خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محقق: صلح توصیه پیشوایان دینی و بهترین گزینه ی زندگی است

محقق: صلح توصیه پیشوایان دینی و بهترین گزینه ی زندگی است

Sep 25, 2020 - 17:11

کابل(پژواک، ۴ میزان ۹۹): محمد محقق، صلح را توصیه پیشوایان دینی و بهترین گزینه زندگی خوانده و از گروه طالبان خواست که گام های شان را به طرف صلح بگذارند، چون ثواب آن بیش­تر از ادای یکسال نماز و گرفتن روزه است.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان که امروز در یک نشستی که به هدف تجلیل از روزجهانی صلح، صحبت می کرد، گفت که دین مبین اسلام، مسلمانان را به اصلاح بین طرف های دیگر تشویق کرده است.

وی افزود: «اصلاح بین دو گروه مسلمان بهتر از یکسال نماز و روزه است و کسی به صلح گام بردارد ثواب آن بیشتر است، بنابر این راه صلح را بپیمائیم و راه صلح بهترین گزینه زندگی است.»

موصوف می گوید که هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان با گردن نرم به دوحه رفته اند و حرف های حساسیت برانگیز نمی گویند تا مبادا صلح تخریب شود.

او تصریح کرد، اگر طالب خوب است و یا بد، تاریخ در مورد قضاوت می کند.

اسدالله سعادتی معاون سیاسی شورای عالی مصالحه ی ملی دیگر از شرکت کنندگان این نشست، با اشاره ادامه ی نیم قرن جنگ و خشونت در کشور، گفت که در حال حاضر افغانستان، نسبت به هر زمان دیگر به صلح شده است.

وی، با ذکر این که اجماع داخلی، منطقوی و بین المللی در خصوص صلح افغانستان به وجود آمده است، گفت که در حال حاضر تلاش ها بر اینست تا مذاکرات صلح افغانستان نتیجه مثبت داشته باشد.

موصوف، با اشاره به استفاده ادبیات مخل از سوی برخی سیاسیون، گفت که استفاده ادبیات زشت، جز تخریب پروسه صلح، نتیجه ی دیگری نخواهد داشت.

معاون سیاسی شورای عالی مصالحه ی ملی، از سیاسیون و طرف های مذاکره کننده خواست که در فصل گفتگوهای صلح، از استفاده ادبیات مخل خود داری کنند.

سعادتی، به خواست های تیم مذاکره کننده طالبان اشاره کرده و علاوه کرد: «امنیت، رفاه، عدالت و آزادی چهار مولفه پروسه های صلح است و این مولفه ها رعایت نشود به صلح و ثبات واقعی نمی رسیم و تقاضای ما از همه طرف ها اینست که وضعیت جدید را درک و تلاش کنند که صلح را بر بنیاد چهار مولفه به پیش ببرند.»

او، با تاکید به خواست های گروه طالبان گفت که افغانستان در حال حاضر به صلح نیاز دارد که بر بنیاد تبعیض استوار نباشد. هر نظامی که به بنیاد تبعیض استوار باشد، کشور را به صلح رسانده نمی تواند.

او تصریح کرد، اگر در گفتگوهای صلح به تبعیض تلاش شود، ممکن که بجای صلح، مردم شاهد یک جنگ دیگری باشند.

خواست طالبان برای پذیرش فقه حنفی همچون یگانه منبع تصمیم گیری و تأکید این گروه بر اصل شمردن توافق نامه امریکا با طالبان، مسایل اختلافی در طرزالعمل مذاکرات صلح افغانستان است.

گفته می شود که نماینده گان جمهوری اسلامی افغانستان که برای هر دو خواست طالبان گزینه‌ های بدیل روی میز گذاشته اند، اما طالبان آن را رد کرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement