خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت صحت عامه: زمینۀ تولید دوا در داخل کشور فراهم مى گردد

وزارت صحت عامه: زمینۀ تولید دوا در داخل کشور فراهم مى گردد

Sep 26, 2020 - 14:40

کابل(پژواک ، ٥ ميزان ٩٩): وزارت صحت مى گويد، مصرف صدها مليون دالردرسال براى توريد دوا به افغانستان؛ ضربۀ شديد اقتصادى به کشوربوده ؛ اما  تلاش دارند تا زمینۀ تولید دوا در داخل کشور فراهم مى گردد.

داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر صحت عامه،که امروز ٥ ميزان در مراسم تجليل از روز جهانی فارمسست زير شعار «تحول در صحت جهانی» صحبت مى کرد، نقش فارمسستان را در راستای ارایۀ خدمات صحی مهم تلقى کرد.

وى افزود:« برای ارتقای ظرفیت فارمسستان، در تلاش استیم تا زمینۀ برنامه اکمال تخصص را برای این رشته فراهم نموده و با توجه به اهمیت این رشته و به پاس خدمات فارمسستان ، روز جهانی فارمسست در تقویم سکتور صحت درج کنيم.»

موصوف افزود، که کمبود دوا و عدم در نظرداشت توازن در نرخ دوا از جمله چالش‌های مهم در دواخانه‌ها می‌باشد که تلاش‌ها برای رفع این مشکلات جریان دارد.

عثمانى دربخشى ازصحبت هايش گفت: « سالانه حدود ٤٠٠ تا ٥٠٠ ميلیون دالر برای تهیه دوا به بیرون از کشور به مصرف می‌رسد که این خود یک ضربۀ به اقتصاد کشور است و ما در تلاش استیم تا زمینه تولید دوا را در داخل کشور فراهم نمائیم. »

از سوی هم، داکتر عبدالکریم طوطاخیل نماینده ادارۀ امور ریاست جمهوری، درصحبت هايش گفت که این رشته یک رابطه زنجیره یی با تمام رشته های طبی دارد و باید رشتۀ فارمسی مورد حمایت بیشتر قرار گیرد.

در حین حال، داکتر محمد ژکفر رییس اتحادیه سراسری فارمسستان افغانستان،  درحاليکه رشته فارمسی را از شغل‌های مهم در سکتور صحت و مدیریت امراض خواند ، از رهبری وزارت صحت عامه خواست تا این رشته را در تمام عرصه‌ها به خصوص ارتقای ظرفیت فارمسستان حمایت نماید.

به گفته او در حال حاضر در ٣٤ ولايت کشور حدود هشت هزار فارمسست مسلکى وجود دارد ؛ اما کافى نمى باشد بايد در اين بخش افراد بيشتر آموزش داده  شوند.

موصوف مى گويد که سالانه حدود ٦٠٠ فارمسست از پوهنتون کابل و حدود ٦٠٠ تن ديگر از پوهنتون بلخ فارغ مى شوند.

برمبناى معلومات ژکفر، قرار است که سال آينده پوهنځى هاى فارمسى در پوهنتتون هاى هرات و کندهار نيز ايجاد و محصلين بيشتر در اين بخش اموزش داده شوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement