خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​مردم ناحيه يازدهم: اگر ساختمان غير قانونى ١٢ طبقه يى در منطقه ما اعمار شود خانه هاى خود را ترک می­کنيم

​مردم ناحيه يازدهم: اگر ساختمان غير قانونى ١٢ طبقه يى در منطقه ما اعمار شود خانه هاى خود را ترک می­کنيم

Sep 24, 2020 - 15:32

کابل(پژواک، ۳ میزان ۹۹): برخی اهالی ناحیه یازدهم شهرکابل، با اعمار یک بلند منزل ۱۲ طبقه ی غیرقانونی در ساحه رهایشی مخالفت کرده و می گویند که با تکمیل این ساختمان، مجبور اند که خانه های شان را ترک کنند.

قرار است، دو ساختمان در سرک حاجی چمن در مربوطات ناحیه یازدهم شهرکابل اعمار گردد که یکى آن در کنار سرک عمومی و دومی در داخل کوچه فرعی موقعیت دارند.

از میان این دو ساختمان که درحال اعمار مى باشد، یکى آن مجوز ساختمانی دارد؛ اما برای ساختمان دوم که در جوار آن اعمار می گردد، جواز اخذ نگردیده است.

در حال حاضر تهکاوی اين دوساختمان حفر شده؛ اما مردم محل مدعی اند که این دو ساختمان ۱۲ طبقه اعمار می گردد و تکمیل آن خانه های باشنده های محل را تحت شعاع قرار داده و باعث مشکلات برای مردم می شود.

اهالی محل، اعمار این ساختمان ها را خلاف قانون دانسته و از نهادهای زیربط می خواهند که مانع ساخت و ساز این چنين بلند منزل های غیرقانونی شوند.

حاجی لوگری یکتن از اهالی منطقه به پژواک گفت که اعمار ساختمان ۱۲ طبقه ی در ساحه رهایشی خلاف قانون است و باید جلو ساخت و ساز آن گرفته شود.

وی، به مالکین این دو بلاک هشدار داد و افزود: «اگر کار را متوقف نکنند و به کار شان ادامه بدهند مانع آن ها می شویم.»

یکتن دیگر از باشنده های محل که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، به پژواک گفت که مالک این زمین در خارج از کشور به سر می برد و با شخصی که زمین های رهایشی را بلند منزل اعمار می کند، شریک شده تا بالای نمره اش بلند منزل اعمار کند.

وی افزود که شخص متذکره با موترها و افراد مسلح می­آید تا به مردم رعب و وحشت خلق کند و با سوء استفاده از زور بلند منزل ۱۲ طبقه ی اعمار کند.

موصوف علاوه کرد: «اگر در پهلوی خانه من یک ساختمان ۱۲ طبقه ی اعمار شود، ضمن این که آفتاب ما از بین می رود، ستر عورت خانه من، حفظ ناموس داری و ... قربانی یک غدار می شود.»

این شخص مدعی است که برخی زورمندان نیز با مالکان ساختمان ها، دست دارند و محافظين مالکان اين ساختمان یکی از همسایه ها را که مخالفت می کرد، تهدید به مرگ نیز کرده است.

برخی دیگر از اهالی محل نیز نظریات مشابه داشته و گفتند، اگر این ساختمان ۱۲ طبقه ی اعمار شود، آنان مجبور اند که خانه های شان را ترک کنند.

اما حکمت ولی که به نمایندگی از مالکان ساختمان صحبت می کرد، گفت که در این ساحه دو بلاک اعمار می شود، بلاک اول که در لب سرک موقعیت دارد با تهکاو آن هفت منزل و تعمیر پهلوی آن که در داخل کوچه قرار دارد با تهکاوی اش پنج منزل اعمار می گردد و کدام مانع قانونی وجود ندارد.

وی، ادعای اهالی منطقه را ناحق خوانده و گفت که دو روز قبل با پرتاب سنگ مانع کار آنها شدند.

یک افسر حوزه یازدهم پولیس شهر کابل که خواست نامش در خبر ذکر نشود، گفت که مالک ساختمان دو روز پیش مصروف حفر تهکاوی بودند که مردم مانع آنها شد و پولیس بخاطر آرامش مردم، کار را متوقف کرد.

اما سندی که در اختیار پژواک قرار گرفته، نشان می دهد که انجنیر احمد رشاد عزیز، رئیس ناحیه طی مکتوب شماره ۷۴۴ بر ۲۴۶ مورخ ۳ سرطان ۱۳۹۹ عنوانی آمریت حوزه یازدهم پولیس کابل، نگاشته است: «اهالی محترم مسجد حاجی چمن عنوانی این اداره عارض و از کار ساختمان یکی از همسایه های خویش شاکی می باشند، قراری که ساحه توسط پرسونل این اداره از نزدیک مشاهده و کار آن متوقف گردید شخص متخلف دو نمره را کندنکاری نموده که فقط از یکی آن مجوز ساختمانی اخذ نموده است.»

در ادامه سند آمده است: «جریان موضوع به آمریت محترم تحریر گردید و غرض وضاحت بیشتر کاپی عریض ضمیمه می باشد، در زمینه از آن آمریت خواهشمندیم تا به پرسونل تحت امر خویش در حصه توقف کار ساختمان متذکره هدایت دهند و از همکاری شما قبلاً سپاسگذاریم.»

سمیرا رسا، سخنگوی شاروالی کابل، شکایت مردم در خصوص اعمار ساختمان غیرقانونی را در سرک مسجد حاجی چمن مربوط به ناحیه یازدهم شهرکابل بجا دانست و گفت که به اعتراضات شان رسیدگی صورت می گیرد.

وی افزود: «متاسفانه که کندنکاری (تهکاوی ساختمان ها) از طرف شب صورت گرفته بود، فردا صبح، زمانی که تیم کنترول ما به ساحه می­رسد و مردم نیز در محل حضور داشتند و با کندنکاری مخالفت کردند.»

موصوف، با اشاره به این که خواست مردم قانونی است و به اعتراض شان رسیدگی می شود، گفت که رهبری ناحیه مربوطه با ارسال مکتوبی، از حوزه امنیتی مربوطه خواستار توقف کار گردید و در همکاری پولیس، کار آنها متوقف شد.

بانو رسا، با اشاره به اعمار ساختمان ۱۲ طبقه ی، گفت که (مالک ساختمان ها)  تاکنون کار قانونی شان را طی نکرده اند و معلوم نبود که چند منزل اعمار می کردند.

این نگرانی در حالی صورت می گیرد که در دو دهه اخیر چهره شهر کابل به دلیل اعمار بلند منزل ها تغییر کرده و ساختمان های مجلل تا حدود ۳۰ طبقه افزایش یافته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement