خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ترامپ : سربازان کشورم را ازافغانستان خارج وبه جنگ دراين کشور پايان ميدهم

ترامپ : سربازان کشورم را ازافغانستان خارج وبه جنگ دراين کشور پايان ميدهم

Sep 24, 2020 - 11:59

کابل (پژواک،٣ميزان٩٩): دونالد ترامپ ،رئيس جمهورامريکا مى گويد که به جنگ افغانستان پايان مى دهد وزلمى خليلزاد گفته است که امریکا در هر شرایطی در افغانستان، از منافع خود محافظت خواهد کرد.

به نقل ازمنابع بين المللى ، رئیس جمهور آمریکا اين مطلب را درسخنرانى آنلاين خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک  اظهارکرد وافزوده است که نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج خواهد کرد.

ترامپ دربخشى ازصحبت هايش ، با اشاره به برگزاری گفتگوهاى صلح افغانستان گفته است که آمریکا این کار را از موضع قدرت انجام داده است.

موصوف با بيان اينکه برای پایان دادن به جنگ افغانستان کار می‌کند،تاکید ورزيد که واشنگتن سربازان خود را به وطن برخواهد گرداند.

ترامپ درادامۀ صحبت هايش نقش آمریکا را درپروسۀ صلح افغانستان  به عنوان مصلح و صلح آورخوانده وگفت که  این صلح از راه قدرت بدست آمده است .

اين درحاليست که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان درصحبت هايش در نشست کمیتۀ فرعی نظارت و اصلاحات امنیت ملی کانگرس امریکا درپاسخ به اين سوال که با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، آيا این کشور باردیگر به مرکز شبکه القاعده و گروه‌های "تروریستی" مبدل نخواهد شد؟ گفت که خروج آمریکا از افغانستان براساس توافق نامه صلح آمریکا و طالبان مشروط خواهد بود.

به گفتۀ خليلزاد ، مطابق توافق نامه صلح ميان طالبان وامريکا ، اين گروه مکلف است که  در زمینه امنیت به تمامى  تعهدات شان عمل نمايند .

وى با ذکر اينکه امریکا در هر شرایطی در افغانستان، از منافع خود محافظت خواهد کرد، خاطرنشان کرده است :" هرگاه طالبان مطابق توافق نامه عمل نکنند، آمریکا سربازانش را خارج نخواهد کرد. "

موصوف ، دربارۀ کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان گفته است: "ما در مسیر کاهش سطح نیروهای نظامی به ۴ هزار تا ۵ هزار در ماه خزان استیم و کاهش بیشتر نیروها بر بنیاد شرایط و تعهدات طالبان،" وابسته خواهد بود. "

نمايندۀ خاص امريکا درامورصلح افغانستان درپاسخ به سوال ديگردرخصوص  حفظ حقوق و آزادی‌های زنان افغان گفت  که این موضوع در گفت‌وگوهای بین الافغانی مطرح خواهد شد.

برمبناى گفته هاى خليلزاد ، آمریکا ازاین روند نظارت مى کند و به همکاری و حمایت خود از زنان افغان ادامه خواهد داد و افزود که هیئت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان از سوی مردم، زیر فشار استند و خواهان نتیجۀ گفت‌وگوهای صلح مى باشند .

خليلزاد درادامۀ صحبت هايش با اظهاراطمينان گفت : "هیئت‌های طرف‌های درگیر بدون میانجی‌گری یا تسهیل‌ بین المللی نشسته‌اند این فرصت را دارند که به جنگ بیش از ۴۰ سال در کشور شان، پایان دهند."

او همچنان ياد آورشد که امریکا اجازه نخواهد داد که اوضاع سال ۱۹۹۰ در افغانستان، تکرار شود و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، به معنای حذف امریکا نیست؛ اما او تأکید کرد که اکنون بزرگترین مسؤولیت نیروهای امریکایی در افغانستان، حفاظت از خودشان است.

اين دپلومات امريکايى دربخشى ازصحبت هايش خاطرنشان کرد که اگر روند صلح ناکام شود، افغان ها متأثر خواهند شد  وافزود که براى نماينده هاى طالبان و دولت افغانستان گفته شده است که تصمیم آنان در نشست مذاکرات صلح بر روند کمک‌های آمریکا و متحدانش در افغانستان تاثیر خواهد گذاشت.

اين درحاليست که در آینده نزدیک نشست ژينو به منظور حمایت مالی در سالهای آینده از افغانستان برگزار شود.

از شروع مذاکرات بین الافغانی صلح افغانستان بیش از یک هفته می‌گذرد، ولی هیأت‌های دو طرف تاکنون نتوانسته‌اند که اختلاف بر سر طرزالعمل مذاکره را حل کنند.

به تازگی، شورای عالی مصالحه افغانستان گفته به زودی در مورد طرزالعمل مذاکرات با طالبان به نتیجه خواهند رسید. بعضی از اعضای هیات مذاکره کننده دولت در دوحه هم گفته‌اند که تا یکی دو روز آینده در مورد اختلافات موجود به توافق خواهند رسید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement