خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از سالروز جان باختن "عبدالقهارعاصی" شاعر معاصر کشور یادبود به عمل آمد

از سالروز جان باختن "عبدالقهارعاصی" شاعر معاصر کشور یادبود به عمل آمد

Sep 26, 2020 - 16:43

پاراخ (پژواک، ۵ میزان ۹۹): از بیست و ششمین سالروز جان باختن عبدالقهار عاصی شاعر معاصر کشور، امروز در ولایت پنجشیر یادبود به عمل آمد.

عبدالقهار عاصی شاعر معاصر کشور در سال ۱۳۳۵ خورشیدی در قریه ملیمه ولایت پنجشیر چشم به جهان گشود و در ۷ میزان سال ۱۳۷۳ خورشیدی به آثر اصابت راکت در کارته پروان کابل در گذشت.او چندین اثرِ از خود بجا گذاشته است.

امروز به مناسبت یادبود از عاصی،  برنامه ای تحت نام (قهار عاصی شاعر عشق و آزادی) به اشتراک شمار زیادی از شاعران، نویسنده‌ گان، استادان پوهنتون، پژوهشگران و مسئولان حکومتی در پنجشیر برگزار شد.   

در این برنامه شخصیت عاصی به معرفی و شعرهایش به خوانش گرفته شد.

عبدالودود علی مردان رییس اطلاعات و فرهنگ پنجشیر در این مراسم گفت:« شاعران و پژوهشگران در این برنامه، ظهور عاصی را حادثه‌ی نیک در ادبیات معاصر افغانستان عنوان کرده و بیان داشتند که او همواره درد های سرزمین و هموطنانش را از گلوی شعر فریاد کرده بود»

محمد امین صدیقی معاون ولایت پنجشیر نیز در این مراسم صحبت نموده، گفت: «عاصی شهید در نسل دوم شاعران معاصر افغانستان از چهره‌های طراز اول بود و توانست شرایط سیاسی و اجتماعی کشور را به شکل برجسته در شعر خود بیان کند.»

سید عالم هاشمی یکتن از فرهنگیان درسخرانی اش در مورد عاصی گفت که به باور پژوهشگران حیات و حضورعاصی در ده‌های شصت و هفتاد یکی از حادثه های مهم در تاریخ افغانستان است.

وی افزود، شعر عاصی از نظر موضوع و بینش شاعرانه به گونۀ چشمگیری گسترده و رنگارنگ است.

 رحمت الله بیگانه شاعر و از دوستان نزدیک عاصی، خاطرات عاصی را از زمان حیات او روایت کرده گفت که عبدالقهار عاصی شیفتۀ و شیدای زبان پرشکوه فارسی بود.

عاصی در بهار ۱۳۷۳ خورشیدی با خانواده‌اش به ایران کوچید و در مشهد اقامت گزید، اما مدت کوتاهی پس از اقامت عاصی در مشهد، مقامات ایرانی اجازه ماندن به او ندادند و این شاعر آواره افغانستان، نا امیدانه روانه کشور شد، اما پس از مدتی  خبر درگذشت او بر اثر انفجار هاوان در کارته پروان کابل، در همه جا پخش شد.

«مقامه گل سوری»، «لالایی برای ملیمه»، «دیوان عاشقانه باغ»، «غزل من و غم من»، «تنها ولی همیشه»، «از جزیره خون» و «از آتش از بریشم»، شش مجموعه شعر عاصی است و «آغاز یک پایان» خاطرات اوست از جریان سقوط کابل به دست مجاهدین و جنگهای داخلی نوشته‌است.

 از او شعرهایی چاپ نشده نیز برجای مانده‌است که یکی از آن میان، سفرنامه او به ایران است که شاید نسخه‌ای از آن نزد خانواده‌اش باقی مانده باشد.

فرهاد دریا آوازخوان پرآوازه کشور شماری از شعرهای عاصی را با آهنگ خوانده‌ است و آخرین کتاب عاصی نیز به همت او چاپ شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement