خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صنايع دستى زنان در بدخشان به نمايش گذاشته شد

صنايع دستى زنان در بدخشان به نمايش گذاشته شد

Sep 25, 2020 - 11:01

فيض آباد (پژواک، ٤ ميزان ٩٩): نمایشگاه صنایع دستی و فر آورده های زراعتی زنان بدخشان افتتاح گردید.

نمایشگاه صنایع دستی زنان و فرآورده های زراعتی آنان در بدخشان توسط پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ افتتاح و برای یک روز به نمایش گذاشته شد.

زینب عطایی مسئول خدمات حرفوی زنان افغان با خرسندی از حمایت و پشتیبانی رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ از صنایع دستی زنان بدخشان گفت که فراورده های این موسسه، تماما صنایع دستی است که توسط زنان ولايت کار میشود.

وى گفت که در اين صنايع پیراهن، چادر شب حنا، یخن، خامک دوزی و غيره شامل میباشند.

وى ميگويند که در گذشته بیشتر از ۱۵۰ خانم در اینجا مصروف فعالیت بافندگی بودند اما به علت شیوع ویروس کرونا بازار برای فروش محصولات انها کم رنگ گردید و فعلا ٢٥ نفر کار ميکند.

وی افزود: ((بازار فروش صنایع دستی که توسط ما کار میشود در محل این کارگاه است و مشتریان ما از ولسوالی های بدخشان و سایر ولایات کشور هستند که بعد از فرمایشات شان برای شان آماده ساخته میشود و در آدرس های مشخص برایشان جنس تسلیم داده میشود.))

وی گفت که ۸۰ تن از بانوان که از نعمت سواد بی بهره بودند توسط این نهاد صنایع دستی را آموزش دیدند و حالا هر کدام در خانه هایشان مصروف فعالیت های بافندی هستند.

همچان نازنین شهرانی معاون خدمات زنان حرفوی در بدخشان میگوید: ((در این نمایشگاه ما نیز لوازم سفالی را که تعداد هموطنان ما میخواهند خانه های رغزه گی و ساخت و طنی داشته باشند به نمایش گذاشته ایم و بازار فروش آن بر علاوه ولایات افغنستان در کشور های چین و تاجکستان نيز علاقمندان خود را دارد.))

عبدالعلی یفتلی رئیس اتحادیه قالین بافان بدخشان می گوید که صنعت قالین بافی در بدخشان رو به افزایش است.

ميگويند که از ۱۴ سال بدینسو در این ولایت آغاز به فعالیت نموده است و در اين مدت برای بیش از چهار هزار زن زمینه کار را مساعد ساخته است.

وی می افزاید که کار دست آنان مشتریان خارجی دارد و محصولات آنان نیز در کشور های تاجکستان و ایران به نمایش گذاشته میشود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement