خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نتایج امتحان کانکور اعلام شد

نتایج امتحان کانکور اعلام شد

Sep 24, 2020 - 13:04

کابل(پژواک،۳میزان۹۹):سرپرست وزارت تحصیلات عالی حین اعلام نتایج امتحان کانکور از دادن ۱۲۰ بورسیه برای کسانی که نمره بلند گرفته خبر داده گفت که این وزارت بنابرمشکلاتی نمی تواند بیش از ده درصد متقاضیان تحصیلات عالی را جذب کند.

عباس بصیر، سرپرست وزارت تحصیلات عالی امروز در مراسمی که به منظور اعلام نتایج امتحان کانکور در کابل برگزار شده بود، اعلام کرد که این امتحان به رغم چالش شیوع ویروس کرونا به صورت شفاف برگزار شده است.

به گفتۀ او نظام تحصیلات عالی کشور با چالش‌هایی رو به‌ رو است که قادر نیست بیش از ۱۰ درصد متقاضیان تحصیلات عالی را جذب کند، اما تلاش دارد که در سال‌ های آینده میزان جذب در نظام تحصیلات عالی کشور افزایش یابد.

بصیر می گوید که در کنار افزایش سطح جذب متقاضیان تحصیلات عالی، روی کیفیت آموزش عالی هم باید سرمایه ‌گذاری شود.

به گفتۀ او، سرمایه ‌گذاری روی بخش تحقیق یکی از راه‌ها برای رسیدن به این هدف است.

سرپرست وزارت تحصیلات گفت که باید نصاب تحصیلات عالی کشور کارآمد شود و با مقتضیات بازار داخلی و خارجی هم آهنگ گردد .

بصیر، داشتن روحیه مدارا و تحمل یکدیگر را یکی از نیازهای صلح پایدار توصیف کرد و افزود که این امر مهم باید از طریق نظام تحصیلات عالی کشور تامین شود.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی می افزاید که در صدد زمینه ‌سازی برای ایجاد فضای رقابت بین متقاضیان تحصیلات عالی است و به همین منظور ۱۲۰ بورسیه تحصیلی را برای کسانی که نمرات بلندتر در امتحان کانکور امسال به دست آورده‌ اند، در نظر گرفته است.

او خاطر نشان کرد که قرار است در سال‌ های آینده این رقم افزایش یابد.

وزارت تحصیلات عالی اعلام داشت که شمسیه از کابل با بدست آوردن ۳۵۳.۱۸۳ نمره ، اول نمره امتحان کانکور شده و به پوهنځی طب راه یافته است.

همچنان منبع می افزاید که نعمت الله با به دست آوردن ۳۵۳.۱۲۳ نمره از ولایت کابل دوم نمره و محمد مجتبی با به دست آوردن ۳۵۰ نمره ، سوم نمره این امتحان شده  و هر دو به پوهنځی طب راه یافته اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement