خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هواداران نجیب: مراسم سالیاد "داکترنجیب الله" در زمان لازم برگزار خواهد شد

هواداران نجیب: مراسم سالیاد "داکترنجیب الله" در زمان لازم برگزار خواهد شد

Sep 26, 2020 - 13:36

کابل (پژواک،۵میزان۹۹): کمیسیون تدارک و تدویرهمایش ۲۴مین سالروز مرگ داکتر نجیب الله رئیس جمهور پیشین افغانستان، ضمن انتقاد از ممانعت برگزاری این همایش، اعلام کرد که از این روز در زمان لازم تجلیل خواهد شد.

نجيب الله که در گذشته رئيس استخبارات (خاد) بود، در سال ١٣٦٥ به قدرت رسيد و پنج سال در راس قدرت قرار داشت. او پس از آن که برخی گروه های مجاهدین در سال ۱۳۷۱ کابل را تصرف کردند، به دفتر سازمان ملل متحد در کابل پناه برد.

طالبان در پنجم میزان سال ۱۳۷۵ حکومت مجاهدين را سقوط داد و کابل را تصرف نمودند. آنها شام همان روز نجيب الله و برادر او شاهپور احمدزى را به قتل رساندند و اجساد هر دوی آنها را در چهارراهى آريانای شهر کابل آویزان کردند.

قرار بود امروز هواداران نجیب برای اولین بار سالروز مرگ نجیب را در خیمه لویه جرگه در کابل تجلیل کنند، اما دیروز برخی احزاب مخالفت شان را با این مراسم اعلام کردند و هشدار دادند که مانع این مراسم می شوند.

به دنبال آن، کمیسیون تدارک و تدویر این مراسم، نیز اعلام کرد که دولت افغانستان برای آنها اجازه نداده است که همایش را برگزار کنند. کمیسیون یاد شده امروز در یک نشست خبری در کابل اعلامیه را در مورد منتشر کرد.

در اعلامیه آمده است:« به رغم آماده گی ها به دلایل معلوم و نامعلوم از این برگزاری در تالار یادشده که در اختیار دولت است ممانعت به عمل آمد و از تدویر همایش خلاف تمام مقررات و موازین حاکم بر دستگاه اداری کشور جلوگیری صورت گرفت.»

اعلامیه می افزاید که برگزاری همایش مسالمت آمیز یکی از حقوق اساسی افراد تسجیل شده در اعلامیه حقوق بشر و قانون اساسی افغانستان است، جلوگیری از آن نقض صریح این ارزش دموکراتیک می باشد.

در اعلامیه آمده است که آنها حمایت شان را از روند مذاکرات و مصالحه ملی - که آغاز گر آن دولت داکتر نجیب بود- اعلام می دارند.    

منبع می افزاید که اجماع ملی، روند مذاکرات و در نهایت مصالحه ملی را به نتیجه می رساند و آنها در این راستا آماده تفاهم با همه جوانب می باشند.

منبع درخطاب به هواداران نجیب الله نگاشته است:«به تمام هواداران اعلام می نماییم که در زمان لازم این برگزاری صورت می گیرد که بعدا به اطلاع رسانیده خواهد شد.»

انجنیر احمد شاهین یک تن از اعضای کمیسیون یاد شده در نشست امروز در پاسخ به سوالی گفت:«به اساس هدایت شفاهی، دیروز تالار به روی ما بسته شد و اجازه ندادند که ما همایش را برگزار کنیم.»

جنرال امرالله امان عضو دیگر این کمیسیون گفت:«جلوگیری از برگزاری این همایش نقض قانون اساسی، اعلامیه حقوق بشر و نقض دموکراسی بود، در حالی که نشست میان هیات های دوطرف در قطر جریان داشت ما تصمیم داشتیم که حمایت خود را از مذاکرات اعلام بکنیم اما به دلایل نا معلوم برای ما اجازه داده نشد.»

اعضای کمیسیون یاد شده گفتند که در روز برگزاری همایش، جزییات ممانعت را با ملت همه گانی خواهند ساخت .

قابل ذکر است که شماری از هواداران داکتر نجیب الله امروز در مقابل خیمه لویه جرگه  نيز تجمع کرده و مخالفت شانرا با این تصمیم حکومت اعلام کردند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement