خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

چرا گفتگوهای بین الافغانی در قطر با کندی مواجه و متوقف شده است؟

چرا گفتگوهای بین الافغانی در قطر با کندی مواجه و متوقف شده است؟

Sep 27, 2020 - 16:34

کابل (پژواک، ۶ میزان ۹۹): جلسه افتتاحیۀ رسمی مذاکرات بین الافغانی میان طالبان و دولت جمهوری اسلامی افغانستان حدود ۱۵ روز پیش در قطر برگزار شده است، اما تاکنون هر دو طرف در مورد طرزالعمل و اجندا به کدام توافق نرسیده اند.

در این مراسم که بتاریخ ۲۲ ماه سنبلۀ سال روان (۱۲ سپتمبر) در دوحه برگرار شده بود، مایک پمپیو وزیر خارجۀ امریکا، داکتر عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان و شماری دیگر از مقامات عالی رتبۀ بین المللی در آن اشتراک و صحبت کردند.

دو روز پس از این مراسم، کمیتۀ کاری بین دو طرف تشکیل شده است  تا در مورد طرزالعمل و اجندا در گفتگوهای رو در رو به توافق برسند.

اما در دو هفتۀ گذشته میان دو طرف پنج تا شش نشست صورت گرفته است، اما بر طرزالعمل و اجندا به کدام موفقۀ ای نرسیده اند.

یک عضو هیئت گتفگو کنندۀ افغانستان به شرط نگرفتن نامش به آژانس خبری پژواک گفته است که در نخست بر دو موضوع اختلاف وجود داشت که یکی آن حل شد.

منبع افزوده است که اختلافات بر این بود که طالبان به جنگ بیست سال گذشته جهاد می گفتند، اما تیم دولتی این را تایید نمی کردند، موضوع دیگر در مورد فقه حنفی بود.

به گفتۀ وی، طالبان می خواهند که موضوعات اختلافی از روی فقه حنفی حل شود، اما هیئت دولتی می گویند که در این بخش باید فقه جعفری نیز شامل باشد.

اکنون طالبان موضوع سوم اختلافی را هم مطرح کرده اند، ملا خیرالله خیرخواه یکی از اعضای هیئت طالبان در دوحه می گوید که اساس مذاکرات بین الافغانی توافقنامه طالبان با ایالات متحده است و بر اساس این توافق نامه کارها پیش میبرد.

اما دولت افغانستان می گوید که آن یک توافق جداگانه است، آنها با طالبان مذاکره را به ګونه نو وبه یک توافق دیګری میرسند.

ملا خیرخواه در مصاحبه تازه گفته است که اگر طرف مقابل این نقاط اساسی را که قبول ندارد، که ګفتګوهای جاری به اساس توافقنامه امریکا و طالبان صورت نمیګیرد، پس نیاز به ګفتګوها نیست.

وی همچنین هیئت دولت افغانستان را متهم نمده است که هیئت افغان در روند ګفتګوها قصداً موانع را ایجاد میکند او میخواهد که این پروسه را به تاخیر ببرد.

در مورد حل اختلاف دوم، ملا خیرخواه افزود که طالبان می خواهند که اگر در حالی مذاکرات کدام اختلاف یا تفاوت نظر ایجاد می شود، برای حل آن باید به مذهب حنفی رجوع شود.

اما موصوف مدعی است که اعضای شیعه مذهب هیئت گتفگو کنندۀ دولت افغانستان می خواهند که در این بخش از فقه جعفری نیز یاد آوری کنند.

این عضو هیئت مذاکره کننده می گوید، مذهب حنفی از قرنها در افغانستان موجود است، اما تاکید آنها بر این مذهب تنها محدود به این مذاکرات است.

به گفته وی، اگر توافق می شود و قانون اساسی در آینده مورد بحث قرار می گیرد، پس در این صورت افراد از مذاهب دیگر می توانند بر موضوع بحث کنند.

تاکنون نه دولت افغانستان و نه هم هیئت مذاکره کنندۀ افغانستان در دوحه به آخرین ادعاها و اظهارات طالبان پاسخ داده اند.

اما نجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان می گوید که رسیدن به توافقهای مشترک زمانگیر است، اما آنها قدم به قدم پیش می روند.

از سوی هم، داکتر عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان طی یک کنفرانس ویدیویی با هیئت جمهوری اسلامی افغانستان در قطر از صبر، هماهنگی و اتحاد این هیئت تشکر و قدردانی کرده است.

داکتر عبدالله افزود: "شما برای انجام یک ماموریت بزرگ ملی با پیام صلح به قطر رفته اید و مردم و دولت افغانستان با یک صدا از شما حمایت می کنند."

در طی این گفتگوها، معصوم استانکزی به نمایندگی از تیم مذاکره کننده دولت از رهبری جمهوری اسلامی افغانستان برای حمایت از تلاش های صلح تشکری کرده است و به آنها در مورد آخرین تحولات و تغییرات مذاکرات صلح معلومات داده است.

شاه حسین مرتضوی مشاور رئیس جمهور در تویتر نوشته است که فقط در رابطه به موضوع خارج شدن نیروهای امریکایی، طالبان و امریکا ۱۸ ماه بحث کردند، حالا که بین حکومت و طالبان موضوعات بیشتر است، پس باید برای سالها حوصله و صبر صورت گیرد.

شفیق همدم آگاه امور سیاسی در رابطه به آغاز نشدن گفتگوهای بین الافغانی در دوحه می گوید که برای این مذاکرات نه حکومت افغانستان و نه هم طالبان آمادگی دشتند.

وی به پژواک گفت که روند موجود در دوحه یک حالت طبیعی و عادی نیست، بلکه روندی تحت فشار ایالات متحدۀ امریکاست که آن کشور می خواهد هرچه زودتر از این روند به عنوان یک دستاورد استفاده کند تا در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده به ترمپ مفاد برسد.

همدرد می گوید: ((ما در آوایل هم به این اشار کردیم که جنگ چهل سالۀ افغانستان ابعاد و مشکلات زیادی دارد، بطور مثال منافع متضاد قدرتهای بزرگ همسایگان، منطقه و جهان، شکافهای بوجود آمده فکری در طی ۲۰ سال گذشته، تنشهای قومی، مذهبی، سمتی و زبانی و به طور کلی تصاحب قدرت آنچیزی است که اوضاع را متزلزل کرده است.))

به گفتۀ وی، اگر رسیدن به یک صلح پایدار و ثبات می خواهید، پس باید یک راه طولانی طی شود و عزم قوی را داشته باشید.

احمد سعیدی آگاه دیگر امور سیاسی نیز می گوید که با گذشت پانزده روز در قطر تاهنوز بر اصول، مقررات و اجندا هیچ پیشرفت صورت نگرفته است.

وی نیز از فقه حنفی اساس معاهده با ایالات متحدۀ امریکا، جنگ و جهاد موضوعات اختلافی را یاد کرده است.

اما وی می افزوید که دولت افغانستان به آتش بس تاکید می کند، اما در ابتدا با مخالفت طالبان روبرو می شود.

سعیدی ابراز امیدواری کرد است که با سفر داکتر عبدالله به پاکستان بر مذاکرات صلح تاثیر مثبت خواهد کرد و با فشار پاکستان بر طالبان در این روند پیشرفت صورت خواهد گرفت.

به بیان وی، هیچ کس نمی تواند از نفوذ پاکستان بر طالبان انکار کند، اما پاکستان این فشار را نیز به نفع خود استفاده خواهد کرد.

سعیدی تاکید می کند که در مذاکرات بین الافغانی در حالی پیشرفت می شود که با تحمل یکدیگر منافع ملی کشور را در نظر گرفته شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement