خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئیس جمهور غنی با خبرنگارانی که از دوحه برگشته اند، دیدار کرد

رئیس جمهور غنی با خبرنگارانی که از دوحه برگشته اند، دیدار کرد

Sep 27, 2020 - 18:09

کابل (پژواک،٦ميزان ٩٩): رئیس جمهور غنی مى گويد، با وجود آنکه راه صلح دشوار است؛ اما باید دریچۀ صلح را به دروازه، جاده و دهلیز صلح مبدل نماییم. ما به نیمه راه منتظر بوده نمی توانیم و نه هم صلح را که خواست اساسی مردم ماست، فراموش می توانیم .

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور اين آظهارات را ظهر امروز با خبرنگارانی که به منظور پوشش خبری جریان مستقیم مذاکرات هیأت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان به دوحه پایتخت قطر رفته بودند، در ارگ دیدار کرد .

در خبرنامه که ارگ به دسترس  آژانس خبرى پژواک رسيده ، گفته است که  ابتدا وحید عمر مشاور ارشد رئیس جمهور و رئیس اداره ارتباطات عامه و استراتیژیک، ضمن خوش آمدید به خبرنگاران متذکره در رابطه به تجارب و تلاش های اطلاع رسانی آنان و فعالیت های رسانه ها، به رئیس جمهور معلومات مختصر ارائه نمود .

سپس خبرنگارانی که از دوحه برگشته بودند، در مورد دیدارها، مصاحبه ها و صحبت های شان با هیأت دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، معلومات، چشم دیدها، تجربه ها و خاطرات شان را با رئیس جمهور غنی، شریک ساختند .

رئیس جمهور غنی ضمن خوش آمدید به خبرنگارانی که از دوحه برگشته اند، گفت:(( ما برای آغاز مذاکرات رو در رو، موانع موجود را با خرد جمعی افغان ها، برداشتیم .))

رئیس جمهور با اشاره به نقش رسانه ها و خبرنگاران، گفت که ضمن بحث اساسی در بارۀ آینده، باید به سوالات مردم پاسخ گفته شود، زیرا جامعه باز ما تصمیم آزادانه می گیرند و در اینجا یک ارادۀ ملی موجود است .

رئیس جمهور با تاکید گفت :(( هیچ قوتی ماهیت نظام و فصل های اول و دوم قانون اساسی را تغییر داده نمی تواند و آغوش جمهوریت بسیار کلان است. وی افزود که جلوگیری از تصادم هدف ما بوده و ظرفیت آنرا نیز داریم.))

رئیس جمهور غنی گفت که ویروس کرونا ضعف جهان و منطقه را نمایان کرد، از موج اول آن به آسانی عبور کردیم، اما تغییرات اقلیمی و موج پنجم تروریزم هنوز هم خطراتی است که مانند بسیاری از کشورها، ما را تهدید می کند و برای مدیریت آن باید به گونه مشترک، اقدامات اساسی صورت گیرد.

محمد اشرف غنی گفت که طالبان باید بدانند که با کدام گروه خاص نه، بلکه با جامعه مواجه اند و جهان نیز این را درک کند، خطراتی را که این ها به افغانستان آورده اند، هنوز هم رفع نشده است .

رئیس جمهور درادامه صحبت هايش افزود: "به بحث صریح ملی در داخل نیاز داریم و همچنان صدای رسای زنان و جوانان هم شنیده شود. جامعه به ثبات و حدود فکری و اخلاقی نیاز دارد و باید به اصول خود به نتیجه برسد."

 وی افزود که بالای نیروی بشری و آزادی بیان، سرمایه گذاری های بیشتر خواهد شد.

 رئیس جمهور غنی در اخیر سخنانش گفت: "با وجود آنکه راه صلح دشوار است، اما باید دریچۀ صلح را به دروازه، جاده و دهلیز صلح مبدل نماییم. ما به نیمه راه منتظر بوده نمی توانیم و نه هم صلح را که خواست اساسی مردم ماست، فراموش می توانیم ."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement