خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخوردهای لفظی میان هواداران "مجاهدین" و "نجیب" نشست امروز ولسی جرگه را مختل کرد

برخوردهای لفظی میان هواداران "مجاهدین" و "نجیب" نشست امروز ولسی جرگه را مختل کرد

Sep 30, 2020 - 15:25

کابل (پژواک،۹میزان۹۹): نشست امروز ولسی جرگه به دلیل تنش لفظی میان اعضای موافق و مخالف برگزاری مراسم سالیاد داکتر نجیب الله رییس جمهور پیشین افغانستان و هرج و مرج ناشی از این بحث ها، بدون بحث روی مسایل شامل آجندا پایان یافت.

قراربود از ۲۴مین سالروز مرگ داکتر نجیب در پنجم میزان در تالار لویه جرگه در شهر کابل بزرگداشت شود، اما حکومت پس از آن مانع این برگزاری این مراسم شد که شماری از احزاب سیاسی با تدویر این مراسم مخالفت کردند.

هواداران نجیب درحالی تاکید داشته اند که این مراسم را فردا (پنجشنه) برگزار می کنند که شماری از احزاب سیاسی بار دیگرامروزهشدار دادند که اگر حکومت مانع این مراسم نشود، آنها دست به کارخواهند شد و در آن صورت مسوولیت متوجه حکومت خواهد بود.

در نشست امروز ولسی جرگه شماری از نماینده گان با برگزاری سالیاد مرگ داکتر نجیب مخالفت کردند و شماری دیگر تاکید داشتند که بر بنیاد قانون اساسی هیچ کس نمی تواند از برگزاری اجتماعات مسالمت آمیزجلوگیری کند.

الله گل مجاهد نماینده مردم کابل در ولسی جرگه گفت که نباید حکومت با اجازه دادن به برگزاری سالیاد نجیب بر زخم یتیمان، بیوه ها و معلولین نمک پاش دهد.

او از نیروهای امنیتی خواست تا جلو برگزاری این مراسم را بگیرند؛ در غیر آن ممکن اجازه دادن به برگزاری این مراسم سبب دشمنی خانه به خانه در کشور شود

انجنیر محمد عالم قرار نماینده مردم لغمان در ولسی جرگه نجیب را «کافر و مرتد» خواند و گفت که تجلیل از سالیاد او توهین به خون یک میلیون شهیدی است که در برای آزادی کشور جان داده اند.

او افزود:«اگر غفلت شود، عواقب آن بر دوش برگزار کنندگان مراسم خواهد بود، در ۲۰ سال چنین کاری نشده و حالا هم نباید چنین مراسم برگزار شود.»

اما شاهپور حسین زوی نماینده مردم لوگر در ولسی جرگه گفت:«از یک طرف گفتگوهای صلح جریان دارد و از طرف دیگر صدای تعصب بلند می ‌شود، من فرزند یک قوماندان مجاهد استم؛ اما حالا زمان این گذشته که ما فتوای کفر را بر کسی صادر کنیم، این وطن از همه افغان بوده و است، داکتر نجیب، مجاهدین و یا طالبان همه افغانان بودند و هستند.»

به گفته او، حرف ‌های کوچک نباید در این وطن بزرگ نمایی شود.

او می گوید:« همه مجاهدین جهاد کرده ‌اند، ولی نباید حالا کسی به نام این که جهاد کرده بار دیگر وطن را زیر و زبر کند، در افغانستان هیچ کس نمی‌ تواند ادعا کند که برحق است، پس از دوره حکومت آقای مجددی چه خون‌ هایی که در کابل نریخت، مسوولیت این بردوش چه کسانی است.»

وی می گوید که برگزاری اجتماعات مسالمت آمیز به اساس قانون حق همه است و در صورتی که برای دیگران فرصت داده می شود باید جازه داده شود که مراسم سالیاد داکتر نجیب نیز برگزار گردد.

بلقیس روشن نماینده مردم فراه در این جرگه گفت:«کسانی که در طول چهل سال به انواع مختلف در افغانستان معامله و خیانیت کرده اند، هیچ گاهی مردم افغانستان آنان را نمی ‌بخشند و در اینجا هیچ رهبری وجود ندارد که به نحوی معامله نکرده باشد، از کودتای هفت ثور ۱۳۵۷ تا امروز که در دوحه وطن فروشی جریان دارد.»

او می گوید که  حالا وقت آن رسیده است که مردم افغانستان متحد شوند و دیگر به تقسیمات باور نداشته باشند.

شیر محمد آخند زاده نماینده مردم هلمند دراین جرگه گفت:«ما نمیدانیم که چرا امسال بعد از ۲۳سال تصمیم برگزاری سالیاد کشته شدن نجیب گرفته شد، باید مردم متوجه باشند که اختلافات شان و دامن زدن به این موضوع ریختن آب در آسیاب دشمن نباشد.»

عبدالغفار خاورین نماینده مردم خوست گفت:«به اساس قانون، برگزاری اجتماعات حق هرافغان است؛ اما از این که یک بار اجازه برگزاری داده می شود و باردیگر مانع آن می شود، بازی با احساسات مردم است و ادامه این وضعیت به قیمت جان مردم تمام خواهد شد.»

او ازحکومت خواست تا با همه مردم یک سان برخورد داشته باشد و اجازه ندهد که زیر نام این و آن بار دیگر مردم میان خود درگیر شوند.

میررحمان رحمانی رییس ولسی جرگه  گفت که برگزاری اجتماعات و تظاهرات طبق ماده ۳۶ قانون اساسی برای مقاصد جایز و صلح آمیز بدون حمل سلاح مجاز است و اما اگر تجمعات به تحکیم برادری و وحدت ملی نه بلکه باعث عمیق ‌تر شدن اختلافات و منازعه گردد، خوب است که برگزار نشود.

بعد از این صحبت های رییس ولسی جرگه، شماری از اعضای این جرگه تصمیم داشتند تا در مخالفت با برگزاری سالیاد داکتر نجیب اعلامیه ای را که آماده کرده بودند به خوانش بگیرند، اما رییس جرگه اجازه خوانش آن را نداد.

رحمانی گفت:« جهاد و مقاومت از افتخارات مردم افغانستان است و مقدس است، اما متاسفانه برخى ها جنایاتی را هم مرتکب شده ‌اند و جنایتکاران هم مشخص ‌اند.»

اما قاضی نذیر احمد حنفی نماینده مردم هرات در ولسی جرگه و یکی از مخالفین برگزاری سالیاد داکتر نجیب گفت:«به هیچ عنوان کشیدن روس ‌ها از افغانستان جنایت نیست.»

او می گوید که به قیمت سراش اگر تمام هم شود اجازه نمی دهد که سالیاد نجیب برگزار شود.

اما رحمانی در پاسخ به حنفی گفت:«۶۰ هزار کابلی که پس از تسلط مجاهدین بر کابل کشته شدند، آنها را کی کشت؟ این جنایت نیست چیست؟. کابل را کی تخریب کرد، ما نباید به جزییات برویم.»

سرانجام هرج و مرج در نشست امروز رخ داد و مخالفان برگزاری سالیاد نجیب به سوی رییس جرگه رفتند و رحمانی در حالی نشست را ختم شده اعلام کرد که روی آجندای امروز بحث نشده بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement