خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بانک جهانى براى رُشد اقتصادى١٠٠ ميليون دالر با افغانستان کمک کرد

بانک جهانى براى رُشد اقتصادى١٠٠ ميليون دالر با افغانستان کمک کرد

Sep 29, 2020 - 11:30

کابل (پژواک، ٨ ميزان ٩٩) : بانک جهانى اعلان کرده است که براى رُشد اقتصادى ١٠٠ ميليون دالر را با افغانستان کمک مى کند.

در خبرنامه  اى مطبوعاتى بانک جهانى در کابل که امروز به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده آمده است، هیأت مدیره  بانک جهانی، دو بستۀ کمک بلاعوض مالی اداره انکشاف بین المللی (IDA) را  که بخش فراهم کننده کمک های مالی گروپ بانک جهانی برای فقیر ترین کشور های جهان است، به ارزش مجموعی ۲۱۰ میلیون دالر امریکایی، به عنوان بخشی از یک بسته ۳۸۰ میلیون دالری، تصویب کرده است.

منبع افزوده است، قرار است این بسته مالی در راستای کاهش اثرات اقتصادی شیوع ویروس کوید-۱۹ بالای خانواده‌های آسیب پذیرافغان، حمایت از زنجیره‌های حیاتی عرضه کنندۀ مواد غذایی، و فراهم کردن حمایت های اضطراری برای دهاقین، به مصرف برسد.

بانک جهانى گفته است، این بسته مالی مرکب از ۵۵ میلیون دالر سهم اداره انکشاف بین المللی و  ۴۵ میلیون دالر سهم صندوق بازسازی افغانستان می باشد.

منبع افزوده است، هدف این پروژه بهبود مصئونیت غذایی با افزایش محصولات غذایی محلی و تقویت زنجیره ‌های تجارتی عرضه مواد غذایی، به ویژه گندم منحیث غله اساسی برای بیشتر از ۷۰ در صد نفوس افغانستان، می‌باشد.

به همین گونه، این پروژه در محلات روستایی زمینه اشتغال زایی کوتاه مدت را  از طریق انکشاف و بازسازی زیربنا ها و تسهیلات زراعتی مانند ایجاد سیستم های آبیاری، فراهم خواهد کرد.

درادامۀ خبرنامه آمده است، تدابیر اتخاذ شده جهت جلوگیری از شیوع کووید-۱۹ در مناطق روستایی فعالیت های سکتور زراعت را مختل کرده است که به اثر آن دهاقین افغان نتوانسته اند محصولات زراعتی شان را به موقع جمع آوری نمایند، در حالی که در شهرها نرخ مواد غذایی به علت کاهش عرضه در حال بلند رفتن است، به همین دلیل این موضوع نیاز به توجه فوری دارد.

 هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی برای افغانستان می گوید: "به اثر شیوع  ویروس کووید-۱۹ شرایط زندگی میلیون‌ها خانواده افغان شدیداً آسیب دیده است. این کمک‌های مالی حکومت افغانستان را در رفع نیازمندی ‌های عاجل اکثر خانواده‌ها و حصول اطمینان از این که دهاقین افغان در زمانی که روند واردات و صادرات به شدت مختل گردیده اند، به کشت و  تولید مواد غذایی شان ادامه دهند، کمک خواهد کرد. این کمک فرصت‌های اقتصادی را توسعه بخشیده و برای تعداد زیاد اهالی روستاها زمینه های اشتغال زایی را ایجاد خواهد کرد".

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement