خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله : افزایش خشونت‌ها مذاکرات صلح را ضربه می‌زند

عبدالله : افزایش خشونت‌ها مذاکرات صلح را ضربه می‌زند

Sep 28, 2020 - 16:42

کابل (پژواک، ٧ ميزان ٩٩) : داکترعبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی مى گوید که مذاکرات صلح به کُندی پیش می‌رود و متأسفانه میزان خشونت هم بالاست و این به تلاش‌های صلح ضربه می‌زند.

داکترعبدالله عبدالله، صبح امروز ٧ ميزان در رآس يک هيئت بلند پايۀ حکومت افغانستان وارد اسلام اباد شد و در ميدان هوايى ازسوى مقامات پاکستانى مورد استقبال قرارگرفت.

رئيس شوراى عالى مصالحه ملى و هیأت همراهش، در اسلام‌آباد با شاه‌محمود قریشی وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی پاکستان ملاقات کرد.

وزیر امور خارجۀ پاکستان، ضمن خوش‌آمديد گویی به هیأت بلند پایۀ افغانستان، گفت که این سفر روابط میان دو کشور را وارد مرحلۀ تازه‌یی می‌سازد و نیاز است فصل جديدي در روابط دو کشور گشوده گردد.

قریشی با تأکید بر احترام به استقلال و حاکمیت ملی افغانستان، گفت : "ما متعهد به عدم مداخله در امور داخلی افغانستان می‌باشیم. "

وزیر خارجۀ پاکستان از تلاش‌های صلح در افغانستان اعلام پشتیبانی کرد و گفت: "صلح در افغانستان صلح در پاکستان است."

وی افزود : "ما باور داریم که مشکل افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و تنها راه‌، گفت‌وگو و مذاکره است."

قریشی مذاکرات دوحه را تاریخی خواند و گفت که باید از این فرصت استثنایی استفاده صورت گیرد.

پیشرفت‌هایی که در مذاکرات صورت گرفته و این باید باعث کاهش خشونت و آتش‌بس سراسری شود. او گفت که در همین اتاق با نمایندگان طالبان دیدار کرده و به آنها گفته که صلح بازنده‌یی ندارد.

او گفت که نباید از خاک پاکستان و افغانستان علیه یک‌دیگر استفاده صورت گیرد و ارادۀ سیاسی در این زمینه وجود دارد.

داکتر عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی با تشکر از دعوت و میزبانی جمهوری اسلامی پاکستان، با اشاره به آخرین سفرش به اسلام‌آباد در جرگۀ مشترک منطقوی در سال ٢٠٠٨ گفت که روابط میان دو کشور فراز و فرودهای زیادی داشته و اکنون با روحیۀ دیگری به اسلام‌آباد آمده‌اند. 

عبدالله از حمایت نخست‌وزیر پاکستان از کاهش خشونت و آتش‌بس در افغانستان استقبال کرد و گفت که اگر از فرصت تاریخی پیش رو استفاده صورت نگیرد، بحران تشدید می‌شود. رییس شورای عالی مصالحه ملی تأکید کرد که اکثریت مطلق مردم افغانستان خواهان صلح و ختم جنگ هستند. افغانستان با سال‌های ٢٠٠١ تغییر کرده و باید از دست‌آوردهای ملی حفاظت و حراست صورت گیرد.

موصوف از جمهوری اسلامی پاکستان به خاطر تشویق طالبان برای شرکت در گفت‌وگوهای صلح قدردانی کرد و اما گفت که مذاکرات صلح به کندی پیش می‌رود و متأسفانه میزان خشونت هم بالاست و این به تلاش‌های صلح ضربه می‌زند.

رییس شورای عالی مصالحه ملی خاطر نشان ساخت که تروریزم تهدیدی برای همۀ کشورهای منطقه است و تأمین صلح پایدار و عادلانه در افغانستان به سود همۀ کشورهای منطقه و همسایه می‌باشد.

عبدالله، با قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی پاکستان از مهاجرین افغان گفت که طرف‌دار تحکیم روابط میان دو کشور در سطوح مختلف به‌ویژه در عرصه‌های اقتصادی، ترانزیتی و تسهیل صادرات و واردات کالاها هستند.

رییس شورای عالی مصالحه ملی در پایان دیدارش از مقر وزارت خارجۀ پاکستان در صحن آن وزارت نهال غرس کرد. قرار است داکتر عبدالله در جريان اين سفر با رييس جمهور، صدراعظم و قوماندان ارتش پاکستان نيز ديدار کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement