خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سرور دانش : حکمتياراز اظهارات خلاف واقعيت وکذب دست بردارد

سرور دانش : حکمتياراز اظهارات خلاف واقعيت وکذب دست بردارد

Sep 25, 2020 - 20:36

کابل (پژواک، ٤ میزان ۹۹): سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور، در پاسخ به اظهارات گلبدین حکمتیار می گوید، حالا که رهبرحزب اسلامى پس از عمری تلاش مسلحانه زیر سایۀ نظام جمهوری اسلام آمده است، باید به جمهوریت احترام بگذارد و از اظهارات خلاف واقع و کذب، دست بر دارد.

این در حالی است که گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان در گفتگو با تلویزیون ملی افغانستان با انتقاد از سرور دانش، گفته است که «او (سرور دانش) دو تابعیته است، تابعیت ایران را دارد... و او به تاریخ ۲۵۰ ساله افغانستان، به بزرگان افغانستان توهین کرده است.»

در خبرنامه ای دفتر مطبوعاتی معاونيت دوم رياست جمهورى که بدسترس آژانس خبرى پژواک قرار گرفته، آمده است که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در یک گفتگوی تلویزیونی سخنانی بر زبان رانده است که کاملا خلاف واقعیت های موجود و سرشار از کینه و کدورت ایدئولوژیکی است.

خبرنامه، اظهارات حکمتیار را کذب محض و بدور از واقعیت خوانده و نوشته است که سرور دانش در تمام عمر خود حتی قصد تابعیت کدام کشور دیگر را نکرده است و در دوران مهاجرت با تابعیت افغانستان زندگی کرده و شهروندی افغانستان را افتخار خویش می داند و هیچگاه مانند کسان دیگر با پاسپورت کشورهای دیگر مسافرت نکرده است.

در ادامه آمده است که سرور دانش، در زمانی که حکمتیار با دولت افغانستان توافقنامه صلح را امضا کرد، به پیشواز وی به ننگرهار رفت و از وی استقبال کرد، اکنون حکمتیار پس از عمری تلاش مسلحانه به این نتیجه رسیده است که می تواند در چارچوب قانون و در سایه نظام جمهوری اسلامی افغانستان زندگی کند.

معاون دوم ریاست جمهوری، در خطاب به حکمتیار، گفته است که رهبرحزب اسلامى به جمهوریت احترام گذاشته و دست از اظهارات خلاف واقع و کذب بر دارد.

به نقل از خبرنامه، سروردانش، در سخنرانی بامیان خود نیز به قوم پشتون و یا قوم دیگر و این که کدام قوم اکثریت است یا اقلیت هیچ اشاره‌ای نداشته و به مناسبت موضوع صلح و مقایسه بین نظام جمهوریت و امارت، مطابق نورم پذیرفته شده در ترمینالوژی حقوق و علوم سیاسی، تنها از سلطنت و امارت و جمهوریت تعریفی ارائه و گفته است که «یک گروهی کوچک از یک قبیله به صورت موروثی و با استبداد و دیکتاتوری بر افغانستان حکومت کردند...»

منبع می گوید که این یک حقیقتی است که حتی خود حکمتیار بارها آن را تکرار کرده است. همه می‌توانند متن آن سخنرانی را که قبلا نشر شده مطالعه کنند و از قضاوت ناخوانده پرهیز کنند.

درادامۀ خبرنامه آمده است که علاوه بر این، دانش در سخنرانی روز جهانی صلح در ارگ تأکید کرد: «ما به همه تاریخ، فرهنگ، اقوام، بزرگان و پیشینیان خود و شخصیت های تاریخی افغانستان مخصوصا شخصیت هایی مانند احمد شاه درانی مؤسس افغانستان نوین و شاه امان الله خان غازی و مانند آنان احترام داریم.»

در بخشى ازاين خبرنامه خاطرنشان گرديده که حکمتیار در این مصاحبه در باره مذهب تشیع و مرجعیت در شیعه نیز اظهاراتی داشته است که هم نشانه بی اطلاعی ایشان از مذهب شیعه است و هم یک توهین آشکار به یکی از مذاهب بزرگ اسلامی و اهانت به باورهای بخش عظیمی از مسلمانان به حساب می آید. بدون تردید هرگونه دامن زدن به نفاق قومی و مذهبی به صلاح کشور و مردم افغانستان نیست و تا کنون نیز نتیجه ای نداشته است. پس بهتر آن است که به باورهای مردم و مذاهب بزرگ کشور احترام گذشته شود و به تکرار تجربه های تلخ گذشته فکر نشود.

به گفته وی، فقه جعفری و حنفی هر دو بخش های مهمی از شریعت غرای محمدی هستند و مردم افغانستان هم اعم از شیعه و سنی باهم زندگی برادرانه و دوستانه دارند و همچنان در کنار همدیگر از عزت و استقلال این کشور دفاع خواهند کرد.

همچنان وی گفته است که دولت افغانستان با اتحاد و همفکری کامل همان طوری که تا کنون از پروسه صلح حمایت کرده بعد از این نیز به صراحت و با صداقت تمام از این پروسه ملی حمایت می کند.

معاون دوم ریاست جمهوری، تأکید کرده است که هردو هیأت مذاکره کننده، با وسعت نظر و حوصله و رواداری، همه چیز را در دور میز مذاکره باید حل کنند؛ اما باید دانست که صلح به همه ملت و به همه نیروهای سیاسی و اقوام و اقشار اجتماعی افغانستان تعلق دارد و نمی تواند در انحصار یک گروه باشد و نباید گروه خاصی تلاش کند که نظر خود را بر همگان تحمیل کند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement