظ محیط زیست و استفاده درست از این وسایل مشمول این فعالیت می باشد.

درادامه اين خبرنامه گفته شده است که تمرکز روی ظرفیت سازی دختران و پسران جوان در سطح رهبریت مهارت های پلان گذاری، سفرهای کوتاه معلوماتی در داخل شهرکابل و نیز فراهم نمودن فرصت های آموزشی، از پروژه های دیگر می باشد.

 افزون بر آن، این پروژه فرصت ویژه ورزشی را برای دختران مساعد نموده تا آنها بیرون از خانه و آن هم در یک مکان امن تمرینات شان را انجام دهند.

این پروژه توسط نهاد بین المللی حمایت از توان بخشی و فزیوتراپی در افغانستان یا پارسا تطبیق می گردد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement