خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«رسانه ها از سوى حکومت و جامعۀ جهانى مورد حمايت مالى قرار گيرند»

«رسانه ها از سوى حکومت و جامعۀ جهانى مورد حمايت مالى قرار گيرند»

Oct 01, 2020 - 15:59

کابل (پژواک،١٠ميزان ٩٩): نمايندگان رسانه هاى خبرى، در نشستى ضمن تقاضاى حمايت هاى مالى از حکومت و جامعۀ جهانى، گفتند که پس از شيوع ويروس کرونا، زيان هاى مالى زيادى را متقبل شده اند و به همين دليل، ده ها کارمند رسانه يى کار خود را از دست داده اند.

در اين نشست که توسط معينيت نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار شده بود، مديران و کارمندان رسانه ها اشتراک کرده بودند و در مورد آسيب شناسى وضعيت پسا کرونايى رسانه هاى افغانستان گفتگو کردند.

همچنان در مورد آسيب شناسى وضعيت پسا کرونايى رسانه ها، چالش ها و در مورد راه هاى حل آن، پيشنهادات خود را ارائه کردند.

عبدالمنان شيواى شرق معين نشراتى وزارت اطلاعات و فرهنگ، در نشست امروز گفت که کرونا، تحول عظيمى را در نظم بين المللى به وجود آورد که افغانستان نيز از آن استثنا نبود.

موصوف، از نمايندگان رسانه ها خواست که طرح مشترکى را به منظور حل مشکلات شان ترتيب داده و با وزارت اطلاعات و فرهنگ شريک نمايند.

وى در ادامه گفت که اين وزارت پس از مرور اين طرح، براى حل مشکلات رسانه ها اقدام خواهد کرد.

شيواى شرق با بيان اينکه درحال حاضر، از صندوق حمايت مالى از خبرنگاران استفاده سوء مى شود، وعده سپرد که به اين مشکل نيز رسيدگى خواهد شد. 

به گفتۀ وى، پيشنهادات و خواست هاى رسانه ها که دراين نشست روى آنها بحث شد، تا دو روز آينده در قالب يک گزارش گردآورى، ترتيب و جهت رسيدگى به آن، به مقام هاى حکومت فرستاده خواهد شد. 

جاويد هميم کاکر اديتور ارشد آژانس خبرى پژواک، درين نشست به مشکلات مالى رسانه ها در جريان شيوع ويروس کرونا اشاره کرد و گفت که آژانس پژواک نيز با چالش هاى زيادى مواجه گرديد.

وى افزود که بيشتر رسانه ها قادر به پرداخت معاشات کارمندان شان نبودند و به همين دليل، تعدادى از کارمندان خود را از دست دادند.

موصوف، از حکومت و نهادهاى بين المللى تقاضا نمود که از رسانه هاى افغانستان حمايت مالى کنند؛ تا از مشکلات اقتصادى که در جريان ويروس کرونا متضرر شده اند، نجات يابند.

مجيب مهرداد مديرمسئول روزنامۀ هشت صبح گفت که در جريان شيوع ويروس کرونا، رسانه هاى خبرى آسيب هاى اقتصادى زياد را ديدند.

وى افزود که برخى رسانه ها به دليل مشکلات اقتصادى، مجبور شدند که نشرات خود را متوقف سازند و برخى هم، کارمندان شان را منفک کنند و يا معاشات را کاهش دهند.

موصوف پيشنهاد نمود تا امکانات متوازن و بدون تبعيض، براى تمام رسانه ها فراهم گردد.

وى از حکومت خواست که در کنار برخى کمک هاى جنسى و مالى، ماليه از معاشات کارمندان رسانه ها معاف گردد. 

مهرداد، ضمن اظهار نگرانى از موج دوم ويروس کرونا در کشور گفت که حکومت، بايد پلان مشخصى جهت رسيدگى به وضعيت رسانه ها روى دست داشته باشد.

خالده تحسين مديرمسئول راديوکليد نيز که در اين نشست شرکت داشت، گفت که دستاوردهاى دو دهۀ اخير در بخش رسانه ها و آزادى بيان، بايد حفظ شوند و براى رسيدن به اين هدف، بايد رسانه ها مورد  حمايت قرار گيرند.

موصوف افزود که مشکلات مالى و بيکارى در کشور، بزرگترين فاجعه مى باشد.

ذبيح الله جهانمل خبرنگار تلويزيون طلوع، در اين نشست به مشکلات مالى رسانه ها در کشور اشاره کرد و گفت قرار تخمين هايى که وجود دارد، حدود ١٢٠ خبرنگار از کارشان منفک شده اند؛ زيرا رسانۀ مربوطه، قادر به پرداخت معاش شان نبوده است.

موصوف نيز خواستار حمايت مالى چون قرضه به رسانه ها و حمايت هاى ديگر شد.

على جواد اصغر خبرنگار آريانا نيوز گفت که دسترسى به اطلاعات، قبل از شيوع ويروس کرونا محدود بود، ولى در جريان شيوع اين ويروس، محدود ترشد.

وى خواستار توجه جدى به کار خبرنگاران شده و از حکومت خواست که در قسمت قرار دادن اطلاعات به موقع به رسانه ها و مصئونيت رسانه ها و خبرنگاران، توجه جدى مبذول دارد. 

ذبيح الله خورشيدى کارمند تلويزيون شمشاد، از عدم مصئونيت کارى خبرنگاران و دسترسى به اطلاعات شکايت نموده گفت که در جريان کرونا و بعد از کرونا، سخنگويان ادارات دولتى، در مورد دسترسى به اطلاعات همکارى نکرده اند.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement