خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​١٨٠ زندانى محکوم به اعدام در هرات منتظر فيصله محکمۀ نهايى هستند

​١٨٠ زندانى محکوم به اعدام در هرات منتظر فيصله محکمۀ نهايى هستند

Sep 30, 2020 - 15:52

هرات (پژواک، ٩ میزان ٩٩): مدير زندان هرات ميگويد که در حال حاضر١٨٠زندانی بر اساس فیصلۀ دو محکمه در هرات به اعدام محکوم شده اند و فیصلۀ محکمۀ سوم که در کابل برگزار می گردد، تاکنون مواصلت نه ورزیده است.

سمونوال میوند صمدی مدیر زندان مرکزی هرات امروز در يک نشست خبرى گفت که این شمار زندانیان به جرم قتل های مرموز، اختطاف منجر به قتل و بعضی جرایم سنگین دیگر بر اساس فیصلۀ دو محکمه،به اعدام محکوم شده اند.

او افزود: "ما ١٨٠ نفر اعدامی در زندان هرات داریم که تاکنون فیصله محکمه سوم که از سوی مرکز کشور میشود، برای ما مواصلت نه ورزیده است."

موصوف همچنان بیان داشت که در جریان سال جاری ٨٢ زندانی طالب بر اساس فرامین ریاست جمهوری از زندان هرات رها شدند و اکنون ٢٧٠ زندانی ديگرطالبان نیز در این زندان در حبس به سر میبرند.

مدیر زندان هرات همچنان افزود، در میان زندانیان این ولایت پنج تبعۀ خارجی نیز شامل اند.

اين درحاليست که چندی پیش نیز شماری از زندانی ‎های اعدامی در زندان هرات از بی سرنوشتی شان ابراز نگرانی کرده و دست به اعتصاب زده بودند.

این زندانیان گفته اند که از سال‌ها به این سو منتظر فیصلۀ محکمۀ سوم هستند اما تاکنون فیصله  نشده است.

 در همین حال جواد عمید فعال مدنی و حقوق بشری در هرات به پژواک از بی سرنوشتی زندانیان اعدامی در کشور به ویژه هرات ابراز نگرانی کرد.

وی بی سرنوشتی این  تعداد زندانیان را یک نوع شکنجۀ روحی دانست و گفت که باید ستره محکمۀ افغانستان سرنوشت زندانیان اعدامی را روشن بسازد .

به گفتۀ موصوف: "من فکر میکنم این یک نوع شکنجه روحی است بخاطریکه از سال ها به این طرف در بی سرنوشتی به سر میبرند و باید ستره محکمه فیصله خود را در مورد این افراد بکند که بلاخره این ها اعدام میشوند یا کدام تصمیم دیگر در قبال این افراد دارند."

هر چند خواستیم دیدگاه ستره محکمه کشور را در این مورد داشته باشیم اما، سخنگوی ستره محکمه حاضر به مصاحبه نشد.

بربنیاد گفته های مسوولان زندان هرات، در حال حاضر دو هزار ١٥٠ مرد و ٨٠ زن در زندان مرکزی هرات زندانی اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement