خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هیأت:مواد کمکی برای سیلاب زده گان پروان در ده ذخیرگاه پنهان کرده شده بودند

هیأت:مواد کمکی برای سیلاب زده گان پروان در ده ذخیرگاه پنهان کرده شده بودند

Sep 30, 2020 - 15:08

چاریکار (پژواک، ۹ میزان ۹۹): هیأت ولسی جرگه مدعی است که حکومت محلی پروان، مواد کمکی برای سیلاب زده گان را در ده ذخیرگاه پنهان کرده بود؛ اما والی پروان تاکید دارد که این مواد برای جلوگیری از دستبرد ذخیره شده بود.

سیلاب ها در شب پنجم سنبله در پروان سرازیر شد و خسارات هنگفت جانی و مالی را در مرکز این ولایت وارد کرد.

بر بنیاد معلومات مقام های محلی، در این سیلاب ها ۱۵۷ تن جان باخته، ۱۳۸ تن زخمی شده، پنجاه تن لادرک می باشند، حدود ۵۰۰ منزل رهایشی کاملا و ۱۵۰۰ منزل قسماً تخریب شده است.

ولسی جرگه در حالی هیأت حقیقت یاب پنج نفره به ریاست الله گل مجاهد توظیف نموده است تا چگونگی روند کمک ها به سیلاب زده گان پروان را بررسی کند که برخی سیلاب زده ها از عدم رسیدن مواد کمکی به آنها و توزیع غیرعادلانه کمک ها شکایت دارند.

این هیأت، حکومت محلی پروان را به پنهان کاری و توزیع ناعادلانۀ کمک ها به سیلاب زدگان متهم می کند.

اعضای هیأت موظف می گویند، از ده ذخیره گاه مواد کمکی به سیلاب زدگان دیدن کرده است که هنوز باز نشده است.

عبدالظاهرسالنگی، نمایندۀ مردم پروان در ولسی جرگه و عضو این هیأت که امروز(نهم میزان) با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت:« ده دیپوی پُر ازمواد را که شامل آرد، برنج، روغن، کنسروهای نخود، لوبیا و ماهی، شیر، بوجی های شکر، مواد شوینده، صدها تخته قالین ایرانی، ده ها لوله فرش ۳۰ تا ۳۵ متره و هزاران بستۀ مواد غذایی که پنهان بود را دریافت کردیم.»

سید احمد سیلاب، نمایندۀ مردم کندهار در ولسی جرگه و عضو دیگر هیأت هنگام دیدار از دیپوهای مواد غذایی و غیر غذایی در مرکز پروان، حکومت محلی را به توزیع غیرعادلانۀ مواد کمک شده متهم کرده است.

سیلاب گفت:« در حالی که مردم در وضعیت بد زندگی می کنند، حکومت محلی پروان به جای توزیع مواد کمکی، آن را در کانتینرها ذخیره کرده است.»

این در حالی است که فضل‌الدین عیار، والی پروان چند روز پیش در یکی از سخنرانی هایش در حضور سرپرست وزارت اقتصاد که به این ولایت سفر کرده بود گفت، اگر مواد کمکی به سیلاب زده گان پروان ذخیره می شد، مردم این ولایت می توانستند تا یک سال دیگر مرغ پلو بخورند.

اما عیار امروز در پاسخ به سخنان هیات ولسی جرگه گفت، مواد کمکی که در دیپوها است، محمولۀ کمک های ایران، وزارت دولت در امور مبارزه با رویدادهای طبیعی و برخی از نهادهای دیگر است که به منظور جلوگیری از دستبرد و توزیع آن در فرصت مناسب ذخیره شده است.

وی گفت:«این یک پنهان کاری نیست، شاید ما در دیپوهای ما هزار رقم چیز داشته باشیم، یکی توطئه است، یک گپ سازی و یکی فریکسیون بازی ها است، یکی عقده های شخصی است، کسی که پاک است از محتسب چی باک است، تمامی مواد کمکی ثبت و راجستر می شود، این قسم نیست که در دیپو بانیم پشت سر معامله شود.»

عیار تاکید می کند که حاضر است از هر زره ‌یی کمک های انجام شده به سیل زده‌گان پروان حساب دهد.

با این حال، محمد صبور یک تن از باشنده گان شهرک مسعود شهر چاریکار مرکز پروان سوگند یاد کرده گفت:« به اثر سیلاب ها تمامی وسایل خانه ام از بین رفت، سه بار هیات به بررسی آمد، نام گرفت، مگر یک توته که بگویی کمک به ما نشده است.»

به گفته او این در حالی است که برخی کسانی که از اثر سیلاب ها متضرر هم نشده، مواد کمکی را دریافت کرده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement